Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List Donald Tusk - Władimir Putin, spotkanie Siergiej Ławrow - Radosław Sikorski. TVP Info ujawnia dokumenty

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Telewizja Polska ujawniła list, jaki w czerwcu 2008 roku ówczesny premier Donald Tusk napisał do Władimira Putina
Telewizja Polska ujawniła list, jaki w czerwcu 2008 roku ówczesny premier Donald Tusk napisał do Władimira Putina PAP/Kremlin/Twitter
W programie #Jedziemy na antenie Telewizji Polskiej ujawniono list, jaki w czerwcu 2008 roku ówczesny premier Donald Tusk napisał do Władimira Putina, a także dokument, z jakim minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jechał na spotkanie z Siergiejem Ławrowem.

W opublikowanym dokumencie były szef rządu odnosił się do spotkania z Putinem z lutego 2008 roku.

„Niech mi wolno będzie wyrazić przeświadczenie, że nasza rozmowa – otwarta i rzeczowa – przyczyniła się do umocnienia atmosfery zrozumienia i zaufania między polskimi i rosyjskimi rządowymi ośrodkami decyzyjnymi. W Pana wypowiedziach dostrzegłem zarówno dążenie do poszukiwania wzajemnie korzystnych rozwiązań na wszystkich płaszczyznach kontaktów, jak i gotowość do podejmowania trudnych tematów, z uwzględnieniem wrażliwości strony polskiej” – pisał Tusk do Putina.

Były premier pisał do Władimira Putina także o „osadzeniu stosunków polsko-rosyjskich w kontekście relacji rosyjsko-unijnych”.

W cytowanym liście Donald Tusk stwierdził również „unijno-rosyjski dialog energetyczny sprzyja wypracowywaniu klarownych zasad współpracy i dlatego staramy się aktywnie w nim uczestniczyć”.

Szef PO zaprosił także sprawującego wówczas funkcję premiera Putina do Polski.

Spotkanie Sikorski – Ławrow. Analiza MSZ

Z kolei wcześniej, w styczniu 2008 roku, ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski jechał do Moskwy na spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Według informacji TVP Info, minister otrzymał od swojego resory analizę, która miała wyznaczać „nową filozofię stosunków polsko-rosyjskich”.

W dokumencie jest między innymi odniesienie do konstytucji Królestwa Polskiego, nadanej przez cara Aleksandra I.

„Mimo licznych konfliktów w wieku XIX i XX warto przypomnieć charakterystyczny epizod, kiedy po utworzeniu w 1815 r. Królestwa Polskiego car i król polski Aleksander I nadał mu konstytucję wzorowaną na liberalnej napoleońskiej konstytucji Księstwa Warszawskiego, tym aktem Aleksander zaskarbił sobie sympatię Polaków” – czytamy.

Analiza zawiera fragment też na temat „roli Władimira Putina w rozwoju Rosji”..

„Doceniamy rolę Władimira Putina w obecnej fazie rozwoju Rosji. Świadomi jesteśmy wielkiej odpowiedzialności, jaką wziął na siebie. Chcemy być przekonani, że zamierza on czerpać z potencjału modernizacyjnego i demokratycznego, tkwiącego w narodzie rosyjskim, właściwie ukierunkowywać współzależności między demokracją a praworządnością i dyscypliną. Istotne jest, czy swoją aktywnością wpisze się w poczet tak zasłużonych dla dzieła modernizacji Rosji liberalnych polityków” – pisało MSZ w dokumencie.

lena

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: List Donald Tusk - Władimir Putin, spotkanie Siergiej Ławrow - Radosław Sikorski. TVP Info ujawnia dokumenty - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska