
Śnieg ma niezwykle ważne znaczenie dla funkcjonowania naszej planety. I chociaż pokrywa białego puchu nie wszystkich cieszy, to ważne jest, aby ten śnieg padał

Wirujące platki
Płatek śniegu potrafi opadać z prędkością 5 km/h, jest to zależne od warunków atmosferycznych. Większość ma ok. milimetra średnicy, ale zdarzają się i takie, które osiągają 1,5 cm.
- Największy udokumentowany płatek śniegu miał średnicę aż 38 cm. Zaobserwował go farmer w osadzie wojskowej Fort Keogh w amerykańskim stanie Montana 28 stycznia 1887 roku. Płatek, aby zachować swoje rozmiary, musiał opadać przy niemal bezwietrznej aurze, w dodatku wilgotność powietrza musiała być na tyle duża, aby po drodze kryształy lodowe nieustannie się ze sobą łączyły - podaje portal Twoja Pogoda.

Cisza nie bez powodu
Kiedy spadnie śnieg, wydaje się, że nagle robi się ciszej. Prawda jest taka, że wcale nam się nie wydaje. Naukowo udowodniono, że odgłosy są tłumione przez powietrze zawarte w śniegu.

Ważne ogniwo
Śnieg odgrywa bardzo ważną rolę w przyrodzie. To istotne ogniwo sezonowego obiegu wody i systemu klimatycznego na Ziemi - wyjaśnia Fundacja Kwietna.