Spis treści
Jezioro w kształcie lecącego nietoperza
Pamiętacie ten moment, w filmie, serialu lub komiksie (nieważne!), kiedy mroczne Gotham spowite sowitym deszczem i mgłą z domieszką smogu przebija oświetlony na niebie znak wzywający Batmana? To teraz jeszcze raz spójrzcie na zdjęcie, a konkretniej na zarys tego akwenu i sami sobie odpowiedzcie na pytanie, co wam ono przypomina.

Kojarzy się z Batmanem
No właśnie! I w zasadzie mógłbym teraz napisać: "żarty na bok!", ale po pierwsze, prima aprilis już dawno za nami, a po drugie to jezioro rzeczywiście przypomina lecącego nietoperza! A fanom uniwersum stworzonego przez Boba Kane’a i Billa Fingera kojarzy się z Batmanem oczywiście. I to najprawdopodobniej jedyne takie jezioro na świecie, które w sposób niezamierzony nawiązuje do bohatera jednej z najbardziej znanych na świecie serii komiksów.
Jezioro - nietoperz i dziewięć wysp | MAPA
No dobrze, ale przyjrzyjmy się bardziej walorom naturalnym samego obiektu. Jezioro z poziomu ziemi nie wygląda tak imponująco, choć sam fakt dostrzeżenia na jego obszarze wysepek i takiej ilości zieleni może nurtować i intrygować jednocześnie. Na szczęście, dzięki podniebnym fotografiom Grzegorza Walkowskiego po raz kolejny możemy dotrzeć tam, gdzie ludzki wzrok nie sięga i dostrzec ten obszar z zupełnie innej perspektywy.
Odkryj tajemnice Lubuskiego:
Akwen, który opisujemy znajduje się "krok" od granicy z woj. lubuskim na południowy-wschód od Trzciela (powiat międzyrzecki) i posiada łącznie dziewięć wysp. Przepięknie wygląda z lotu ptaka, prawda? To teraz wyobraźcie sobie, jak to wszystko może wyglądać pełną wiosną, lub latem, kiedy już wszystko się zazieleni.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Lubuskie ma tajemnicze jezioro z dziewięcioma wyspami w kszt...
Jezioro - nietoperz jest niedostępne dla ludzi. Dlaczego?
Musicie jednak mieć świadomość, że... miejsce jest nie tylko piękne, ale i zarazem tajemnicze. Tajemnicze, ponieważ nikt tam nie ma wstępu. Nie można ani rozbić namiotu, ani popływać kajakiem, ani łowić ryb... O spacerach raczej też zapomnijcie. Dlaczego? Jak wyjaśnia Nadleśnictwo Bolewice jest zbiornik zbudowany w ramach kompensacji przyrodniczej i ma chronić przyrodę. O co chodzi z tą całą kompensacją?
Jest to procedura zawarta w ustawie Prawo Ochrony Środowiska i określa "zespół działań prowadzących do przywrócenia równowagi przyrodniczej na danym terenie, wyrównania szkód dokonanych w środowisku przez realizację przedsięwzięcia i zachowania walorów krajobrazowych".
W tym przypadku przedsięwzięciem, o którym mowa w ustawie była budowa autostrady A2. Zatem na ten teren obowiązuje zakaz wstępu i przyroda ma tam pierwszeństwo przed turystyką, wędkowaniem itp. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w okresie lęgowym ptaków wodnych, żeby ich niepotrzebnie nie płoszyć.
Niemniej dzięki Panu Grzegorzowi bez problemu możecie podziwiać to niesamowite miejsce.
Czytaj również:
Odkryj tajemnice Lubuskiego:
