
Ada Sari, właściwie Jadwiga Szayer (1886 - 1968), polska śpiewaczka operowa, aktorka, pedagog
Urodziła się 29 czerwca 1886 w Wadowicach jako córka adwokata Edwarda Szayera i Franciszki z Chybińskich. Kiedy miała 3 lata, ojciec jej wraz z rodziną przeniósł się do Starego Sącza, gdzie otworzył kancelarię adwokacką, a wkrótce został burmistrzem.
Ada Sari występowała w teatrze w Rzymie, a następnie na największych scenach operowych świata ze słynnymi La Scala w Mediolanie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Odbyła tournée po świecie. Miała repertuar złożony z najwybitniejszych oper świata.

Ambroży Grabowski (1782 - 1868), słynny księgarz i kolekcjoner, poliglota[/b]
Urodził się w Kętach. Mniej osób zdaje sobie sprawę, iż to właśnie jego odkryciem jest, że autorem głównego ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie jest Wit Stwosz. Pod Wawelem do dzisiaj są mu również wdzięczni za odnalezienie i uratowanie całego dawnego archiwum Krakowa.

Antoni Hawełka (1840 - 1893), założyciel słynnej krakowskiej restauracji[/b]
Urodził się w Kętach. W 1865 roku wyjechał do Krakowa, gdzie zajął się handlem. Tutaj otworzył własny sklep na krakowskim Rynku. W 1881 roku przeniósł go do pałacu pod Krzysztofory, gdzie założył także słynną restaurację „Hawełka”.

Rafał Kalinowski (1835 – 1907), duchowny, błogosławiony
Choć nie był mieszkańcem Wadowic z urodzenia to jednak wywarł głęboki wpływ zarówno na mieszkańców jak i architekturę miasta. Urodził w 1835 r. w Wilnie. Ukończył Mikołajowską Akademię Inżynierii w Petersburgu w 1856 r. w stopniu kapitana inżyniera wojska carskiego. Następnie powierzono mu kierownictwo budowy linii kolejowej w rejonie Kurska. Wraz z wybuchem powstania styczniowego w 1863 r. podał się do dymisji w wojsku i przystąpił do oddziałów powstańczych biorąc czynny udział w walce. Wraz z upadkiem powstania została skazany na 10-letnią katorgę w Irkucuku i Usolu na Syberii. W 1877 r. postanowił wstąpić do zgromadzenia karmelitów Bosych w Grazu w Austrii, gdzie przyjął imię Rafał. W 1892 r. w klasztorze w Czernej koło Krzeszowic otrzymał święcenia kapłańskie i równocześnie objął funkcję tamtejszego przeora. Klasztorem w Czernej kierował z małymi przerwami do 1897 r. Do Wadowic przybył w 1892 r. z misją wybudowania klasztoru i seminarium. Budowa nowej siedziby zgromadzenia trwała w latach 1897 - 1899. Na wadowickiej "Górce" powstał okazały klasztor wraz z kościołem p.w. św. Józefa, którego przeorem został Rafał Kalinowski. W 1983 r. Papież Jan Paweł II uczynił go błogosławionym, a w 1991 r. wyniósł go na ołtarze.