
NOWY WIŚNICZ
Zamek w Nowym Wiśniczu, został wzniesiony w połowie XIV wieku na wzgórzu nad rzeką Leksandrówką. Łączy w sobie elementy różnych stylów architektonicznych, w tym renesansu i baroku. Obiekt jest dostępny dla turystów, zaś z jednego z balkonów tej imponującej budowli można podziwiać panoramę całej okolicy.

MUSZYNA
Ruiny zamku muszyńskiego znajdują się w paśmie Koziejówki (636 m), na stromym wzgórzu potocznie zwanym "Basztą". Zamek zbudowano za panowania Kazimierza Wielkiego. Do naszych czasów dotrwały jedynie fragmenty murów od południa i sterczyna ściany wieży w pobliżu nadal widocznego przekopu. Właśnie trwa częściowa rekonstrukcja budowli.

WYTRZYSZCZKA
Zamek obronny Tropsztyn znajduje się w miejscowości Wytrzyszczka w odległości 26 km od Nowego Sącza. Warownia wznosi się na stromym cyplu Jeziora Rożnowskiego obok drogi krajową nr 75 łączącą stolicę Sądecczyzny z Krakowem. Budowla, której początki sięgają XIII wieku, została odbudowana w latach 90 - tych ubiegłego roku i otwarła swoje podwoje dla zwiedzających. Niestety zamek można odwiedzić jedynie w okresie wakacyjnym, ale warto tam się wybrać, by obejrzeć m.in. kolekcję zbroi i narzędzi tortur, a także lochy oraz piękny widok na okolicę rozpościerający się z zamkowej wieży. Z budowlą związana jest także legenda o skarbie Inków, który ma się znajdować gdzieś na zamkowym wzgórzu.

ROŻNÓW
Ruiny zamku w stylu gotyckim znajdują się na stromym wzgórzu nad Jeziorem Rożnowskim. Pierwotnie stała tam strażnica wzniesiona w XIII wieku przez ród Gryfitów. Zamek został zbudowany w okresie między 1336 a 1370 roku, z zakolu rzeki Dunajec. Od dawna mówi się rekonstrukcji tego obiektu, ale jak na razie nie ruszyły żadne konkretne prace.