Celem dotarcie do stratosfery
W projekt niezwykłej misji badawczej zaangażowanych jest kilkunastu studentów Elektroniki i Telekomunikacji, Mechatroniki, Inżynierii Materiałowej i Wzornictwa, którzy kształcą się na tarnowskiej uczelni. Przez wiele tygodni przygotowywali się oni do pierwszej w historii tarnowskiej uczelni misji, której celem było dotarcie specjalnej radiosondy do stratosfery, czyli warstwy atmosfery ziemskiej znajdującej się już na skraju kosmosu.
- Jest to może mały krok dla lotów stratosferycznych, ale duży krok dla Akademii Tarnowskiej - podkreśla dr inż. Robert Wielgat z Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej, który jest jedną z osób nadzorujących projekt.
Balon wzniósł się w sumie na wysokość 34,5 kilometra. Podwieszona pod niego kamera wykonała w stratosferze serię zdjęć, a czujniki zarejestrowały dane meteorologiczne, które będą teraz obiektem badań tarnowskich studentów i naukowców.
Łazik z AGH
Kosmiczne podboje w tarnowskim wykonaniu to nie pierwszy przypadek, kiedy Małopolanie próbują podbić kosmos. Zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie regularnie zdobywa sukcesy w międzynarodowych zawodach kosmicznych łazików. Ostatnio zespół po raz pierwszy wziął udział w odbywających się w Kanadzie międzynarodowych zawodach robotycznych z serii Rover Challenge i znokautował przeciwników. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej okazali się najlepsi w czterech z pięciu zadań z udziałem łazika. W jednym z nich (Water Redirection) otrzymali aż 148 na 150 możliwych punktów.
W zaciętej rywalizacji uczestniczyło aż 17 zespołów z całego świata. Studenci musieli wykonać zadania, z jakimi w przyszłości mogą mierzyć się mieszkańcy kolonii na pozaziemskiej planecie
Co można uprawiać na Marsie?
Z kolei studenci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie próbują odpowiedzieć na pytanie, jak można uprawiać na marsjańskiej glebie owies, lucernę czy gorczycę. Do zbadania tego problemu potrzebne było coś, co będzie imitowało „ziemię” Czerwonej Planety. Tzw. symulant regolitu marsjańskiego został sprowadzony z USA przez dr hab. inż. Annę Gorczycę, prof. URK z Katedry Mikrobiologii i Biomonitoringu Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego.
Dzięki symulantowi na uczelni powstały już trzy prace inżynierskie. Pierwsza analizowała przydatność tej substancji do uprawy roślin na Marsie. Druga badała wstępne fazy uwodnienia symulantu regolitu, a trzecia oceniała wzrost takich roślin jak owies zwyczajny, lucerna siewna i gorczyca biała w symulancie.
W poszukiwaniu wody
Eksploracja kosmosu nie jest obca również młodym naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC, European Research Council) właśnie przyznała 3 mln euro na realizację projektu HYADES, w ramach którego powstanie dedykowany teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym. Celem projektu jest ustalenie pochodzenia wody na naszej planecie oraz poszukiwanie nowych, nieznanych dotąd rezerwuarów wody w Układzie Słonecznym i innych układach planetarnych.
Dostęp do telefonu zaufania będzie utrudniony