Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolscy maturzyści dali radę matematyce (WYNIKI)

Edyta Tkacz
Zadania z matematyki okazały się nietrudne. Większość nie miała problemów z rozwiązaniem
Zadania z matematyki okazały się nietrudne. Większość nie miała problemów z rozwiązaniem
Nie taka matematyka straszna, a przynajmniej na maturze - takie wnioski można wyciągnąć z wyników tegorocznego egzaminu dojrzałości. Obowiązkową pierwszy raz od 1983 r. matematykę zdało 87 proc. uczniów w całym kraju i 88 proc. w Małopolsce. Z całym egzaminem maturalnym poradziło sobie 81 proc. zdających w skali kraju. Dziś oficjalne ogłoszenie wyników - każdy ze zdających dowie się, jak mu poszło.

W Małopolsce w tym roku do matury przystąpiło 34 tys. 581 osób (zdający po raz pierwszy). Zdało 80,8 proc. Najlepiej poszło absolwentom liceów ogólnokształcących, w tych szkołach zdało 90,7 proc. osób przystępujących do egzaminu. Na drugim miejscu są uczniowie techników, gdzie maturę zdało 68,5 proc. Egzamin dojrzałości najgorzej wypadł w technikach uzupełniających. Tam zdało zaledwie 15,2 proc.

ZOBACZ WYNIKI TEGOROCZNEJ MATURY

Dobrze wypadła matematyka, którą maturzyści po raz pierwszy od 27 lat zdawali jako przedmiot obowiązkowy. W naszym województwie z egzaminem na poziomie podstawowym poradziło sobie 88 proc. zdających. Tu również najlepiej wypadli uczniowie liceów ogólnokształcących, gdzie zdało 94 proc. Najgorzej napisali zaś uczniowie techników uzupełniających - tu zdawalność wyniosła 31 proc. Statystyczny Małopolanin na maturze z matematyki zdobył 49 proc.

- To całkiem przyzwoity wynik - ocenia Aleksander Rybski, matematyk, dyrektor I LO w Nowym Sączu. Rybski przyznaje, że sam słyszał opinie matematyków, którzy narzekali, że poziom egzaminu był żenująco niski. Nie zgadza się jednak z taką oceną.

- Owszem, wśród 33 zadań nie brakło bardzo łatwych, ale były również takie, nad którymi maturzyści musieli się trochę natrudzić, by je rozwiązać - stwierdza Rybski. I przypomina, że maturzyści muszą się przecież zmieścić w wyznaczonym czasie i poradzić sobie ze stresem. A każdemu, kto uważa, że matura z matematyki była śmiesznie prosta, Rybski radzi, by rozwiązał wszystkie zadania.

W I LO w Nowym Sączu matematykę zdali wszyscy. Do matury przystąpiły 362 osoby, nie powiodło się trzem. Jeden z maturzystów nie zdał języka polskiego, drugi pisemnego angielskiego, trzeciemu nie powiodło się na ustnym angielskim. Krystyna Szmigel, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, przyznaje, że w Małopolsce zazwyczaj ok. 80 proc. uczniów zdaje maturę.

- Wprowadzenie matematyki jako przedmiotu obowiązkowego na egzaminie nie wpłynęło na poziom zdawalności - informuje Szmigel. - Matura z matematyką nie okazała się trudniejsza.

Według wicedyrektor OKE, egzamin matematyczny został dobrze przygotowany, jeśli chodzi o dopasowanie poziomu trudności do umiejętności uczniów. - Nie można stwarzać zbyt trudnego testu, tym bardziej że przedmiot powraca jako obowiązkowy po wielu latach - tłumaczy Szmigel.

Maturzyści, którym się nie powiodło na egzaminie, mogą zdawać poprawkę. Muszą jednak pamiętać, że do 7 lipca powinni złożyć dyrektorowi swojej szkoły oświadczenie, że chcą przystąpić do egzaminu poprawkowego. Pisemna poprawka odbędzie się w poniedziałek 23 sierpnia, o 9 rano, ustna od 19 do 25 sierpnia.

Największa zdawalność w szkołach

W tych szkołach w Małopolsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło najwięcej uczniów (ponad 200) i wszyscy zdali:
VIII LO w Krakowie - 382 zdających
I LO w Myślenicach - 343
X LO w Krakowie - 343
II LO w Krakowie - 327
III LO w Tarnowie - 316
I LO w Krakowie - 299
XX LO w Krakowie - 236 VI LO w Krakowie -232
I LO w Limanowej -215
I LO w Olkuszu - 211

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska