https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna to dla nich prawdziwa udręka. Katar, załzawione oczy, swędząca skóra. Specjalistka radzi, jaką profilaktykę powinni podjąć alergicy

Aleksandra Łabędź
Arkadiusz Bar / PAWEL RELIKOWSKI
- Wiosna to czas w którym pacjenci z alergia wziewną, czuli uczuleniem na pyłki drzew, traw i chwastów, zaczynają odczuwać dolegliwości ze strony skóry, układu oddechowego i układu pokarmowego - mówi nam dr n. med. Beata Dolik z Poradni Alergologicznej dla Dzieci w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie. O jakich objawach mowa? Jak sobie z nimi radzić i jaką profilaktykę zastosować? Specjalistka szczegółowo wyjaśnia.

Jak tłumaczy alergolog dr n. med. Beata Dolik, do objawów klinicznych pyłkowicy, czuli uczulenia na pyłki roślin, zgłaszanych przez chorych należą: swędzące i zaczerwienione oczy, łzawienie, kichanie, świąd i wyciek z nosa, blokada nosa, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, suche swędzące zmiany skórne w zgięciach łokciowych, kolanowych, za uszami a nawet na całym ciele, zmiany pokrzywkowe.

Do tego dochodzi też alergia krzyżowa, w której po spożyciu surowych owoców lub warzyw przez osobę uczuloną na pyłek brzozy lub traw pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego: katar, kichanie, łzawienie oczu, świszczący oddech, duszności, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, zmiany skórne: pokrzywka, świąd, wysypka, egzema, lub inne objawy: świąd nosa, uszu, języka, mrowienie w ustach, a ze strony układu pokarmowego: świąd w jamie ustnej, obrzęk warg, języka, podniebienia, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha.

Czy alergików przybywa?

- Wrażenie, że alergii jest coraz więcej wynika raczej z faktu, że choroba alergiczna jest obecnie bardzo dobrze rozpoznawana, szybko zdiagnozowana, a pacjent dotknięty jej objawami szybko kierowany jest do alergologa - wyjaśnia specjalistka.

Dalej dr n. med. Beata Dolik wyjaśnia też: - Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok w związku z obserwowanymi zmianami klimatycznymi okresy pylenia roślin stają się nie tylko bardziej intensywne, ale również trwają dłużej, co przekłada się na nasilenie dolegliwości alergicznych również u pacjentów z lekkim stopniem uczulenia na pyłki.

Działania profilaktyczne to podstawa

Alergolog podkreśla, że w sezonie pylenia pacjent powinien podjąć działania profilaktyczne, czyli: unikać wietrzenia mieszkania w godzinach rannych i wieczornych, stosować filtry przeciwpyłkowe w pomieszczeniach gdzie spędzają większość czasu, ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu, oraz po przyjściu z zewnątrz brać prysznic aby spłukać pyłki z ciała, nie otwierać okien w trakcie jazdy samochodem, pamiętać o wymianie filtrów przeciwpyłkowych, nosić okulary przeciwsłoneczne, które pozwolą ochronić oczy. Dodatkowo istotne jest by spędzać urlop w górach lub nad morzem gdzie ilość pyłków jest najmniejsza.

- Tak czy inaczej pacjent z alergią pyłkową powinien być prowadzony przez lekarza alergologa, który oprócz leczenia objawowego tj. - tabletki, krople do oczu, aerozole donosowe, leki wziewne - niewątpliwe poprawiającego jakość życia poprzez zniesienie objawów dokuczających choremu, może jeszcze zadecydować o leczeniu przyczynowym czyli immunoterapii swoistej potocznie zwanej odczulaniem. Przy czym warto pamiętać, że ten rodzaj terapii może prowadzić wyłącznie lekarz alergolog, leczenie należy podjąć jak najwcześniej w przebiegu choroby, ponieważ to gwarantuje nabycie przez pacjenta wieloletniej tolerancji (brak objawów i konieczności ich leczenia) - podsumowuje dr n. med. Beata Dolik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska