W tym roku do kwietniowych egzaminów wyjątkowo przystąpiły dwa roczniki uczniów – ci kończący wygaszane gimnazja oraz pierwsi absolwenci ósmych klas, które wróciły do szkół podstawowych. Testy odbyły się w cieniu trwającego strajku nauczycieli, ostatecznie udało się je jednak zorganizować we wszystkich szkołach.
Do egzaminu gimnazjalnego w całej Polsce przystąpiło ponad 340 tys. osób, w tym ponad 31 tys. w Małopolsce. Testy składały się z trzech części: humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego, z części matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki i z części z wybranego języka obcego. Podobnie jak w poprzednich latach uczniom najmniejszy problem sprawiły testy językowe. Z języka polskiego średnio zdobyli oni 63 proc. punktów, z podstawowego języka angielskiego 68. Najgorsze wyniki absolwenci gimnazjów zanotowali w zakresie matematyki, zdobywając przeciętnie 43 proc. punktów, a oczka tracąc m.in. na zadaniu wymagającym znajomości własności stycznej do okręgu.
Małopolscy gimnazjaliści w każdej z części egzaminu uzyskali przeciętne wyniki lepsze od średnich krajowych. Absolwentom szkół w naszym regionie najlepiej poszedł test z angielskiego – średnia 69 proc. - języka polskiego (67 proc.) oraz historii i wiedzy o społeczeństwie (62 proc.). Z przedmiotów przyrodniczych zdobyli średni 52 proc. punktów, a z matematyki 47 proc.
Uczniowie z naszego województwa lepsze wyniki od średnich krajowych zanotowali także na egzaminie ósmoklasisty. Pierwsi absolwenci wydłużonych podstawówek mieli nieco łatwiejsze zadanie od swoich kolegów z gimnazjów, bo ich test składał się jedynie z trzech części: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Także w tym przypadku najgorzej wypadło starcie z królową nauk. Małopolscy uczniowie na teście z matematyki uzyskali średnio 50 proc. punktów, w całym kraju średnia wyniosła 45 proc. Wyniki z języka polskiego i języka angielskiego były zdecydowanie wyższe. W zakresie tego pierwszego średnia w naszym województwie wyniosła 67 proc., a w całym kraju 63 proc., natomiast z angielskiego 61 proc. w regionie i 59 proc. w kraju.
Absolwenci gimnazjów i podstawówek teraz powalczą o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych. Nabór do nich już się zakończył, uczniowie muszą jednak jeszcze uzupełnić swoje podania właśnie o wyniki egzaminów i świadectwa ukończenia szkoły. Listy przyjętych zostaną ogłoszone pod koniec czerwca.
WIDEO: Elektryczne mikrosamochody prosto z Chin do wypożyczenia w Krakowie
Źródło: TVN Turbo/x-news
