FLESZ - Przełomowy test na koronawirusa z Wrocławia
W Polsce aktualnie zaszczepionych jest ponad 17 milionów osób, przy czym dwie dawki przyjęło niespełna 5 milionów pacjentów. Tymczasem według ekspertów, aby osiągnąć odporność zbiorową, przeciwciała powinno mieć minimum 70 proc. populacji. O tym, że wiele osób obawia się przyjęcia szczepionki, mówią chociażby sondaże.
Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że cały czas znaczna część społeczeństwa mówi szczepieniom "nie". Zdecydowanie nie chce się szczepić 27 proc. respondentów, a "raczej nie" - 19 procent. Stanowcze "tak" szczepieniom mówi tylko 16 proc. badanych.
Największy odsetek tych, którzy szczepić się nie chcą, jest wśród ludzi młodych - w wieku 18-34 lata.
Jak przekazał Michał Dworczyk szef kancelarii premiera odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień 21 mln Polaków nie zarejestrowało się, choć mogło to zrobić w każdej chwili przez telefon, internet albo w lokalnej przychodni. Wkrótce możemy mieć więc nadmiar szczepionek i brak chętnych, którzy chcieliby je przyjąć.
To, że zainteresowanie szczepieniami spada widać m.in. analizując mapę wolnych terminów. W samym Krakowie na najbliższe 7 dni dostępnych jest 7089 terminów, a w ciągu 30 dni - ponad 71 tys.
Z kolei dla przykładu w powiecie myślenickim w ciągu siedmiu dni będzie dostępnych 3006 wolnych terminów, w powiecie wielickim - 3113, w limanowskim - 1269.
Łukasz Bartkowicz, dyrektor Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie, które zarządza punktami szczepień masowych w mieście potwierdza, że z dnia na dzień zauważalne jest mniejsze zainteresowanie szczepionkami. Chodzi jednak tylko o brytyjsko-szwedzki preparat AstraZeneka.
- Wykonujemy o około 50 proc. mniej szczepień tym preparatem, niż jeszcze dwa, trzy tygodnie temu. W przypadku szczepionek Moderny, którymi również szczepimy zainteresowanie jest wciąż duże.
Tymczasem zgodnie z nowymi wytycznymi przerwa między dwoma dawkami musi wynosić 35 dni, czyli mniej niż do tej pory. Krócej na szczepienie mogą czekać również ozdrowieńcy - teraz to 35 dni od uzyskania pozytywnego wyniku na COVID-19. Taką możliwość ma każdy, kto zaszczepił się po 17 maja, jednak osoby, które przyjęły szczepionkę wcześniej, mogą kontaktować się w tej sprawie z punktami i spróbować umówić się na wcześniejszy termin.
W galerii możesz sprawdzić ilość wolnych terminów szczepień w małopolskich powiatach i miastach. Dane są z 21 maja z godz. 14.00. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
