https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Mandat za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi. Zapłaci ostatni użytkownik. Jak uniknąć kary?

Sławomir Bromboszcz
Za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi można otrzymać mandat
Za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi można otrzymać mandat Sławomir Bromboszcz
Nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi to zmora miast, w których działają ich wypożyczalnie. Tak jest m.in. w Chrzanowie, Oświęcimiu czy Krakowie. Firma TIER postanowiła zadbać o porządek w mieście dzięki nowej funkcji. Użytkownicy po zakończeniu korzystania z urządzenia będą musieli wykonać jego zdjęcie. W ten sposób unikną ewentualnego mandatu.

Mandaty za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi. Zapłaci ostatni użytkownik. Jak uniknąć kary?

W aplikacji TIER uruchomiona została funkcjonalność dodawania zdjęć po zakończeniu przejazdów. W ten sposób firma reaguje na problem źle zaparkowanych e-hulajnóg, które mogą stać się przeszkodą lub zagrożeniem dla innych użytkowników dróg. Obowiązek dodawania zdjęcia po zaparkowaniu ma na celu zmotywowanie do przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego oraz promowanie kultury odpowiedzialnej jazdy i dobrych nawyków wśród kierowców e-hulajnóg.

Przesłane w aplikacji zdjęcia podlegają zasadom ochrony danych, a ich usunięcie następuje, gdy nie są już potrzebne w celach dowodowych.

W przypadku złożenia skargi, nałożenia grzywny lub ostrzeżenia, zdjęcie stanowi dowód do rozstrzygnięcia sprawy. Jeśli wskazuje, że hulajnoga została nieprawidłowo zaparkowana, korzystający z niej użytkownik zostaje zobowiązany do pokrycia kary pieniężnej.

W odwrotnym przypadku – gdy fotografia pokazuje, że hulajnoga została zaparkowana zgodnie z regulaminem i przepisami ruchu drogowego, koszty przestawienia pojazdu pokrywa operator. Funkcja ta została pilotażowo uruchomiona w Radomiu i Oświęcimiu, a teraz TIER sukcesywnie wprowadza ją w kolejnych polskich miastach, w tym w Krakowie.

Jak prawidłowo parkować i dlaczego to tak ważne?

Porzucona lub zaparkowana w nieodpowiednim miejscu e-hulajnoga może stanowić przeszkodę na drodze, szczególnie niebezpieczną dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni). Szerokość pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Zaparkowana odpowiednio hulajnoga powinna "przylegać" do ściany budynku lub stać za pozostawioną tam wcześniej inną hulajnogą i nie blokować przejścia lub przejazdu.

FLESZ - WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
malek
Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych podaje, że znaki zakazu obowiązują na drodze, na której są umieszczone (par. 15.1). Czyli obowiązują również na chodniku, o ile chodnik w tym miejscu jest częścią drogi. Z kolei par. 28 podaje, że znaki B-35 i B-36 oznaczają odpowiednio zakaz postoju pojazdu i zakaz zatrzymywania pojazdu. Z kolei ustawa Prawo o ruchu drogowym podaje, że zarówno rower jak i hulajnoga elektryczna są pojazdami (art. 2 pkt 47 i 47b). Oznacza to, że ani rower ani hulajnoga elektryczna nie mogą stać na chodniku w miejscu obowiązywania znaków B-35 lub B-36. A przy okazji: który przepis pozwala pojazdom komunikacji miejskiej na zatrzymywanie się na przystankach, jeśli na danym odcinku drogi obowiązuje znak B-36? Jak widać teoria i praktyka polskiego prawa to dwie różne rzeczy.
j
jak_zwykle_bez_hejtu
Faktycznie zabecznienie nie do obejscia.... koncze jazde, parkuje hulajnoge, robie zdjecie, rzucam hulajnoge na chodnik..... jedynym skutecznym rozwiazaniem jest pozbycie sie tego elektro syfu z miast
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska