Nowe stypendium w Małopolsce
Do podziału jest milion złotych. To starczy na przyznanie 200 stypendiów, których wysokość wynosić będzie w przypadku jednej osoby – od do 6 tysięcy złotych, w zależności od tego, czy otrzyma je uczeń szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub student. Stypendium im św. Jana Pawła II to nowa inicjatywa w Małopolsce, która ma na celu wspieranie nie tylko uzdolnionych uczniów, ale również angażujących się na rzecz innych osób.
- Chcemy w ten sposób zachęcić młodych ludzi do tego, aby aktywizowali się społecznie i podejmowali taką aktywność poza lekcjami – tłumaczyła w poniedziałek (4 października) Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.
Procedura nowego stypendium – jak dodaje Dariusz Baranowski kierownik zespołu ds. stypendium w UMWM - została maksymalnie uproszczona. Nie potrzeba będzie konstruować planu wydatków, ani dostarczać sprawozdań finansowych na temat spożytkowania przyznanych pieniędzy.
W ramach naboru na rok szkolny/akademicki 2021/2022 można ubiegać się o wsparcie stypendialne w zakresie:
- dla uczniów począwszy od klasy V szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej każdego typu, a także studentów pierwszego roku na dowolnym kierunku (mieszkających i pobierających naukę na terenie województwa małopolskiego) za szczególne osiągnięcia:
- w zakresie aktywności społecznej,
- artystyczne,
- sportowe,
- w naukach humanistycznych,
- w naukach ścisłych,
- w zakresie multidyscyplinarnych osiągnięć,
- dla studentów lat wyższych, począwszy od II roku studiów (mieszkających i pobierających naukę na terenie województwa małopolskiego) za szczególne osiągnięcia:
- w zakresie aktywności społecznej,
- w zakresie multidyscyplinarnych uzdolnień,
- artystyczne
Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II charakteryzuje się zupełnie nową formułą w zakresie kryteriów formalnych, a więc samej możliwości składania przez uczniów lub studentów wniosków.
Osiągnięcia ważniejsze od średniej ocen
W nowym stypendium zdecydowano się odejść od dotychczasowej zasady, że głównym kryterium była średnia arytmetyczna ocen w przypadku uczniów lub średnia ważona ocen w przypadku studentów - na rzecz uzyskanych wyników i osiągnięć w konkursach, turniejach, olimpiadach czy zawodach sportowych.
- Czasem uczeń jest wybitny w danej dziedzinie, a niekoniecznie musi być prymusem w innych przedmiotach. Średnia nie będzie najważniejsza, będzie brana pod uwagę na kolejnym etapie oceny wniosku – mówi Marta Malec-Lech.
Te przyjmowane są do 15 października. Można je składać bezpośrednio w placówkach UMWM (w Tarnowie przy ul. Nowy Świat 30) lub wysyłać pocztą na krakowski adres Departamentu Edukacji UMWM przy ul. Racławickiej 56 . Decyduje data nadania.
10 milionów złotych do podziału
Na przełomie października i listopada ogłoszony zostanie natomiast nabór wniosków do Regionalnego Programu Stypendialnego współfinansowanego ze środków unijnych.
Adresatami programu są uczniowie szkół podstawowych z klas V-VIII i ponadpodstawowych, którzy pobierają naukę w szkołach na terenie województwa małopolskiego lub mieszkają w naszym województwie oraz studenci, którzy zamieszkują na jego obszarze. Na ten cel przeznaczona zostanie rekordowa kwota 10 milionów złotych. Aby otrzymać stypendium trzeba wykazać się wysoką średnią ocen z przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego oraz z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i języków obcych za poprzedni rok. Dodatkowo punktowany będzie udział i odniesione sukcesy w konkursach i olimpiadach czy np. zamieszkiwanie na terenach wiejskich.
- Aplikować można wprawdzie o oba stypendia, ale ostatecznie można będzie otrzymać wsparcie z jednego wybranego programu stypendialnego – tłumaczy Agata Suszczyńska, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji UMWM.
Bądź na bieżąco i obserwuj
