Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do tej pory w powstałej w 2005 roku wyższej uczelni w Oświęcimiu studenci mieli zajęcia w dwóch przedwojennych, zaadaptowanych na jej potrzeby budynkach po dawnym Monopolu Tytoniowym. Władze MUP nie ukrywały, że w związku z systematycznie rosnącą liczbą studentów i kierunków było już w nich za ciasno. W 2019 roku uczelnia zdobyła dofinansowanie z ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 22,5 mln zł, co pozwoliło na rozpoczęcie modernizacji pustego i niszczejącego przez lata obiektu.
Koszty całej adaptacji wyniosły ok. 35 mln zł. Oprócz dotacji w tej kwocie są pieniądze zarobione przez uczelnię.
- W tej chwili jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przygotowanie budynku do zajęć. Wraz z odbiorami technicznymi trwa jego wyposażenie - mówi dr Radosław Folga, prorektor ds. studencki i promocji w MUP w Oświęcimiu.
Zgodnie z planami zajęcia w nowym gmachu mają rozpocząć w drugim semestrze trwającego roku akademickiego.
Największy gmach uczelni w Oświęcimiu
Trzeci obiekt jest zdecydowanie największym spośród istniejących w kompleksie uczelnianym. Ma ok. 10 tys. m kw. powierzchni, czyli tyle co dwa istniejące już budynki.
- Jest w nim 280 pomieszczeń, przestronna sala konferencyjna na 200 osób - wylicza dr Radosław Folga.
Do nowego gmachu przeniesie się nowe centrum medyczne. Profil medyczny obejmujący m.in. pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne jest jednym z najbardziej popularnych na tej uczelni. Część obiektu zajmie centrum kształcenia inżynieryjnego, a ponadto biblioteka z czytelnią. Przed budynkiem jest ogromny parking.
Oddanie trzeciego budynku pozwoli na dalszy rozwój uczelni, w której obecnie kształci się ok. 1800 studentów na 18 kierunkach. W styczniu uruchomione zostały dwa nowe. Jednym z nich jest bezpieczeństwo wewnętrzne obejmujący m.in. specjalność - obronę powszechną, a drugim pedagogika resocjalizacyjna. Mury oświęcimskiej uczelni w ciągu minionych kilkunastu lat z tytułami licencjatów i magistrów opuściło blisko 4600 osób.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Syn milionera, uczeń krakowskiego liceum. Oto Eryk Goczał, który wygrał Rajd Dakar
- Kolejne duże zapadlisko pod Olkuszem. Krater koło Sztolni Ponikowskiej
- Pogrzeb rodziców Teosia z Jawiszowic, którzy zginęli w tragicznym wypadku
- Afera z zamkniętym boiskiem przy szkole w Psarach. Co dalej?
- Tauron oficjalnie został partnerem oświęcimskiego hokeja. ZDJĘCIA, FILM
- Zapadliska w Trzebini, ewakuacja mieszkańców. Eksperci mają wskazać zagrożone budynki
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
