Wyremontowane oddziały szpitalne, nowe drogi, odnowione zabytki i stworzenie przyjaznego klimatu do inwestowania dla przedsiębiorców - to najważniejsze rzeczy, które udało się zrealizować w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020.
- Rekordowe środki, które napłynęły do Małopolski w obecnej perspektywie, przekładają się na dynamiczny rozwój województwa. Projekty, które zostały zrealizowane dzięki kwocie 2,9 mld euro, dostrzegamy w każdym zakątku regionu. Dotacje unijne pozwoliły nam wesprzeć m.in. przedsiębiorczość, edukację, inicjatywy społeczne, a także zadbać o nasze dziedzictwo kulturowe czy ochronę środowiska - mówi marszałek Jacek Krupa.
Największą inwestycją drogową zrealizowaną z unijnym wsparciem jest otwarta w marcu tego roku północna obwodnica Oświęcimia, która zaczyna się koło dawnych zakładów chemicznych i kończy w Bobrku. Dzięki niej wyprowadzono część ruchu z centrum miasta. Dotacja wyniosła 86,9 mln zł.
Powstała również Wiślana Trasa Rowerowa. Cała jej długość to ok. 220 km, a jej odcinek biegnący z Brzeszcz do podkrakowskiej Skawiny mierzy 87 km.
To droga, której małopolskim cyklistom zazdroszczą miłośnicy jednośladów z całej Polski. W dużej części wiedzie wałami rzek.
Wiele milionów złotych trafiło również do szpitali z Małopolski zachodniej. Przeprowadzone inwestycje pozwoliły wyremontować i zmodernizować placówki, stworzyć zupełnie nowe oddziały, a także zakupić najnowszej generacji sprzęt. Za sprawą unijnego dofinansowania m.in. w niewykorzystywanych pomieszczeniach oświęcimskiego szpitala stworzono nowoczesny blok operacyjny z najwyższej jakości sprzętem.
Z unijnego wsparcia skorzystały także dziesiątki przedsiębiorców. Przykładem może być firma Protech z Zatora, która dzięki dotacji w wysokości 5,3 mln zł wprowadza innowacyjne technologicznie produkty, a przy tym pomaga działać na rzecz ochrony powietrza w Małopolsce. Nowoczesne rozwiązania pojawiają się także w innych firmach. Interkrąż z Trzyciąża rozpoczął współpracę badawczą z innymi firmami oraz z Akademią Górniczo-Hutniczą pozwalającą na ekspansję produktów na rynki zachodnie, z kolei firma DlaWina.pl z Trzebini opracowała innowacyjną w skali Polski piwnicę do odpowiedniego przechowywania wina.
Zrealizowane projekty dotyczą także ochrony dziedzictwa kulturowego. Odnawiany jest kwartał królewski w Olkuszu. W podziemiach dawnego ratusza powstało unikatowe multimedialne muzeum.
Sprawdź, gdzie w Małopolsce zachodniej zatrudnia się najwięk...
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
