
Dolina Raby
Idealna na rodzinną wyprawę. Z centrum Gdowa ruszamy główną drogą w kierunku Bochni. Czarnym szlakiem rowerowym jedziemy aż do Niegowici. Później mijamy cmentarz z kopcem powstańców listopadowych. Następnie mijamy dwór i kościół, w którym Jan Paweł II rozpoczął posługę kapłańską. Potem jedziemy przez Pierzchów, przecinając drogę 967. Mijając kopiec Henryka Dąbrowskiego, skręcamy w prawo i opuszczamy czerwony szlak. Przejeżdżamy ścieżkami Raby. Następnie należy minąć dwór w Chrostowej, skręcić w prawo i alejką asfaltową dotrzemy do przysiółka Wierzchownia, skąd roztacza się piękny widok na Beskid Wyspowy. Na łuku drogi asfaltowej zjeżdżamy do Podolan. Kierując się żółtym szlakiem, pokonujemy długi podjazd do Stryszowa. Wyjeżdżamy na punkt widokowy z piękną panoramą doliny Raby. Zielonym szlakiem rowerowym wracamy do Gdowa.
To trzeba zobaczyć:
-Kościół w Gdowie – zbudowany na przełomie XIII/XIV wieku o rokokowym wnętrzu.
-Kopiec powstańców w Gdowie - zbiorowa mogiła 154 Polaków – powstańców krakowskich z 1864r.
-Kościół w Niegowici – konsekrowany w 1966 r. przez arcybiskupa Karola Wojtyłę; w głównym ołtarzu słynący z łask obraz Matki Bożej Wniebowziętej.
-Kopiec gen. H. Dąbrowskiego w Pierzchowie – usypany na cześć twórcy Legionów Polskich we Włoszech, który w Pierzchowie spędził dzieciństwo.

W sercu kulturowej mozaiki
Trasa: Tarnów, Zawada (5 km) Słona Góra (12,5 km) Pleśna (17,5 km) Szczepanowice (22,5 km) Błonie (24,5 km) Zgłobice (27 km) Tarnów (33,6 km)
33,6 km, 4h, trudność - średnia
Wycieczka zaczyna się w Tarnowie. Ruszamy z dworca PKP ul. Narutowicza. Przejeżdżamy al. Tarnowskich. Wyjeżdżamy na Górę św. Marcina. Z prawej strony widoczne będą ruiny Zamku Tarnowskich, nieco dalej - drewniany kościół z XV wieku. Kontynuujemy jazdę widokowym grzbietem wzdłuż zabudowań Zawady. Obok leśnego parkingu jedziemy w prawo i żółtym szlakiem kierujemy się na Słoną Górę. Tam można wstąpić na trzy cmentarze z I wojny światowej. Zjeżdżamy do Pleśnej. Obok neogotyckiego kościoła wspinamy się do Żabna. Serpentynami zjeżdżamy do przysiółka Tracze. Jedziemy prosto przez Błonie do Zgłobic. Zielonym szlakiem dojeżdżamy do obwodnicy Tarnowa. Przechodzimy przez most i po drugiej stronie obwodnicy ścieżką rowerową wzdłuż ul. Krakowskiej jedziemy do centrum miasta.
To trzeba zobaczyć:
-Kamienice przy Rynku 20-21 w Tarnowie – wzniesione w latach 60. XVI wieku, najlepiej zachowane renesansowe budowle w Polsce.
-Ratusz w Tarnowie– oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, gdzie można zobaczyć wystawę ,,W kontuszu i przy szabli’’ - Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków.
-Bima w Tarnowie – podium, z którego odczytywano Torę; pozostałość po synagodze zburzonej przez hitlerowców w 1939r.
-Pałac Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach – okazała rezydencja magnacka.
-Ruiny zamku na Górze Św. Marcina.
-Drewniany kościół w Zawadzie – XV – wieczny, zbudowany w stylu gotyckim z pozostałościami kowalskich okuć.

Nad Jeziorem Rożnowskim
Trasa: Gródek nad Dunajcem, Przydonica (13 km) Podole-Górowa (16 km) Rożnów (25 km) Łaziska (28 km) Rożnów (30 km) Bartkowa-Posadowa (36,5 km) Gródek nad Dunajcem (37 km)
37 km, 4h, trudność – średnia
Będąc na pogórzu, czekają nas prawdziwie górskie zjazdy i podjazdy. Start - centrum Gródka nad Dunajcem, letniskowej miejscowości otoczonej Jeziorem Rożnowskim. Poruszamy się żółtym szlakiem w lewo. Stromym podjazdem wspinamy się na grzbiet widokowy. Jadąc czerwonym szlakiem, znajdziemy się w Przydonicy, a następnie w Podolu-Górowej. Zjeżdżamy na żółty szlak rowerowy, którym wspinamy się na Majdan (512 m n.p.m.). Główną drogą kierujemy się do Rożnowa. Mijajmy kolejno ruiny zamku Tarnowskich, dwór Stadnickich, drewniany kościół. Koło ruin zamku Gryfitów zjeżdżamy do zapory na w Rożnowie. Wracamy do skrzyżowania udajemy się w kierunku Bartkowej. Szerokim łukiem objeżdżamy dolinę i widokowym zjazdem opadamy nad jezioro. Drogą 975 dojeżdżamy do Gródka.
To trzeba zobaczyć:
-Bastion i mury obronne w Rożnowie – część niedokończonego zamku bastionowego, który zamierzał wybudować Jan Tarnowski w 1568 r. Nigdy nie została ona ukończona.
-Dwór Stadnickich w Rożnowie– klasycystyczny dwór z XIX.
-Drewniany kościół w Rożnowie – wzniesiony w 1661r., słynie z obrazu Matki Bożej Rożnowskiej.

Wśród łemkowskich cerkwi
Trasa: Uście Gorlickie, Kwiatoń (3 km) Skwirtne (5 km) Hańczowa (8,5 km) Wysowa-Zdrój (14 km) Ropki (20 km) Hańczowa (23,5 km) Uście Gorlickie (30,4 km)
30,4, 4h, trudność – łatwa
Start w Uściu Gorlickim, ruszając spod cerkwi do Kwiatonia. Tutaj podziwiać możemy niezwykły skarb architektury drewnianej – piękną cerkiew z XVII w. wpisaną na listę UNESCO. Niespełna 1,5 km od rozjazdu znajduje się kolejna cerkiew. Za żółtym szlakiem rowerowym skręcamy w lewo, do Hańczowej. Następnie wspinamy się po zboczu Koziego Żebra. Podjazd kończymy przy wiacie, opadając do uzdrowiska w Wysowej-Zdroju. Przed kościołem skręcamy w lewo i przez Ropki ponownie wjeżdżamy do Hańczowej. Główną drogą wracamy do Uścia Gorlickiego.
To trzeba zobaczyć:
-Drewniana cerkiew w Uściu Gorlickim– zbudowana w 1786 r. w stylu zachodniołemkowskim z zachowanym wewnątrz barokowym ikonostasem.
-Drewniana cerkiew w Kwiatoniu– wzniesiona na pocz. XVII w. Prawdopodobnie jedna z najstarszych i zarazem najpiękniejszych cerkwi łemkowskich. Obiekt wpisany na Listę UNESCO.
-Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - leczone są tu m.in. choroby dróg oddechowych i układu trawiennego.
-Drewniana cerkiew w Wysowej-Zdroju – wzniesiona w XVIII w. w stylu zachodniołemkowskim