
Przytnij drzewa owocowe i krzewy
Pamiętaj, że cięcia powinny być prześwietlające. Usuń gałęzie złamane, te które rosną do środka korony oraz takie, które krzyżują się ze sobą. Nie zapomnij o drzewkach posadzonych jesienią. Takie przycinamy w drugiej połowie marca. Podczas przycinania sprawdzaj stan gałęzi. Te zajęte chorobą bakteryjną przytnij powyżej uszkodzeń.
Pamiętaj o krzewach agrestu i porzeczek zostawiając najsilniejsze gałęzie. Jeżeli ktoś hoduje w swoim ogródku rośliny kwitnące latem na pędach jednorocznych, np. hortensję bukietową czy tawułę japońską powinien ściąć ich gałązki około 20 cm nad ziemią. W marcu trzeba zająć się również wrzosami, od których odcinamy zeszłoroczne kwiatostany.

Usuwaj stopniowo zimowe okrycia i otuliny krzewów i drzew oraz zabezpieczenia z iglaków
Przede wszystkim usuwamy otuliny z iglaków, hortensji, magnolii. Nie zapomnij o różach! Ze względu na częste marcowe przymrozki, róże całkowicie odkrywamy dopiero na końcu miesiąca

Regeneracja trawnika na wiosnę
Koniecznie wygrab liście z trawnika i rabatek, warto wywieźć je poza ogród, by zapobiec powstawaniu pleśni. Trawę w ogrodzie przytnij aż przy samej ziemi. To pobudzi ją do wzrostu, gdy tylko temperatura zacznie wzrastać.

Posadź krzewy i drzewka
W marcu sadzimy np. iglaki, ale tylko odmiany wrażliwsze na mrozy, inne sadzimy jesienią. Wczesną wiosną sadzimy także róże, jednak nie przycinamy ich. Robimy to dopiero po dwóch latach od ukorzenienia roślin. Zawsze w kwietniu.