
Kiedy topnieją śniegi, w ogrodach pojawiają się pierwsze symptomy wiosny
W marcu lista prac obowiązkowych jest dość obszerna. Wszystko jednak zależy od pogody. To ona wyznacza termin, kiedy rozpoczniemy prace w ogrodzie. Jeśli warunki atmosferyczne są dość dobre, marcowe prace rozpoczynamy już od początku miesiąca.
ZOBACZ, co musisz zrobić w ogrodzie w marcu

Sprawdź stan ogrodu i działki
Na początku miesiąca koniecznie rozejrzyj się po całym ogrodzie czy działce. Przede wszystkim sprawdź stan drzew, krzewów, trawnika i rabatek. Taki przegląd pozwoli zaplanować dalsze prace. Zrób ostatnie porządki, żeby nie tracić na nie czasu, kiedy nastaną cieplejsze dni.

Zbadaj odczyn gleby
Ustalenie po zimie odczynu gleby to konieczność, by móc w dalszej kolejności prawidłowo nawieźć ziemię. Marzec jest najlepszym do tego czasem. Warto zakupić kwasomierz chemiczny i pobrać z ogrodu kilka próbek gleby. Można również wykorzystać papierki lakmusowe, które przyłożone do ziemi zaczną się odbarwiać, pokazując odczyn gleby. Pamiętaj, aby gleba w przypadku badania kwasomierzem pochodziła z niższych warstw. Warto wiedzieć, że wiele roślin nie znosi gleby zakwaszonej.

Dostarcz ziemi nawozu na terenie całej działki. Najlepszy jest dojrzały kompost o strukturze żyznej, czarnej ziemi.
Oprócz kompostu sprawdzą się też różnego rodzaju nawozy. Drzewka młode najlepiej tolerują azot. Starsze drzewa nawozimy nawozami azotanowymi, fosforanowymi i potasowymi. Pamiętaj by nawóz przemieszać delikatnie z ziemią. Ale w pierwszej kolejności powinniśmy dostarczyć składników pokarmowych roślinom cebulowym. Nawozimy je saletrą amonową, sypiąc około 10-15 g na metr kwadratowy.
Pamiętajmy, żeby po tym zabiegu obficie podlać grządki. Później, po mniej więcej trzech tygodniach, podobną dawkę, tym razem nawozu wieloskładnikowego, mieszamy z ziemią i dostarczamy roślinom. W marcu nawozimy również rabatę bylinową a także trawnik. Nawóz wieloskładnikowy dostarczamy też krzewom ozdobnym.