Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz ogrzewanie podłogowe? Dowiedz się, czy właściwie je użytkujesz. Te błędy mogą cię drogo kosztować

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy, w którym ciepło jest dostarczane bezpośrednio do podłogi pomieszczenia. Jest to alternatywny sposób ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych grzejników, gdzie ciepło jest emitowane w kierunku sufitu. Aby ogrzewanie podłogowe spełniało swoją funkcję, musimy wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać. Dowiedz się, jak je użytkować, aby było ciepło i oszczędnie.

Spis treści

Początek sezonu grzewczego to dobry moment, aby zapoznać się z tym, jak prawidłowo korzystać z ogrzewania podłogowego. Wiedza ta pozwoli nam pozwoli ograniczyć wydatki, zapewni właściwą temperaturę w pomieszczeniu oraz zapewni prawidłowe korzystanie z instalacji. Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy niskotemperaturowy, który przy właściwym użytkowaniu może być lepiej opłacalny finansowy w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. Co to oznacza w praktyce? Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2 stopnie Celsjusza, bez zmniejszenia komfortu cieplnego osób przebywających w pomieszczeniu. Dzięki temu nasze oszczędności w skali roku mogą sięgać nawet kilkunastu procent. Aby tak się jednak stało, trzeba przestrzegać kilku zasad.

montaż ogrzewania podłogowego
Korzyści z ogrzewania podłogowego to min. równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu, brak grzejników oraz zwiększona efektywność energetyczną. Jednakże, koszty instalacji mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, a naprawy mogą być bardziej skomplikowane. Freepik

Ogrzewanie podłogowe – tych zasad przestrzegaj

W przypadku, gdy z podłogówki korzystamy już kolejny sezon, należy pamiętać o wykonaniu przeglądu instalacji, o który warto zadbać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

– Z kolei nowa instalacja wymaga dokonania prawidłowego rozruchu obejmującego między innymi odpowietrzenie układu i jego regulację. Powyższe elementy są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania instalacji – mówi Joanna Karolczak, ekspert marki TECE.

Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe uruchamia się etapowo. W pierwszej kolejności nagrzewa się nasz „grzejnik”, czyli podłoga (tu duże znaczenie ma temperatura obiektu oraz zawilgocenie posadzki i ścian). Dopiero w kolejnym etapie zaczyna nagrzewać się pomieszczenie, a to może zająć kilka do kilkudziesięciu godzin. Co zatem z maksymalną temperaturą zasilającą? Zdarza się, że w celu przyspieszenia procesu nagrzania pomieszczeń podnoszona jest temperatura wody zasilającej pętle grzewcze do temperatury powyżej 55 stop. Celsjusza. Tu warto pamiętać, że takie działanie może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

– Przegrzanie instalacji czynnikiem o zbyt wysokiej temperaturze może skutkować np. uszkodzeniem podłogi w postaci spękań. Rolą czujników termicznych jest ochrona przed przegrzaniem. Temperatury powyżej 60 stop. Celsjusza mogą spowodować wyłączenie pomp, a w konsekwencji odcięcie dopływu ciepła. W ten sposób zamiast przyspieszyć rozruch – znacznie go opóźnimy - wyjaśnia ekspert TECE.

Ogrzewanie podłogowe – co może generować koszty?

W celu zapewnienia prawidłowego działania instalacji nie powinniśmy przekraczać dopuszczalnej wartości 55 stop. Celsjusza – jest to temperatura, która zapewnia temperaturę posadzki na poziomie ok. 30 stopni Celsjusza, czyli maksimum, powyżej którego robi się za ciepło, co z kolei przekłada się na złe samopoczucie domowników. O czym warto jeszcze pamiętać korzystając z podłogówki? System ten charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, co oznacza, że dość długo się nagrzewa, zatem nie powinniśmy wyłączać go na noc. W przeciwnym razie będzie to miało swoje konsekwencje – w postaci wychłodzenia podłogi.

Istotne jest też odpowiednie ustawienie i regulacja temperatury w pomieszczeniu. Tu z pomocą przychodzą nam rozwiązania sterujące oferowane przez rynek.

- Ciekawą propozycją są sterowniki z wbudowanym modułem WiFi. Dzięki nim możemy precyzyjnie ustawić temperaturę w domu z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do internetu i bezpłatna aplikacja dla systemów Android oraz iOS. Docenimy ich funkcjonalność szczególnie w sytuacji, gdy nie ma nas w domu. Na ten czas możemy obniżyć temperaturę do 18-19 stop. Celsjusza, a na chwilę przed powrotem podnieść ją np. do 20 stop. Celsjusza – mówi Joanna Karolczak.

Warto wiedzieć, że elementem ograniczającym ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia, może być np. dywan. Dotyczy to także dużych mebli, które zajmują sporą część powierzchni i mogą utrudniać przepływ ciepła.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz ogrzewanie podłogowe? Dowiedz się, czy właściwie je użytkujesz. Te błędy mogą cię drogo kosztować - RegioDom.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska