MATURA 2015. MATEMATYKA Jakie zadania były na matematyce? ZADANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE

karo, red./natablicy.pl
MATURA 2015. MATEMATYKA Jakie zadania były na matematyce? ZADANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE
MATURA 2015. MATEMATYKA. Matura z matematyki (poziom podstawowy) odbyła się dziś, 5 maja 2015. Matura z matematyki to dla większości zdających najgorszy element całej sesji egzaminacyjnej. Jakie zadania były na matematyce? Na maturzez z matematyki były układy równań i prawdopodobieństwo. Arkusze zadań z matematyki i odpowiedzi z matematyki zarówno dla liceum, jak i technikum znajdziecie jeszcze dziś na naszej stronie: gazetakrakowska.pl.

MATURA 2015. MATEMATYKA. Układ równań z matematyki ODPOWIEDZI + ROZWIĄZANIA + ARKUSZE
MATURA 2015. MATEMATYKA ZADANIA. Prawdopodobieństwo i ciągi geometryczne ODPOWIEDZI + ARKUSZE
MATURA 2015. MATEMATYKA PRZECIEKI, wyciekły ZADANIA, co będzie na teście ODPOWIEDZI, ARKUSZE

Matura z matematyki 2015 na poziomie podstawowym rozpoczęła się o godzinie 9. Po południu o godzinie 14.00 maturzyści rozpoczną pisać egzamin na poziomie podstawowym i rozszerzonym z języka łacińskiego i kultury antycznej. Egzamin rozszerzony z matematyki odbędzie się 8 maja.

Aby zdać maturę z matematyki 2015 należy uzyskać 30 proc. punktów. Matura z matematyki dla wszystkich maturzystów jest obowiązkowa.

Matura z matematyki to dla większości zdających najgorszy element całej sesji egzaminacyjnej. Jakie będą zadania w tym roku? Z czym przyjdzie zmierzyć się maturzystom? "Wykradziono arkusze CKE z serwera", "Wiemy, jakie będą zadania", "znamy zadania z matematyki", "mamy prawdziwe przecieki" - tego typu informacje krążą po sieci od dawna. Ale pamiętajcie - na przecieki nie ma co liczyć! Nie reagujcie wiec na strony, w których jest napisane, że "wyciekły arkusze", "znamy zadania" - jest to zwykłe oszustwo. Gdyby jakimś cudem do przecieku doszło, trzeba by powtarzać egzamin.

MATURA 2015. MATEMATYKA "Wyciekły arkusze, "znamy zadania", "przecieki" [ZADANIA, ODPOWIEDZI]

Każdy absolwent, który zdecyduje się przystąpić do egzaminu maturalnego, będzie obowiązkowo zdawał pięć egzaminów. Z języka polskiego – w części pisemnej i części ustnej, z wybranego języka obcego nowożytnego – w części pisemnej i części ustnej, z matematyki – w części pisemnej – przypomina dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

WIDEO: MATURA 2015

Autor: Karolina Gawlik/Gazeta Krakowska

MATURA 2015. MATEMATYKA LICEUM + TECHNIKUM

W maju 2015 r. do nowego egzaminu maturalnego w liceach ogólnokształcących przystąpi pierwszy rocznik maturzystów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego (obecnie to absolwenci klas I liceów ogólnokształcących). Rok pózniej, w 2016 roku maturę według nowych zasad zdawać będą po raz pierwszy uczniowie techników.

Przypomnijmy, że nowa matura z matematyki będzie dostosowana do nowej podstawy programowej wprowadzonej w wyniku reformy szkół ponadgimnazjalnych. Licealiści w drugiej klasie wybiorą przedmioty, których będą się uczyć w rozszerzonej formule.

MATURA 2015 MATEMATYLA - MARATON MATURALNY w LICEUM I TECHNIKUM ROZPOCZĘTY

Tegoroczna matura na poziomie podstawowym z języka polskiego była bardzo przewidywalna - przyznają małopolscy licealiści i ich nauczyciele. O tym, że na wypracowaniu może się pojawić "Lalka", mówiło się ponoć przez cały rok szkolny. Nie można tego samego stwierdzić o egzaminie dojrzałości w technikum. Tam uczniowie dostali do analizy teksty, których nie było na liście lektur obowiązkowych.

W wypracowaniu na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa należało napisać o tym, co przede wszystkim decyduje o losie człowieka - wolna wola czy siły od niego niezależne. Nie sprawiło to problemu nawet uczniom z klas ścisłych. - "Lalka" widnieje na liście obowiązkowych lektur, a dawno jej nie było na maturze, więc omawialiśmy ją bardzo dokładnie - mówi Michał Pietrasiewicz z klasy biol.-chem. w VIII LO w Krakowie.

Marurzyści, z którymi rozmawialiśmy, najbardziej żalili się na pytanie o tytul i autora tekstu. Chodzi o fragment Epilogu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, który - w przeciwieństwie do reszty dzieła - nie jest napisany 13-, lecz 11-zgłoskowcem. To zgubiło uczniów. Tym bardziej że takie pytanie dotąd nie pojawiało się na maturze.

Matura próbna 2015 z Operonem. MATEMATYKA [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]

Trudny wydał im się też drugi temat wypracowania, czyli interpretacja wiersza amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Wybierali go tylko koneserzy literatury.

- Uczniowie nie mieli odniesienia, np. drugiego wiersza do porównania, więc wybierali "Lalkę" - mówi Joanna Bajer z Liceum im. Bogdana Jańskiego w Krakowie. - Pierwsza część egzaminu była zgodna z tym, co zapowiadała na szkoleniach CKE: postawienie tezy do tekstu, jego streszczenie czy dopasowanie pytań do akapitów - dodaje.

Jak zauważa Włodzimierz Kołcz z Akademickiego Liceum w Nowym Sączu, teksty z pierwszej części egzaminu miały dydaktyczne przesłanie i taka też powinna być idea matury.

- Pierwszy z nich dotyczył kultury języka, czyli temat modny, a drugi szacunku do książek, czyli miód na rany polonistów, którzy martwią się, że młodzież nic nie czyta. Jeśli uczeń je przyswoił, to coś wartościowego wyniesie z tej matury - zauważył Kołcz.

Uczniowie technikum trochę zazdrościli tematu wypracowania licealistom. Jakub Majda z sądeckiego Technikum Gastronomicznego liczył właśnie na jakiś problem z "Lalki", ale dostał "Dziady". - Trzeba było wysilić szare komórki i pisać - mówi Jakub, który uczył się na kucharza.

"Dziady" zestawiono z tekstem Melchiora Wańkowicza - trzeba było porównać ukazane w nich postawy matek. Przy drugim temacie należało porównać dwóch władców z noweli Prusa "Z legend dawnego Egiptu".

- To mogło być zaskoczenie, ponieważ ani tej noweli, ani Wańkowicza nie ma w spisie lektur obowiązkowych. Mam jednak nadzieję, że uczniów nie sparaliżował z tego powodu stres - mówi Edyta Buff z Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Od przyszłego roku wszyscy maturzyści będą pisać ten sam egzamin. A dziś zmierzą się z maturą z matematyki.

Próbna matura 2014: MATEMATYKA poziom podstawowy 2015 [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
martaa

Arkusze i odp. do dzisiejszej matury są na stronie:'
clikk.in/matura

Dodaj ogłoszenie