Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2018 polski rozszerzony ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI MATURA ROZSZERZONA POLSKI 04.05.2018

Małgorzata Mrowiec
MATURA 2018 z języka polskiego poziom rozszerzony. W piątek, 4 maja, o godzinie 14.00 maturzyści będą zmagać się z kolejnym etapem egzaminu - poziomem z rozszerzonym. Jakie będą pytania na maturze z polskiego? Czego można się spodziewać na rozszerzonej maturze z języka polskiego? Po maturze z języka polskiego opublikujemy dla Was ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI.

W piątek po południu, w pierwszym dniu matur, część absolwentów szkół średnich przystąpiła do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Nie tylko ci, którzy chcieliby studiować polonistykę – wyniki z tego egzaminu są istotne w rekrutacji na studia na kierunkach takich jak np. prawo, architektura czy... lotnictwo i kosmonautyka.

Na tej rozszerzonej maturze, na którą zdający mają 180 minut, pisze się pracę argumentacyjną (w odniesieniu do podanego tekstu teoretycznego – może to być tekst krytycznoliteracki, teoretycznoliteracki lub historycznoliteracki) lub dokonuje interpretacji porównawczej tekstów.

W VIII LO rozszerzoną maturę z polskiego zdawał w piątek m.in. 20-letni Radosław Syguła. Podchodził do niej kolejny raz, ponieważ chce poprawić wynik z zeszłego roku, by zwiększyć swoje szanse na wymarzone studia - filmoznawstwo na UJ (w zeszłym roku zabrakło mu 0,3 punktu). Wybrał pracę argumentacyjną.

- Tak jak rok temu pisałem esej. W tym roku mieliśmy znaleźć związki między poezją a filozofią, wykazać, czy de facto coś takiego istnieje. Należało zapoznać się z tekstem teoretycznoliterackim i zinterpretować słowa autora, odnieść się do nich – relacjonował nam Radosław Syguła. Maturzysta podsumowuje, że badacz, którego tekstem należało się zająć, obiektywnie opowiadał o różnych kierunkach i prądach myślowych. - Uważam, tak jak autor tekstu, że wszystko zależy choćby od konkretnej epoki, tego, czy mamy np. więcej wybitnych filozofów bądź mniej wybitnych literatów. Poza tym wiele zależy od tematyki. Nie każdy wiersz, jak i nie każdy prąd filozoficzny odpowie na postawione pytanie egzystencjalne – stwierdził maturzysta. Jego zdaniem temat tegoroczny był łatwiejszy od zeszłorocznego, kiedy trzeba się było zmierzyć z tekstem niemieckiego badacza Wolfganga Kaysera o grotesce.

Mniejsza część zdających wybierała drugi temat. W tym roku analiza porównacza dotyczyła utworów: "Nerwy" Cypriana Kamila Norwida i „Pod dworcem głównym w Warszawie” Józefa Czechowicza.

Matura 2018 Polski podstawa. "Lalka" na maturze z Polskiego! Matura 2018 Arkusze CKE, Tematy, Odpowiedzi, Pytania

Matura 2018 język polski podstawa 04.05.2018. Co pojawiło się na maturze?

Matura 2018 Polski podstawa. W piątek, 4 maja maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wiemy już z jakimi tematem musieli się w tym roku zmierzyć maturzyści? "Lalka" Bolesława Prusa to temat przewodni jaki pojawił się na maturze 2018.

MATURA 2018 POLSKI PODSTAWA: LALKA, MOTYW TĘSKNOTY, PRACA CZY OBOWIĄZEK?

Wiemy już, jaki temat rozprawki, pojawił się na maturze podstawowej z języka polskiego. "Tęsknota - siła niszcząca, czy budująca ludzkie życie? Uzasadnij swoje zdanie odwołując się do fragmentu Lalki i wybranego tekstu kultury."

Matura 2018 Polski: wyniki poznamy 3 lipca

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 3 lipca br. Tego samego dnia (3 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego

Sprawdź ->>>

Matura 2018: Polski - jakie tematy i pytania pojawiły się w ubiegłym roku?

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku uczniowie musieli odpowiadać na konkretne pytania do tych tekstów, np. wymienić dwie przyczyny zanikania języków podanych w tekście, wymienić przyczyny zdziwienia Sienkiewiczem, dlaczego porównuje się zanik języków do zanikania różnorodności biologicznej, jaki ma wpływ na rozumienie tekstu stylizacja gwarowa.

Maturzyści musieli również przypasować słowa do definicji, np. elegant, fenomen. Maturzyści mieli podane zdanie i mieli wybrać czy jest oni przydawkowe czy okolicznikowe i uzasadnić swój wybór. Jednym z zadań było również streszczenie tekstu o Sienkiewiczu.

Wśród dwóch tematów do wyboru, uczniowie mieli napisać rozprawkę na podstawie fragmentu tekstu "Ziemia, planeta ludzi" Anthony'ego de Saint-Exupéry lub przeanalizować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas".

Matura 2018: Polski - zadania zamknięte i otwarte

Zadania w teście maturalnym mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Nie ograniczają się do sprawdzania umiejętności wyszukiwania informacji w tekście, ale – obligatoryjnie – służą rozpoznaniu poziomu umiejętności analizy tekstu i jego przekształceń, a także świadomości językowej. Zadania sprawdzają znajomość utworów literackich.

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska