Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2021 arkusz CKE z języka polskiego. Co było, jaki był temat rozprawki? Zobacz zadania [4.05.2021r.]

MM
Matura z języka polskiego 2021
Matura z języka polskiego 2021 ARKUSZ CKE
We wtorek, 4 maja ruszyły matury 2021. Uczniowie na pierwszym egzaminie zmierzyli się z testem z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku na maturze pojawiła się "Lalka" z tematem rozprawki – jak relacjonują nam sami maturzyści - „Czy ambicja może pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu”. Publikujemy arkusze CKE. Zobacz z czym zmagali się tegoroczni maturzyści.

Matura 2021. Jak poradzili sobie uczniowie na egzaminie z języka polskiego?

W wypracowaniu należało przeanalizować podany fragment „Lalki”, nawiązać do całości utworu, a także do innych tekstów kultury. Szymon wybrał „Krzyżaków” Sienkiewicza.

Odniosłem się do momentu, w którym Jurand tak bardzo dąży do odzyskania swojej córki, że ryzykując życie wybiera się do zamku krzyżaków, traci zdrowie. Nieustępliwość w dążeniu do celu motywuje go do takiej ryzykownej decyzji – relacjonuje Szymon. Maturzysta z VI LO w swojej rozprawce postawił tezę, że ambicja może pomóc w dążeniu do celu, ale nie zawsze jest gwarancją, że cel zostanie osiągnięty szczęśliwie. - Na pewno jest paliwem napędowym, ale może się pojawić coś, co tę ambicję złamie i sprawi, że jakaś osoba podda się w swoich działaniach. Tak jak Wokulski – chciał awansować społecznie, do wyższej klasy, arystokracji, ale przez liczne porażki na tym polu, odrzucenie przez Izabelę Łęcką, poddał się, wycofał z życia publicznego. Ambicja nie wystarczyła

- tłumaczy Szymon.

Co roku większość maturzystów na egzaminie maturalnym wybiera rozprawkę. Są do jej pisania przygotowywani już od podstawówki, więc też najpewniej się w nim czują. Analiza wiersza jest bardziej ryzykownym wyborem.

Rozprawkę można było pisać o ambicji albo wybrać drugi temat. Brzmiał: „Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi?”, a w wypracowaniu należało nawiązać o do „Ziemi obiecanej” Reymonta.

Wydaje mi się, że większość osób przed maturą obstawiała „Lalkę”, więc w tym roku matura z polskiego nie zaskoczyła uczniów. Ja też wybrałam ten temat, chociaż rozważałam też, czy nie wybrać drugiego, o mieście. W pamięci od razu znalazłam w tekstach kultury przykłady, które by pasowały do tematu, jaki wpływ ma miasto na człowieka. Ale w końcu zdecydowałam się na temat z „Lalką”, wydawał mi się prostszy

- mówiła nam po egzaminie Ania Zając z XVIII LO w Krakowie.

Krakowska maturzystka jest zadowolona z tego, jak jej poszło, mówi, że z każdym z zadań poradziła sobie przyzwoicie.

Przyznaje, że solidnie się uczyła przed maturą, na jej przygotowanie do egzaminów nie miało wpływu zdalne nauczanie. - Wiem, że wiele osób na zdalnym uczyło się w takim samym stopniu jak w szkole, poświęcało na naukę tyle samo czasu. Ale są też osoby, które podczas zdalnego nauczania mniej się uczyły, bo ciężej jest się skupić przed monitorem komputera czy telefonu, niż gdy uczy się siedząc w sali i słuchając nauczyciela - podsumowuje Anna.

Przed Anią oprócz dwóch obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym, również trzy na poziomie rozszerzonym. Chce studiować filmoznawstwo lub kulturoznawstwo, jej wymarzona uczelnia wymaga wyniku z dwóch egzaminów na poziomie rozszerzonym. - Większość osób, które chcą iść na studia, musi zdawać te egzaminy rozszerzone, bo uczelnie wymagają rozszerzeń. Dlatego takie ułatwienie dla maturzystów, że nie trzeba zdawać takich egzaminów w tym roku, nie ma większego znaczenia dla osób, które chcą się kształcić dalej - zauważa maturzystka.

Matura z polskiego. Jak poradzili sobie uczniowie?

Samo wypracowanie – jak mówi maturzysta – było „bardzo łatwe i bardzo przyjemne”. W rozprawce należało się odnieść do podanego fragmentu „Lalki” Prusa, mówiącego o początku kariery naukowej Wokulskiego, a także do całości tej lektury.

- „Lalka” to lektura, którą chyba każdy licealista zna i to jest jedna z lektur, które są lepiej „przerabiane” w szkole. Dlatego fajnie, że nam się trafiła akurat taka książka – przyznaje Szymon Macnar. - „Lalka” jest wielowątkowa, a losy Wokulskiego z „Lalki” do tematu ambicji doskonale się dopasowują.

Szymon nie szukał wcześniej w internecie ewentualnych przecieków tematów maturalnych – mówi, że nawet nie przyszło mu to do głowy. Ale, jak opowiada, sprawdzili z kolegami już po maturze w wyszukiwaniach Googla i okazuje się, że kilka godzin przed egzaminem już pojawia się faktyczny temat rozprawki. Był wyszukiwany w województwie podlaskim. I, co ciekawe, rok temu było tak samo.

Widać, że ktoś wyszukiwał „Lalka i ambicja”, na wykresie jest czas wyszukiwania i ponad 100 wyszukiwań w województwie podlaskim i kilkadziesiąt w mazowieckim. Czyli właściwie nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy wejść o 7 rano na Google Trends i sprawdzić, o czym będzie rozprawka

– kwituje Szymon.

Matura 2021 z języka polskiego. Doszło do przecieku?

Wyszukiwania w Google Trends działa na zasadzie porównywania częstotliwości i wyszukiwania fraz względem innych miejscowości. I faktycznie trochę podejrzanie wygląda to, że frazy dotyczące tematu rozprawki na tegorocznej maturze dotyczyły początkowo jednego województwa. Być może dyrektor szkoły otworzył przesyłkę, którą otrzymał przed egzaminem, do czego nie ma absolutnie prawa. My to oczywiście zgłosimy na policję, bo tyle jesteśmy w stanie zrobić

- skomentował w rozmowie z Onetem dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska