Matura 2021 matematyka - co było? Publikujemy ARKUSZ i ZADANIA z matematyki podstawowej 5.05.2021

MM
Matura 2021 matematyka. ARKUSZ, ZADANIA CKE
Matura 2021 matematyka podstawowa. W środę 5 maja, uczniowie szkół średnich zmierzyli się z egzaminem maturalnym z matematyki. Jakie były zadania, jak poradzili sobie uczniowie? Nie pojawił się na tegorocznej maturze – zwykle sprawiający piszącym więcej trudności – ostrosłup, ani też walec, graniastosłup, nie trzeba było liczyć objętości. - To wszystko odpadło i myślę, że to było rzeczywiście duże ułatwienie – komentuje maturzysta z VI LO. Arkusze CKE znajdziesz na naszej stronie.

Matura z matematyki podstawowej 2021 - przykładowe rozwiązania zadań

 • Zadanie 1
  B
 • Zadanie 2
  B
 • Zadanie 3
  A
 • Zadanie 4
  C
 • Zadanie 5
  D
 • Zadanie 6
  B
 • Zadanie 7
  A
 • Zadanie 8
  A
 • Zadanie 9
  D
 • Zadanie 10
  B
 • Zadanie 11
  C
 • Zadanie 12
  A
 • Zadanie 13
  D
 • Zadanie 14
  D
 • Zadanie 15
  B
 • Zadanie 16
  B
 • Zadanie 17
  C
 • Zadanie 18
  D
 • Zadanie 19
  A
 • Zadanie 20
  A
 • Zadanie 21
  D
 • Zadanie 22
  B
 • Zadanie 23
  B
 • Zadanie 24
  C
 • Zadanie 25
  B
 • Zadanie 26
  A
 • Zadanie 27
  B
 • Zadanie 28
  C

Matura z matematyki 2021. Uczniowie mieli do rozwiązania około 40 zadań

Jestem bardzo zadowolony. Jako raczej humanista obawiałem się matematyki, bo to nie jest moja najsilniejsza strona. A tymczasem poszło – mam wrażenie – dobrze, ze wszystkimi zadaniami „wyrobiłem” się w czasie, wyszedłem nawet 20 minut wcześniej. Dla mnie jakiś super trudny ten egzamin nie był

- mówił nam po wyjściu ze środowego egzaminu Jakub Lelek z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie.

 • rozwiąż równanie,
 • udowodnij,
 • dwa zadania z geometrii,
 • sinus i cosinus (czyli trygonometria) w kilku zadaniach

- między innymi to zapamiętał Jakub z arkusza egzaminacyjnego. Najdłużej zatrzymał się nad zadaniem z pięciokątem wpisanym wkoło; trzeba było znaleźć miarę jednego z kątów.

Było jedno zadanie otwarte z rachunkiem prawdopodobieństwa – dodaje maturzysta. - Polegało na tym, że dwa razy wykonujemy rzut kostką sześciościenną. I trzeba było podać, jakie jest prawdopodobieństwo, że suma wyrzuconych oczek będzie wynosić 4, 5 lub 6. Do najtrudniejszych zadań to nie należy, bo to jest bardzo logiczne, nie ma skomplikowanych wzorów

– skomentował Jakub.

Absolwenta liceum „Kostka” zapytaliśmy o wrażenia z powrotu do szkolnej ławki po długim okresie zajęć tylko przez komputer, a nie z kolegami w klasie.

- Jestem osobą bardzo społeczną, więc bardzo za spotkaniami w szkole tęskniłem, więc dla mnie pisanie teraz matury w szkole to duży plus - wyznał Jakub. - Faktem jest, że wielu osobom wygląd fizyczny się zmienił. To już ponad rok zamknięcia. Części osób zmieniła się długość włosów, nawet styl, niektórym znajomym ze szkoły musiałem się nawet dobrze przyjrzeć, żeby ich poznać – opowiada.

Matura z matematyki 2021 CKE - co było?

Szymon Macnar z VI LO w Krakowie z egzaminu z matematyki wyszedł po około godzinie i 20 minutach. Jak nam tłumaczył, w tym roku ministerstwo odjęło maturzystom jedno zadanie otwarte, w związku z czym około 60 procent punktów z matury można było otrzymać za zadania zamknięte. Dlatego Szymon skupił się właśnie na zadaniach zamkniętych, a z otwartych nie rozwiązał wszystkich.

Ale myślę, że wiele osób będzie pisało przez całe 170 minut lub troszeczkę krócej. Jeśli ktoś będzie chciał napisać jak najlepiej, to będzie siedział do końca trwania egzaminu, nad zadaniami otwartymi. A pod koniec arkusza są bardzo skomplikowane zadania, mogą zająć sporo czasu

– ocenił po wyjściu z egzaminu krakowski maturzysta.

Szymon uważa, że w porównaniu do poprzednich lat na tegorocznej maturze z matematyki było stanowczo łatwiej.
Jest do zdobycia trochę mniej punktów, przez co zwiększa się rola zadań zamkniętych.

I pytania były naprawdę w miarę łatwe, szczególnie te zamknięte. Wymagania w porównaniu do podstawy programowej bardzo ograniczone. Nie było brył obrotowych – a to duże ułatwienie, bo te zadania zawsze były troszeczkę bardziej skomplikowane. Dużo było pytań z geometrii, dużo pytań z funkcji liniowej, kwadratowej, a to zagadnienia, które są raczej dobrze omawiane na lekcjach i myślę, że niewiele osób miało z nimi problemy

– relacjonował nam Szymon Macnar.

Maturzysta zapamiętał m.in., że w zadaniach otwartych trzeba było rozwiązać nierówność z kwadratem (jak ocenia – było to jedno z prostszych zadań), było też zadanie z trójkątem równobocznym.

- Mieliśmy podaną skalę podobieństwa trójkątów – trzy do dwóch - i trzeba było podać długość boku drugiego trójkąta, mając podaną część parametrów pierwszego trójkąta. Czyli ze wzorów trzeba było wyciągnąć długość boku drugiego trójkąta – tłumaczy Szymon.

Nie pojawił się na tegorocznej maturze – zwykle sprawiający piszącym więcej trudności – ostrosłup, ani też walec, graniastosłup, nie trzeba było liczyć objętości.

- To wszystko odpadło i myślę, że to było rzeczywiście duże ułatwienie – komentuje maturzysta z VI LO.

Młodzi ludzie przychodzą na egzaminy maturalne do swoich szkół po prawie roku spędzonym poza ich murami, na nauce zdalnej. Przez ostatnie miesiące część z nich sprawdziany pisała niemal wyłącznie przez komputer. Widywali się z bliższymi kolegami, ale niektóre osoby ze swojej klasy czy z innych klas maturalnych teraz spotykają po raz pierwszy po wielu miesiącach. Jakie mają odczucia, gdy znów są w szkole, jak się tu odnajdują?

Powiem szczerze, że jak przychodzę na tę maturę i siadam w sali, to od razu mi się przypomina, jakie tu miałem lekcje, z kim, jakie przedmioty. Człowiek się czuje o wiele przyjemniej niż jak się pisze sprawdziany w domu. Ja się czuję przy pisaniu w szkole zdecydowanie bardziej swobodnie – opowiada Szymon Macnar i dodaje: - Zauważyłem też, że na pewno lepiej się czułem w tych tematach, które „przerobiliśmy” na lekcjach wcześniejszych, jeszcze przed pandemią. Bo późniejsze tematy były już trochę ograniczone, na zdalnym nauczeniu troszeczkę w inny sposób były przekazywane, a my mieliśmy mniej czasu na nauczenie się ich. Myślę, że z tymi tematami też sobie poradziłem, ale czułem się w nich mniej pewnie.

Marzą o studiach już nie od strony monitora komputera

Anna Zając, maturzystka z XVIII LO w krakowskich Bronowicach uważa, że tegoroczna matura z matematyki była bardzo prosta. - I jeśli ktoś regularnie się uczył i przygotowywał, to nie sprawiła mu kłopotu, ponieważ zadania były dosyć schematyczne, takie, jak powtarzają się co roku. O ile kogoś nie zjadł stres, to na pewno sobie poradził - mówi Ania, która ocenia, że jej samej poszło na egzaminie bardzo dobrze. A bardzo się go bała, dużo się uczyła.

Jestem bardziej humanistką. I przyznam, że przed tą maturą z matematyki prawie nie przespałam prawie nocy. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że jednak się udało

- wyznaje maturzystka.

Spotykając się teraz w szkole z innymi maturzystami ze swojego liceum po długim okresie nauki online Ania jest zaskoczona, jak dużo osób się zmieniło w tym czasie. - Każdy trochę wydoroślał. W wyglądzie są zmiany, dużo dziewczyn włosy przefarbowało. Ale wszyscy zmienili się na plus. Myślę, że też wszyscy wypoczęliśmy i już też jesteśmy podekscytowani najbliższymi wakacjami życia, które nas czekają - Ania liczy, że na tych wakacjach pojedzie na spływ kajakowy, na jachty i do Paryża.

Jeśli chodzi o studia, krakowska maturzystka wybiera się na filmoznawstwo lub kulturoznawstwo. Bardzo by nie chciała studiować również zdalnie. - Wydaje mi się, że studia to jest taki nowy rozdział, poznaje się wielu nowych ludzi. Coś zupełnie innego niż liceum czy gimnazjum i bardzo chciałabym to przeżyć od strony rzeczywistej, a nie tylko od strony monitora komputera. Bardzo bym chciała poznać tych wszystkich ludzi i zdobyć doświadczenia na żywo, a nie tylko łączyć się na wykłady i rozłączać - mówi Ania Zając.

Matura w tym roku - podobnie jak rok wcześniej - odbywa się w reżimie sanitarnym.

Zdający do szkół wchodzą podzieleni na tury, w odstępach np. co 15 minut, często dwoma wejściami. Piszą oddaleni od siebie o minimum półtora metra, zwykle po 10 lub kilkanaście osób w sali. Ale według pytanych przez nas maturzystów nie przysparza to większego stresu.

W całej Polsce maturę 2021 zdaje około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników, a także prawie 100 tys. maturzystów z lat ubiegłych - ci, którzy albo dotąd nie zdali egzaminów, albo chcą poprawić wyniki. W Małopolsce do matury przystępuje ok. 25,8 tys. tegorocznych absolwentów, z tego w samym Krakowie - ok. 8,2 tys. Piszących po raz kolejny jest w Małopolsce 6,5 tys., z czego prawie 2,5 tys. w Krakowie.

Matura z matematyki: co było w zeszłym roku?

Pytania zamknięte były bardzo łatwe, gorzej było z otwartymi. Myślę jednak, że poszło dobrze. Muszą sprawdzić arkusze odpowiedzi, ale mam nadzieję, że nie zrobiłem dużo błędów – mówił pełen optymizmu Marcin z VIII LO w Krakowie. Maturzysta przyznał, że dla niego najtrudniejsze zadania, to te, w których pojawiały się funkcje.

Z kolei Gosia z XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie przyznała, że cała matura z matematyki była dość trudna. - Zadania otwarte rozwiązywałam ze tablicami ze wzorami, a w kilku strzelałam. Zadania otwarte w większości były dość trudne, głównie te za 4-5 punktów. Próbowałam jakoś się ratować, ale mam wrażenie, że zrobiłam dużo błędów. Było na przykład zadanie, w którym był podany ciąg geometryczny, w którym iloraz miała zawierać się w podanym przedziale. Nigdy w życiu nie widziałam na oczy takiego typu zadania i zrezygnowałam w połowie – mówi Gosia.

Matura 2021 z matematyki - przecieki

W Internecie co roku powstaje dużo różnych stron, które oferują "arkusze z zadaniami", dokładnie takie jakie mają pojawić się na maturze. Nie dajcie się nabrać. Rzekome przecieki, to próba wyłudzenia pieniędzy od maturzystów, którzy za dostęp do arkusza mają wysyłać kosztowną wiadomość SMS.

Nie ma więc co wierzyć w przecieki. Czym innym jest jednak giełda potencjalnych tematów. Nauczyciele z dużym stażem przewidują, jakiego rodzaju zadania mogą pojawić się na egzaminie. Podpowiadają też, jak się przygotować do egzaminu na ostatnią chwilę.

Pewniaki na maturze z matematyki

Zadania z poniższych działów pojawiają się praktycznie zawsze na maturze:

 • wartość bezwzględna
 • układy równań
 • ciągi arytmetyczne
 • geometria przestrzenna i trygonometria
 • rachunek prawdopodobieństwa
 • procenty
 • potęgi i pierwiastki
 • logarytmy
 • funkcja kwadratowa
 • funkcja liniowa

DOKŁADNY HARMONOGRAM MATUR 2021

Zobaczcie, kiedy dokładnie odbywają się jakie egzaminy.

4 maja 2021 (wtorek)

 • język polski – poziom podstawowy (pp) - godz. 9:00
 • język łaciński i kultura antyczna – poziom rozszerzony (pr) - godz. 14:00

5 maja 2021 (środa)

 • matematyka – pp - godz. 9:00
 • historia muzyki - pr - godz. 14:00

6 maja 2021 (czwartek)

 • język angielski – pp - godz. 9:00
 • historia sztuki – pr - godz. 14:00

7 maja 2021 (piątek)

 • język angielski – pr - godz. 9:00
 • język angielski – poziom dwujęzyczny (dj) - godz. 9:00
 • filozofia – pr - godz. 14:00

10 maja 2021 (poniedziałek)

 • język polski – pr - godz. 9:00
 • język łemkowski – pr - godz. 14:00
 • język kaszubski – pr - godz. 14:00

11 maja 2021 (wtorek)

 • matematyka – pr - godz. 9:00
 • wiedza o społeczeństwie – pr - - godz. 14:00

12 maja 2021 (środa)

 • biologia – pr - godz. 9:00
 • język francuski – pr - godz. 14:00
 • język francuski – dj - godz. 14:00

13 maja 2021 (czwartek)

 • geografia – pr - godz. 9:00
 • język francuski – pp- - godz. 14:00
 • język hiszpański – pp - godz. 14:00
 • język niemiecki – pp - godz. 14:00
 • język rosyjski – pp - godz. 14:00
 • język włoski – pp - godz. 14:00

14 maja 2021 (piątek)

 • chemia – pr - godz. 9:00
 • język niemiecki – pr - godz. 14:00
 • język niemiecki – dj - godz. 14:00

17 maja 2021 (poniedziałek)

 • historia – pr - godz. 9:00
 • język rosyjski – pr - godz. 14:00
 • język rosyjski – dj - godz. 14:00

18 maja 2021 (wtorek)

 • fizyka – pr - godz. 9:00
 • język hiszpański – pr - godz. 14:00
 • język hiszpański – dj - godz. 14:00

19 maja 2021 (środa)

 • informatyka – pr - godz. 9:00
 • język włoski – pr - godz. 14:00
 • język włoski – dj - godz. 14:00

20 maja 2021 (czwartek)

 • języki mniejszości narodowych – pp - godz. 9:00
 • języki mniejszości narodowych – pr - godz. 14:00

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie