Spis treści
- Matura 2022: historia - poziom rozszerzony. Arkusze i odpowiedzi
- Matura z historii 2022. Najważniejsze informacje o egzaminie
- Jak wyglądała matura z historii?
- Matura z historii 2022. Co pojawiło się na egzaminie?
- Matura z historii. Arkusze z poprzednich lat
- Wymagania egzaminacyjne na maturze z historii 2022
Matura 2022: historia - poziom rozszerzony. Arkusze i odpowiedzi
Odpowiedzi do zadań z matury z historii 2022, poziom rozszerzony - SPRAWDŹ >>>
Kliknij w zdjęcia i zobacz proponowane odpowiedzi:
Matura z historii 2022 zakończyła się. Mamy arkusz CKE i odp...
(odpowiedzi będą pojawiać się na bieżąco od godz. 14.00)
W tym tekście około godz. 14.00 opublikowaliśmy arkusz CKE. Na bieżącą będą pojawiać się także proponowane odpowiedzi do zadań.
Zakończyła się matura z historii 2022. Uczniowie zaczynają dzielić się swoimi wrażeniami na temat dzisiejszego egzaminu. Arkusz był trudny czy łatwy? Opinie są zróżnicowane. Relacje maturzystów zamieściliśmy w tekście: Matura z historii 2022. Komentarze uczniów.
Matura z historii 2022. Najważniejsze informacje o egzaminie
Matura rozszerzona z historii rozpoczęła się 17 maja 2022 roku o godz. 9.00. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 180 minut, czyli 3 godziny. W przypadku matur rozszerzonych nie ma progu zdawalności, oznacza to, że maturzysta może otrzymać nawet 0 punktów, a i tak otrzyma na koniec świadectwo maturalne.
- Matura 2022: Terminy egzaminów dodatkowych i poprawek. Kiedy poznamy wyniki?
- Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Co było na egzaminie? Oto arkusz CKE
- Matura z języka polskiego 2022 zakończyła się. Są już arkusze egzaminacyjne
- Matura i egzamin ósmoklasisty w maseczkach czy bez? Znamy decyzję CKE
Jak wyglądała matura z historii?
Matura z historii składa się z około 30 zadań. Maksymalna liczba punktów, którą uczeń może uzyskać, wynosi 50. W arkuszu znajdą się zadania, które będą odnosić się do:
- tekstów źródłowych;
- diagramów;
- grafik;
- wykresów;
- tabeli;
- tablic genealogicznych;
- map.
Poza tym uczniowie musieli zmierzyć się też z wypracowaniem. W arkuszu znalazło się 5 tematów. Maturzysta wybierał jeden z nich i pisał na ten temat dłuższą wypowiedź. Za tę część egzaminu można otrzymać maksymalnie 12 punktów. Z relacji maturzystów wynika, że tematy dotyczyły stalinizmu i postaci Aleksandra Wielkiego.
Matura z historii 2022. Co pojawiło się na egzaminie?
Jednym z tzw. pewniaków maturalnych w przypadku matury z historii jest wypracowanie, które co roku pojawia się w arkuszu. Plusem jest to, że uczniowie mają do wyboru kilka tematów i najczęściej dotyczą one różnych okresów historycznych. Z relacji uczniów wynika, że w tym roku pojawiły się na pewno tematy dotyczące Aleksandra Wielkiego oraz stalinizmu. Ten drugi bardzo spodobał się uczniom.
Zadania na egzaminie maturalnym z historii sprawdzają umiejętności z zakresu chronologii historycznej, analizy i interpretacji historycznej, a także tworzenia narracji historycznej.
Na maturze najprawdopodobniej pojawiły się zadania typu prawda/fałsz i dopasowania grafiki w konkretne miejsce. Uczniowie przed maturą powtarzali także informacje na temat panowania władców w określonych czasach. Osoby, które wcześniej przejrzały arkusze z poprzednich lat i zobaczyły jakie zadania występująmaturze z pewnością nie były zaskoczone, gdy zetknęły się z tegorocznym arkuszem.
Matura z historii. Arkusze z poprzednich lat
Zadania na maturze z historii są do siebie podobne. Warto było prze maturą nie tylko zobaczyć arkusze z poprzednich lat, ale także je rozwiązać. Poniżej znajdują się odesłania do matur z historii od 2015 roku wzwyż:
Wymagania egzaminacyjne na maturze z historii 2022
W tym roku egzamin maturalny opierał się nie na podstawie programowej, ale na wymaganiach egzaminacyjnych. Warto było więc sprawdzić nie tylko Informator o egzaminie maturalnym z historii, ale także Aneks do Informatora 2022. Znajdują się tam wszystkie informacje o tegorocznej maturze z historii. Dokumenty te zamieszczone są na stronie CKE.
Co należało powtórzyć sobie przed maturą z historii? Przede wszystkim poszczególne epoki historyczne. W wymaganiach egzaminacyjnych znalazły się następujące zagadnienia:
- Starożytność (cywilizacja Bliskiego Wschodu, starożytna Grecja, ekspansja w świecie greckim i rzymskim, starożytny Rzym)
- Średniowiecze (Bizancjum i Zachód a świat Islamu, Europa w okresie krucjat, Polska w okresie wczesnopiastkowskim, Polska w okresie rozbicia dzielnicowego, Europa późnego średniowiecza, Polska w XIV-XV wieku, kultura średniowiecza);
- Dzieje nowożytne (odkrycia geograficzne i europejski kolonializm, Europa w XVI-XVII wieku, Rzeczpospolita w okresie renesansu i demokracji szlacheckiej, Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVII wieku, absolutyzm oświeceniowy i rewolucje w XVIII wieku, Rzeczpospolita w XVIII wieku);
- Wiek XIX (Europa napoleońska, Europa i Stany Zjednoczone w epoce rewolucji przemysłowej, ideologie XIX wieku, walka o niepodległość Polski w okresie niewoli narodowej, społeczeństwo polskie w okresie zaborów w XIX wieku, Europa i świat w XIX wieku);
- Wiek XX (m.in. I wojna światowa, kryzys demokracji i systemu totalitarne, Europa i świat między wojnami, II Rzeczpospolita, Europa i świat podczas II wojny światowej, Polska i świat po II wojnie światowej).
