Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwsze maturalne emocje w szkołach w powiecie oświęcimskim
Matura 2023 przeprowadzana jest w dwóch formułach: 2015 i 2023, co związane jest z reformą szkolnictwa i zlikwidowaniem gimnazjów w 2017 roku.
- Do nowej matury 2023 przystąpiły osoby, które uczęszczały do 8-klasowej szkoły podstawowej, a następnie do 4-klasowego liceum, natomiast formuła 2015 dotyczy w tym roku absolwentów 4-letniego technikum - tłumaczy Monika Stalica, naczelnik Wydziału Edukacji Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.
Egzaminy w obu wersjach zaplanowane są w tych samych terminach, natomiast różniły się od siebie czasem trwania, czyli pisemny test z języka polskiego w Formule 2015 w trybie podstawowym trwał 170 minut i 180 minut w trybie rozszerzonym, natomiast w Formule 2023 trwał odpowiednio: 240 i 210 minut.
Tegoroczni maturzyści z języka polskiego mieli wybór między dwoma tematami czyli: "Człowiek, jako istota pełna sprzeczności" lub "Człowiek jako bohater dla drugiego człowieka".
Matura składa się z części ustnej i pisemnej. Uczniowie biorący udział w egzaminie dojrzałości, muszą obowiązkowo przystąpić do:
- - dwóch egzaminów ustnych: egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu), egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu).
- - czterech egzaminów w części pisemnej: egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym), egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym), egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) i egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).
Ponad 1000 maturzystów w powiecie oświęcimskim
Do tegorocznej matury przystąpiło ponad 1000 uczniów, z tego 894 w ośmiu szkołach podległych powiatowi oświęcimskiemu:
- - PZ Nr 1 SO im. ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu - liczba uczniów LO zadeklarowanych do matury – 137
- - PZ Nr 2 SOMSiT im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu - liczba uczniów LOMS zadeklarowanych do matury / liczba uczniów Technikum zadeklarowanych do matury – 94;
- - Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu - liczba uczniów Technikum zadeklarowanych do matury – 157;
- - PZ Nr 4 SEG im. KEN w Oświęcimiu, liczba uczniów Technikum zadeklarowanych do matury – 51
- - PZ Nr 6 SZiO im. prof. K. Bielenina w Brzeszczach - liczba uczniów Technikum zadeklarowanych do matury – 21
- - PZ Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach - liczba uczniów LO zadeklarowanych do matury – 62
- - PZ Nr 10 SME im. Mikołaja Kopernika w Kętach - liczba uczniów Technikum zadeklarowanych do matury – 84
- - I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach - liczba uczniów LO zadeklarowanych do matury – 107
Poza szkołami powiatu oświęcimskiego matury odbywają się również m.in. w Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.
Terminy matur
Część pisemna egzaminu maturalnego będzie trwała od 4 maja do 23 maja 2023 r. i rozpoczęła się właśnie od egzaminu z języka polskiego w zakresie podstawowym. Następnie w dniu 5 maja będzie przeprowadzony egzamin z wybranego języka obcego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego w zakresie podstawowym.
W kolejnym dniu 8 maja odbędzie się egzamin z matematyki w zakresie podstawowym, natomiast od dnia 9 maja będą egzaminy z wybranych przedmiotów w zakresie rozszerzonym.
Część ustna egzaminu maturalnego będzie przeprowadzona w terminie od 10 – 23 maja według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
Egzamin maturalny w terminie dodatkowym będzie odbywał się od 1 do 19 czerwca 2023 roku, a egzaminy poprawkowe będą przeprowadzane od 21 do 22 sierpnia 2023 roku.
Wyniki matury z terminu głównego egzaminu oraz terminu dodatkowego mają zostać ogłoszone 7 lipca 2023 roku, a rezultaty egzaminu poprawkowego absolwenci poznają 8 września 2023 roku.
Aby zdać egzamin maturalny należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej oraz w części pisemnej oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
Źródło Wydział Edukacji Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim. Seniorzy znów przetańczyli cały dzień. ZDJĘCIA
- Park Miejski w Brzeszczach oblegany przez mieszkańców. Przyciąga mnóstwem atrakcji
- Tajemnice wzgórza zamkowego w Oświęcimiu. Historia tego miejsca liczy dziesięć wieków
- Elektrownia jądrowa koło Oświęcimia. Wiemy, jak ma wyglądać
- Oświęcim. Trzy dni ze słodkościami na Rynku. WIDEO
- Szokujące zachowanie turystki na tle Bramy Śmierci w KL Auschwitz. Muzeum apeluje!
Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach
