Matura z matematyki. Jak poradzili sobie uczniowie? Opinie i relacje
Pierwsze relacje uczniów po egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym. Jak im poszło?
Matura była łatwa. Zadania były bardzo podobne do tych, które pojawiły się na maturze próbnej. Nie było zaskoczeń i jeśli ktoś zrobił uczciwie powtórki nie powinien się martwić - relacjonuje nam Amelia, uczennica Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie.
Gdzie znaleźć arkusz CKE i odpowiedzi?
Arkusz egzaminacyjny z matematyki oraz proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań opublikujemy w tym artykule po godzinie 14:00. Zachęcamy do regularnego odświeżania strony. Po egzaminie zapytamy uczniów o ich wrażenia i opinie na temat zadań.
Pewniaki na maturze z matematyki? Funkcje, ciągi liczbowe i zadania optymalizacyjne
Jakie zdaniem matematyka byłyby perfekcyjne zadania na maturze? Zadania, w których uczeń widzi praktyczne zastosowanie tego, czego nauczył się na lekcji matematyki.
- Dzięki temu lepiej rozumie wszelkie procesy zachodzące w życiu, w sposób konstruktywny i krytyczny jest w stanie odnieść się do otrzymanej informacji. Matematyka jako przedmiot interdyscyplinarny jest narzędziem pracy fizyka, biologa, chemika, geografa. Stąd dobrze by było, aby korelować zadania treściami wchodzącymi w zakres tych przedmiotów, zachowując odpowiednią gradację trudności i stosując zasadę różnicowania - mówi Grzegorz Nicpoń, matematyk i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, w skład których wchodzi 18 Liceum Ogólnokształcące.
Jakich zadań należy się spodziewać na tegorocznej maturze z matematyki? Jak mówi Grzegorz Nicpoń, to czego na pewno należy się spodziewać w arkuszu egzaminacyjnym to zadania z funkcją liniową, funkcją kwadratową, ciągami liczbowymi i zadania optymalizacyjne.
Czytaj więcej:
Jak wygląda matura z matematyki 2025?
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym składać się będzie z zadań otwartych i zamkniętych (ok. 27-39 zadań):
7-14 zadań otwartych
oraz 20-25 zadań zamkniętych.
Za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można uzyskać max. 50 punktów (25 pkt z zadań zamkniętych i 25 pkt z otwartych), na co uczniowie będą mieli 180 min.
Egzamin w terminie dodatkowym maturzyści będą mogli napisać 4 czerwca 2025, a w terminie poprawkowym - 19 sierpnia.
Harmonogram matur 2025
Tegoroczne matury odbędą się w terminie od 5 do 24 maja.
Poniżej prezentujemy harmonogram egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym:
5 maja 2025 (poniedziałek), godz. 9.00 - język polski - zobacz arkusz CKE i odpowiedzi
6 maja 2025 (wtorek), godz. 9.00 - matematyka,
7 maja 2025 (środa), godz. 9.00 - język obcy nowożytny (do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski).
Szczegółowy harmonogram egzaminów dostępny jest TUTAJ.
Matura z matematyki 2025 - wymagania
Poniżej przedstawiamy szczegółową listę tematów, wymaganych na maturze podstawowej z matematyki w formule 2023:
Liczby rzeczywiste,
Wyrażenia algebraiczne,
Równania i nierówności,
Układy równań,
Funkcje,
Ciągi,
Trygonometria,
Planimetria,
Geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej,
Stereometria,
Kombinatoryka,
Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka,
Optymalizacja i rachunek różniczkowy.
Podczas matury z chemii uczniowie będą mogli korzystać z narzędzi, takich jak:
linijka,
cyrkiel,
kalkulator prosty,
oraz tablice z wybranymi wzorami matematycznymi
(wśród nich: wartość bezwzględna liczby, potęgi i pierwiastki, logarytmy, silnia, współczynnik dwumianowy, wzór dwumianowy Newtona, wzory skróconego mnożenia, funkcja kwadratowa, ciągi, trygonometria, planimetria, geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej, stereometria, kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa, parametry danych statystycznych, pochodna funkcji, tablica wartości funkcji trygonometrycznych).
Matura podstawowa z matematyki - przykładowe zadania, arkusze
Przygotowując się do egzaminu maturalnego z matematyki warto przerobić zadania egzaminacyjne z lat poprzednich oraz matur próbnych. Wszystkie arkusze wraz z odpowiedziami dostępne są TUTAJ. Każdy maturzysta przed egzaminem powinien również zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat egzaminu, które można znaleźć w informatorze CKE.
Przykładowe zadania egzaminacyjne z matematyki:




Ile procent należy uzyskać, by zdać maturę z matematyki?
Matura podstawowa z matematyki jest jednym z trzech obowiązkowych egzaminów (obok języka polskiego i wybranego języka obcego nowożytnego). Aby ją zdać należy uzyskać min. 30% poprawnych odpowiedzi z całego egzaminu. Jest to warunek konieczny, a uzyskanie wyniku niższego oznacza brak zaliczenia egzaminu dojrzałości.
Wówczas maturzysta ma możliwość przystąpienia do matury poprawkowej w terminie 19 sierpnia 2025.
