Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura BIOLOGIA 2015. Strunowce, kręgowce i hormony na maturze z biologii [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

red./natablicy.pl
Matura BIOLOGIA 2015 już dziś! [ARKUSZE, odpowiedzi
Matura BIOLOGIA 2015 już dziś! [ARKUSZE, odpowiedzi
Matura BIOLOGIA 2015. W czwartek maturzyści napisali egzamin z biologii na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jakie zadania i pytania pojawily się na maturze z biologi na poziomie podstawowym i rozszerzonym? Sprawdź arkusze z pytaniami!

Matura BIOLOGIA 2014 podstawowa i rozszerzona [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]
Matura z biologii cieszy się coraz większą popularnością wśród egzaminowanych. Wynik z biologii ważny jest zwłaszcza dla przyszłych farmaceutów i lekarzy.

MATURA 2013 BIOLOGIA: ODPOWIEDZI, mamy ARKUSZE [poziom rozszerzony]

MATURA 2015 - BIOLOGIA - POZIOM ROZSZERZONY - ODPOWIEDZI

Zadanie 1
1.1 grupa C: rekin, tuńczyk, grupa E: żółw
1.2 D, E, F
1.3 D

Zadanie 2
Siateczka śródplazmatyczna bierze udział w syntezie białek, a aminokwasy są podstawowym składnikiem budulcowym białek, dlatego tu najpierw pojawiają się aminokwasy i siateczka jako pierwsza wykazuje radioaktywność.

Spadek radioaktywności związany jest z przenoszeniem aminokwasów w białkach do innych struktur komórki.

Aparat Golgiego jest miejscem, gdzie zachodzą modyfikacje białek, tu w następnej kolejności wędrują białka z wbudowanymi radioaktywnymi aminokwasami.

Zadanie 3
1 T, 2 N, 3 T

Zadanie 4
4.1. Za endosymbiotycznym pochodzeniem tych organelli przemawia fakt, iż otoczone są podwójna błoną biologiczną.

4.2. Stwierdzenie jest nieprawdziwe, ponieważ przenośniki łańcucha transportu elektronów, mają na celu wytworzenie różycy stężeń elektronów, a nie syntezę ATP.

4.4. Synteza ATP zachodzi z udziałem enzymu: syntazy ATP. Wysoka temperatura jest czynnikiem ograniczającym prace wielu enzymów, które jako białka są wrażliwe na zmiany temperatury.

4.5. ATP wytwarzany jest w czasie fotosyntezy w fazie zależnej od światła, by potem w fazie niezależnej od światła ATP mógł zostać wykorzystany do przekształcenia CO2 (tlenek węgla IV) w glukozę.

4.6. Podczas fotosyntezy w chloroplastach wytwarzana jest glukoza, która następnie może być wykorzystana w mitochondriach do oddychania komórkowego.

Zadanie 5
5.1.1 P 2 F 3 F

5.2. Bakterie nitryfikacyjne II przekształcają azotany (III), które nie są przyswajalne dla roślin do azotanów (V), które są dla roślin przyswajalne.

5.3. Grupa bakterii: Bakterie nitryfikacyjne (I) Nazwa procesu: chemosynteza

Matura BIOLOGIA 2015 rozszerzona [ARKUSZE, ODPOWIEDZI] TECHNIKUM, LICEUM

Zadanie 6
6.1. 1 P 2 F 3 F

6.2. Metoda serologiczna, w której wykrywa się we krwi przeciwciała przeciwko antygenom wirusa (II) pozwala stwierdzić, że osoba zdrowa w przeszłości przeszła wirusowe zapalenie wątroby. Dzieje się tak, ponieważ po zakażeniu wirusem, a po jego eliminacji, we krwi zawsze pozostają przeciwciała.

6.3.Metoda (III) jest odpowiednią metodą, która umożliwia jednoczesne zbadanie typu wirusa przy niewielkiej jego ilości w badanej próbce. Metoda PCR jest to metoda polegająca na namnażaniu łańcuchów DNA.

Zadanie 7
7.1. Chloroplast był oświetlony równomiernie światłem białym, z związku z czym fotosynteza również zachodzi równomiernie. Produktem ubocznym fotosyntezy jest tlen, który jest niezbędny bakteriom tlenowym, dlatego bakterie rozmieszczone są rówomiernie wokół chloroplastu.

7.2. Problemy badawcze: 1, 3 Wnioski: 2, 5

7.3. Na podstawie przedstawionych doświadczeń nie można stwierdzić, że bakterie wykazują fototaksję dodatnią, ponieważ na przykładzie zestawu B widać, że mimo równomiernego rozłożenia światła, bakterie organizują się niezależnie od niego.

Zadanie 8
8.1. Jemioła jest półpasożytem. Świadczą o tym dwie cechy budowy: zielone liście, w których przeprowadza fotosyntezę oraz ssawki, którymi jemioła czerpie wodę i sole mineralne wprost z tkanek drzewa.\

8.2.Nazwa tkanki: drewno. Nazwa komórek: cewki i naczynia

Zadanie 9.
9.3. dyfuzji, wyższe, wyższe

9.4. Prężność tlenu 40 mm HG - w tętnicy płucnej 95 mm HG - w żyle płucnej. Ponieważ nastąpił proces utlenowania hemoglobiny w erytrocytach, a w tkankach następuje oddawanie tlenu.

Zadanie 10.
10.1. A Humoralna B Komórkowa C Nieswoista D Swoista

Zadanie 11.
11.1. Określenie odnosi się do układu współczulnego. Układ Współczulny - rozszerzenie oskrzeli powoduje dostarczenie tlenu do mięśni szkieletowych

Zadanie 12.
12.1 Możliwe pary genotypów: DD DD; DD Dd; DD dd

12.2. Para B (Rh- kobieta, Rh+ mężczyzna). Mężczyzna z czynnikiem Rh+może mieć genotyp DD lub Dd, co oznacza, że może przekazać dziecku allel D, który warunkuje grupę Rh+. Konflikt serologiczny zachodzi w przypadku, kiedy matka ma grupę krwi Rh-, a dziecko Rh+.

Zadanie 13.
A

Zadanie 14.
14.1. Resynteza barwnika po jego rozłożeniu przez promienie słoneczne - Przy nagłym przejściu do ciemnego pomieszczenia, w fotoreceptorach musi na nowo zostać zsyntetyzowany retinal, tak aby siatkowka znów była wrażliwa nawet na niewielkie ilości promieni śweitlnych, co zajmuje trochę czasu.

14.2. Niedobór witaminy A sprawia, że w organizmie nie może być wytwarzana jej pochodna, czyli retinal. W związku z tym komórki precikonośne są pozbawione cząsteczek wrażliwych na światło.

Zadanie 15.
15.1. To przykład rośliny dwuliściennej. Wskazują na to dwie cechy liści: pierzaste unerwienie i wyraźny ogonek.

15.2. Korzeń batata pełni funkcję magazynującą - na rysunku widać bulwy, w których magazynowane są zapasowe substancje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska