Matura Biologia 2017 Odpowiedzi, Arkusz CKE. Matura z Biologii: rozszerzona, podstawowa
Matura BIOLOGIA 2014 podstawowa i rozszerzona [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]
Matura z biologii cieszy się coraz większą popularnością wśród egzaminowanych. Wynik z biologii ważny jest zwłaszcza dla przyszłych farmaceutów i lekarzy.
MATURA 2013 BIOLOGIA: ODPOWIEDZI, mamy ARKUSZE [poziom rozszerzony]
Matura BIOLOGIA 2015 rozszerzona [ARKUSZE, ODPOWIEDZI] TECHNIKUM, LICEUM
Do egzaminu z biologii chce przystąpić około 44,7 tys. maturzystów z liceów i około 7,2 tys. maturzystów z techników. Uczniowie liceów dawać będą egzamin z biologii na poziomie rozszerzonym, uczniowie z techników mogą wybrać poziom trudności tego egzaminu
Matura BIOLOGIA 2015 [ARKUSZE, ODPOWIEDZI] podstawowa i rozszerzona
W tym roku Matura 2015 odbędzie się w dniach 4-29 maja. Uczniowie wyniki swojego egzaminu maturalnego poznają 30 czerwca 2015, kiedy szkoły otrzymają świadectwa z wynikami egzaminu maturalnego.
Każdy absolwent, który zdecyduje się przystąpić do egzaminu maturalnego, będzie obowiązkowo zdawał pięć egzaminów. Z języka polskiego – w części pisemnej i części ustnej, z wybranego języka obcego nowożytnego – w części pisemnej i części ustnej, z matematyki – w części pisemnej – przypomina dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.
MATURA 2015 BIOLOGIA: **Maturzysta, który zdaje egzamin maturalny w formule obowiązującej od 2015 roku. Na maturę powinien zabrać:**
- Każdy maturzysta powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).
Matura BIOLOGIA 2015 rozszerzona
- Na egzamin z biologii, chemii i fizyki - linijkę (fakultatywnie), kalkulator prosty (obowiązkowo) oraz wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki, które obowiązkowo zapewnia szkoła
MATURA 2015 - BIOLOGIA - POZIOM ROZSZERZONY - ODPOWIEDZI
Zadanie 1
1.1 grupa C: rekin, tuńczyk, grupa E: żółw
1.2 D, E, F
1.3 D
Sprawdźcie też arkusze oraz odpowiedzi do wcześniejszych egzaminów
Matura 2015. ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ROZWIĄZANIA ZADAŃ
Zadanie 2
Siateczka śródplazmatyczna bierze udział w syntezie białek, a aminokwasy są podstawowym składnikiem budulcowym białek, dlatego tu najpierw pojawiają się aminokwasy i siateczka jako pierwsza wykazuje radioaktywność.
Spadek radioaktywności związany jest z przenoszeniem aminokwasów w białkach do innych struktur komórki.
Aparat Golgiego jest miejscem, gdzie zachodzą modyfikacje białek, tu w następnej kolejności wędrują białka z wbudowanymi radioaktywnymi aminokwasami.
Zadanie 3
1 T, 2 N, 3 T
Zadanie 4
4.1. Za endosymbiotycznym pochodzeniem tych organelli przemawia fakt, iż otoczone są podwójna błoną biologiczną.
4.2. Stwierdzenie jest nieprawdziwe, ponieważ przenośniki łańcucha transportu elektronów, mają na celu wytworzenie różycy stężeń elektronów, a nie syntezę ATP.
4.4. Synteza ATP zachodzi z udziałem enzymu: syntazy ATP. Wysoka temperatura jest czynnikiem ograniczającym prace wielu enzymów, które jako białka są wrażliwe na zmiany temperatury.
4.5. ATP wytwarzany jest w czasie fotosyntezy w fazie zależnej od światła, by potem w fazie niezależnej od światła ATP mógł zostać wykorzystany do przekształcenia CO2 (tlenek węgla IV) w glukozę.
4.6. Podczas fotosyntezy w chloroplastach wytwarzana jest glukoza, która następnie może być wykorzystana w mitochondriach do oddychania komórkowego.
Zadanie 5
5.1.1 P 2 F 3 F
5.2. Bakterie nitryfikacyjne II przekształcają azotany (III), które nie są przyswajalne dla roślin do azotanów (V), które są dla roślin przyswajalne.
5.3. Grupa bakterii: Bakterie nitryfikacyjne (I) Nazwa procesu: chemosynteza
Zadanie 6
6.1. 1 P 2 F 3 F
6.2. Metoda serologiczna, w której wykrywa się we krwi przeciwciała przeciwko antygenom wirusa (II) pozwala stwierdzić, że osoba zdrowa w przeszłości przeszła wirusowe zapalenie wątroby. Dzieje się tak, ponieważ po zakażeniu wirusem, a po jego eliminacji, we krwi zawsze pozostają przeciwciała.
6.3.Metoda (III) jest odpowiednią metodą, która umożliwia jednoczesne zbadanie typu wirusa przy niewielkiej jego ilości w badanej próbce. Metoda PCR jest to metoda polegająca na namnażaniu łańcuchów DNA.
Zadanie 7
7.1. Chloroplast był oświetlony równomiernie światłem białym, z związku z czym fotosynteza również zachodzi równomiernie. Produktem ubocznym fotosyntezy jest tlen, który jest niezbędny bakteriom tlenowym, dlatego bakterie rozmieszczone są rówomiernie wokół chloroplastu.
7.2. Problemy badawcze: 1, 3 Wnioski: 2, 5
7.3. Na podstawie przedstawionych doświadczeń nie można stwierdzić, że bakterie wykazują fototaksję dodatnią, ponieważ na przykładzie zestawu B widać, że mimo równomiernego rozłożenia światła, bakterie organizują się niezależnie od niego.
Zadanie 8
8.1. Jemioła jest półpasożytem. Świadczą o tym dwie cechy budowy: zielone liście, w których przeprowadza fotosyntezę oraz ssawki, którymi jemioła czerpie wodę i sole mineralne wprost z tkanek drzewa.\
8.2.Nazwa tkanki: drewno. Nazwa komórek: cewki i naczynia
Zadanie 9.
9.3. dyfuzji, wyższe, wyższe
9.4. Prężność tlenu 40 mm HG - w tętnicy płucnej 95 mm HG - w żyle płucnej. Ponieważ nastąpił proces utlenowania hemoglobiny w erytrocytach, a w tkankach następuje oddawanie tlenu.
Zadanie 10.
10.1. A Humoralna B Komórkowa C Nieswoista D Swoista
Zadanie 11.
11.1. Określenie odnosi się do układu współczulnego. Układ Współczulny - rozszerzenie oskrzeli powoduje dostarczenie tlenu do mięśni szkieletowych
Zadanie 12.
12.1 Możliwe pary genotypów: DD DD; DD Dd; DD dd
12.2. Para B (Rh- kobieta, Rh+ mężczyzna). Mężczyzna z czynnikiem Rh+może mieć genotyp DD lub Dd, co oznacza, że może przekazać dziecku allel D, który warunkuje grupę Rh+. Konflikt serologiczny zachodzi w przypadku, kiedy matka ma grupę krwi Rh-, a dziecko Rh+.
Zadanie 13.
A
Zadanie 14.
14.1. Resynteza barwnika po jego rozłożeniu przez promienie słoneczne - Przy nagłym przejściu do ciemnego pomieszczenia, w fotoreceptorach musi na nowo zostać zsyntetyzowany retinal, tak aby siatkowka znów była wrażliwa nawet na niewielkie ilości promieni śweitlnych, co zajmuje trochę czasu.
14.2. Niedobór witaminy A sprawia, że w organizmie nie może być wytwarzana jej pochodna, czyli retinal. W związku z tym komórki precikonośne są pozbawione cząsteczek wrażliwych na światło.
Zadanie 15.
15.1. To przykład rośliny dwuliściennej. Wskazują na to dwie cechy liści: pierzaste unerwienie i wyraźny ogonek.
15.2. Korzeń batata pełni funkcję magazynującą - na rysunku widać bulwy, w których magazynowane są zapasowe substancje.
MATURA 2015 - SPRAWDŹ ARKUSZE ZADAŃ ORAZ ODPOWIEDZI
MATEMATYKA
MATURA 2015. MATEMATYKA. Układ równań z matematyki ODPOWIEDZI + ROZWIĄZANIA + ARKUSZE
MATURA 2015. MATEMATYKA PRZECIEKI, wyciekły ZADANIA, co będzie na teście ODPOWIEDZI, ARKUSZE
MATURA 2015. MATEMATYKA "Wyciekły arkusze, "znamy zadania", "przecieki" [ZADANIA, ODPOWIEDZI]
POLSKI
MATURA 2015. POLSKI. ARKUSZE CKE +ZADANIA Znamy TEMATY w technikum i liceum!
MATURA 2015. POLSKI. ARKUSZE CKE +ZADANIA Znamy TEMATY w technikum i liceum!
MATURA 2015. Język polski poziom podstawowy. Co będzie na teście? "Przecieki" [PYTANIA, ARKUSZE CKE]