Matura z biologii 2020 - przykładowe odpowiedzi
Zadanie 1.1
A
Zadanie 1.2
/się zwiększa
/zwiększeniu
Zadanie 1.3
cholesterol
Zadanie 3.1
F
P
F
MATURA 2019 biologia PODSTAWA, ROZSZERZENIE - ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI
Zaraz po egzaminie maturalnym z biologii tutaj znajdziecie arkusze egzaminacyjne CKE, i przykładowe odpowiedzi.
Matura Biologia 2019 na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, to kolejny egzamin z jakim mierzą się tegoroczni maturzyści. MATURA BIOLOGIA PODSTAWA 10.05.2019. Jakie zadania pojawiły się na maturze z biologii?
- Pierwsze pytanie było o rybosomach, drugie – o fotosyntezę i fotosystemy. Inne pytanie dotyczyło wpływu globalnego ocieplenia na możliwość zmniejszenia populacji niedźwiedzi polarnych – relacjonował nam Wojciech Węgrzyn z klasy biologiczno-chemicznej w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Wyszedł z egzaminu po około dwóch godzinach.
Standard na maturze z biologii to opisane doświadczenie. - Była w nim fiolka z grochem zanurzonym w wodzie. Trzeba było napisać, czy to doświadczenie wykazuje, że to przemiany metaboliczne czy tylko zmiany fizyczne powodują napęcznienie grochu i pęknięcie fiolki – opowiadał nam maturzysta.
Jak ponadto wymieniał nastolatek, do narysowania była krzyżówka genetyczna. - Więc trzeba było wypełnić tabelkę, poszczególne geny jak się ze sobą łączą, i wykazać prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś konkretnego genotypu – tłumaczył Wojciech. Zaznaczył, że nie uczył się bardzo intensywnie do tego egzaminu, bo nie będzie on brany pod uwagę przy rekrutacji na studia, na które się wybiera, czyli na informatykę.
Licealiści pisali próbną maturę z biologii, ale – jak nam mówili – przez strajk nauczycieli nie była ona sprawdzana, więc nie wiedzą, jak im poszło. Oceniają natomiast, że pytania już na prawdziwej maturze były trudniejsze nić na próbnym egzaminie.
Maturzyści w kolejnym dniu egzaminów przyznają, że matura jest męcząca fizycznie, gdy pisze się kilkugodzinne egzaminy rano i po południu. Największy stres przeżyli w poniedziałek, rozpoczynając matury.
Teraz już właściwie nie powtarzają materiału wieczorem w przeddzień danego egzaminu. - To raczej nie ma sensu i się zrelaksować – mówią. S
łyszymy też od maturzystów, że najlepiej przez całe liceum uczyć się w miarę regularnie, na czwórki, a trzy miesiące przed maturą przejść wszystkie arkusze z poprzednich matur po kolei, żeby dowiedzieć się, czego się nie umie i tego się jeszcze nauczyć.
Matura 2019 CKE: przecieki z j. polskiego. Jakie będą tematy? Czy wyciekły arkusze?
Jak co roku, na różnych forach internetowych pojawiają się informacje o wycieku arkuszy z matur do Internetu. Najczęściej można je znaleźć na stronach, które za opłatą oferują właśnie takie "przecieki". Uważajcie i nie dajcie się nabrać! Niemal na pewno informacja o przeciekach jest fałszywa, a arkusze, o ile w ogóle takie będą, mogę być wyssane z palca. Dużo lepiej jest spożytkować czas po prostu na naukę przed egzaminem, niż na szukanie w internecie potencjalnych przecieków przez maturą 2019.
Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, że o żadnych przeciekach przed maturą 2019 nie może być mowy. Arkusze zawsze są pilne strzeżone i otwierane w szkołach dopiero po rozpoczęciu matury.
Ważna informacja: tematy i pytania, jakie pojawią się na maturze 2019 ujawniane są tylko i wyłącznie w momencie rozpoczęcia się egzaminu. Wszelkie przecieki, które można znaleźć w internecie mogą wprowadzić w błąd uczniów.
Kuba, uczeń który zdawał w zeszłym roku, zapamiętał zadanie np. z kory nadnerczy, a także ostatnie pytanie – o konwencję waszyngtońską (o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem), które go trochę zdziwiło… - Do tego było dużo zadań z komórki, z metabolizmu, z podziałów, pojawiło się też zadanie o kotach – relacjonował nastolatek.
Odpowiedzi, Arkusze CKE, Pytania znajdziecie na naszej stronie.
MATURA 2019 biologia: przecieki. Jakie będą zadania? Czy wyciekły arkusze?
Jak co roku, na różnych forach internetowych pojawiają się informacje o wycieku arkuszy z matur do Internetu. Najczęściej można je znaleźć na stronach, które za opłatą oferują właśnie takie "przecieki". Uważajcie i nie dajcie się nabrać! Niemal na pewno informacja o przeciekach jest fałszywa, a arkusze, o ile w ogóle takie będą, mogę być wyssane z palca. Dużo lepiej jest spożytkować czas po prostu na naukę przed egzaminem, niż na szukanie w internecie potencjalnych przecieków przez maturą 2019.
Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, że o żadnych przeciekach przed maturą 2019 nie może być mowy. Arkusze zawsze są pilne strzeżone i otwierane w szkołach dopiero po rozpoczęciu matury.
Ważna informacja: tematy i pytania, jakie pojawią się na maturze 2019 ujawniane są tylko i wyłącznie w momencie rozpoczęcia się egzaminu. Wszelkie przecieki, które można znaleźć w internecie mogą wprowadzić w błąd uczniów.
Matura Biologia 2019 Odpowiedzi, Arkusze z matury z Biologii 2019
Matura z biologii na poziomie podstawowym składa się z około 30 zadań, w tym zamkniętych, jak i otwartych.
- biologia, poziom podstawowy (120 min.);
- biologia matura 2018, poziom rozszerzony (180 min.).
Zaraz po egzaminie maturalnym z biologii na poziomie rozszerzonym w tym miejscu opublikujemy arkusze egzaminacyjne CKE.
MATURA BIOLOGIA 2019. Przykładowe ZADANIA Z BIOLOGII NA POZIOMIE ROZSZERZONYM, ROZWIĄZANIA
Na proces fotosyntezy składają się reakcje zależne i reakcje niezależne od światła. Spośród poniższych zdań zaznacz dwa, które zawierają prawdziwe informacje dotyczące przebiegu i lokalizacji reakcji fotosyntezy.
A. Wykorzystanie energii świetlnej w procesie fotosyntezy umożliwiają cząsteczki chlorofilu
zgrupowane w tzw. fotoukładach, w stromie chloroplastu.
B. Produkcja ATP i NADPH jest rezultatem inicjowanej przez światło wędrówki elektronów
przez łańcuch przenośników oraz fotolizy wody.
C. W czasie reakcji fosforylacji cyklicznej, odbywającej się w tylakoidach chloroplastów,
zachodzi synteza ATP połączona z powstawaniem NADPH.
D. Wytworzone NADPH jest wykorzystywane w cyklu Calvina do syntezy cukru (aldehydu
3-fosfoglicerynowego) jako czynnik utleniający i jako źródło energii.
E. W cyklu Calvina przekształcanie dwutlenku węgla w cukier (aldehyd 3-fosfoglicerynowy)
rozpoczyna się przyłączeniem cząsteczki dwutlenku węgla do cząsteczki
pięciowęglowego związku organicznego.ROZWIĄZANIE:
B.Produkcja ATP i NADH jest rezultatem inicjowanej przez światło
wędrówki elektronów przez łańcuch przenośników oraz fotolizy
wody.
E.W cyklu Calvina przekształcanie dwutlenku węgla w cukier
(aldehyd 3-fosfoglicerynowy) rozpoczyna się przyłączeniem
cząsteczki dwutlenku węgla do cząsteczki pięciowęglowego
związku organicznego.U ośmiornicy zwyczajnej, w tylnej części szlaku wzrokowego mózgu, zlokalizowane są tak zwane gruczoły optyczne. Stwierdzono, że aktywacja gruczołów stymuluje syntezę białek w jajnikach, zachowania płciowe, prowadzi do osiągnięcia dojrzałości płciowej i umożliwia rozmnażanie, ale także negatywnie wpływa na intensywność odżywiania się i długość życia. Ośmiornice giną po zakończeniu procesu rozrodczego, ale usunięcie gruczołów optycznych przed osiągnięciem dojrzałości płciowej prowadzi do znacznego wydłużenia życia zwierząt. Badania ultrastrukturowe wykazały w komórkach wydzielniczych gruczołów optycznych młodych ośmiornic obecność licznych wypustek dendrytycznych. Dojrzałe osobniki posiadają komórki wydzielnicze o dużej zawartości szorstkiej siateczki wewnątrzplazmatycznej. Według opinii niektórych naukowców gruczoły optyczne należy uznać za narząd neuroendokrynowy, wydzielający hormony peptydowe.
a) Uzasadnij opinię naukowców na temat neuroendokrynowego charakteru gruczołu optycznego, odnosząc się do obu członów określenia „neuroendokrynowy” i uwzględniając budowę komórek tego gruczołu.
ROZWIĄZANIE: Gruczoł optyczny jest narządem neuroendokrynowym, ponieważ komórki tego gruczołu posiadają wypustki dendrytyczne, co wskazuje na ich pochodzenie od komórek układu nerwowego. Duża zawartość szorstkiej siateczki wewnątrzplazmatycznej świadczy o nasilonych procesach biosyntezy peptydów / białek, którymi mogą być hormony.
b) Wyjaśnij związek między aktywnością gruczołu optycznego a faktem, że w hodowli nie udaje się utrzymać przy życiu dorosłych ośmiornic po fazie ich rozrodu.
ROZWIĄZANIE: Aktywność gruczołu optycznego jest niezbędna do osiągnięcia dojrzałości płciowej / rozmnażania, ale równocześnie powoduje zahamowanie odżywiania się i skraca życie / powoduje śmierć mięczaków / ośmiornic / głowonogów, co uniemożliwia utrzymanie przy życiu ośmiornic w hodowli po okresie rozrodu.
c) Oceń prawdziwość podanych w tabeli stwierdzeń dotyczących rozrodu ośmiornic. Wpisz obok zdania literę F, jeżeli jest fałszywe, lub literę P, jeżeli zdanie jest prawdziwe.
1 | Ośmiornica zwyczajna rozmnaża się tylko raz w życiu. | P/F |
2 | U ośmiornic występuje rozwój złożony. | P/F |
3 | Ośmiornice są rozdzielnopłciowe. | P/F |
ROZWIĄZANIE: 1. – P 2. – F 3. – P
Matura 2018 Biologia rozszerzona: "biologia była wymagająca"
Komentarze uczniów: "dzisiejszą biologię uważam za porażkę przy uczciwym uczeniu się przez całe trzy lata, "Na długie i niezrozumiałe pytania egzaminatorzy dostaną jeszcze dłuższe bardziej niezrozumiałe odpowiedzi", "powiedzcie czy wy też zastanawiacie się czy wasz wynik będzie w ogóle dwucyfrowy".
Harmonogram egzaminów maturalnych 2019
CZĘŚĆ USTNA:
9-22 maja:
- język polski
- języki mniejszości narodowych
- język łemkowski
- język kaszubski
6-25 maja:
- języki obce nowożytne
CZĘŚĆ PISEMNA
6 maja - poniedziałek
- język polski - pp - godz. 9:00, pr - godzina 14:00
7 maja - wtorek
- matematyka - pp - godz 9:00
- język łaciński i kultura antyczna - godz 14:00
8 maja - środa
- język angielski - pp - godz. 9:00
- język angielski - pr, dj, godz. 14:00
9 maja - czwartek
- matematyka pr - godz. 9:00
- filozofia - pp, pr, godz. 14:00
10 maja - piątek
- biologia pp, pr - godz. 9:00
- wiedza o społeczeństwie pp, pr - godz. 14:00
13 maja - poniedziałek
- chemia - pp, pr - godz. 9:00
- informatyka - pp, pr - godz. 14:00
14 maja - wtorek
- język niemiecki - pp - godz. 9.00
- język niemiecki - pr, dj - godz. 14:00
15 maja - środa
- geografia - pp, pr - godz. 9:00
- historia sztuki - pp, pr - godz. 14:00
16 maja - czwartek
- język rosyjski - pp - godz. 9:00
- język rosyjski - pr, dj - godz. 14:00
17 maja - piątek
- język francuski - pp - godz. 9:00
- język rosyjski - pr, dj - godz. 14:00
20 maja - poniedziałek
- fizyka i astronomia - pp - godz. 9:00
- język francuski - pr, dj - godz. 14:00
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?