Matura Chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na...

  Matura Chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturze z chemii Arkusz CKE, Zadania

  Bartosz Dybała/AIP

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Matura Chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturze z chemii Arkusz CKE, Zadania
  1/49
  przejdź do galerii

  Matura Chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturze z chemii Arkusz CKE, Zadania ©Matura Chemia 2018 rozszerzona

  Matura Chemia 2018 rozszerzona. W środę, 16 maja 2018 uczniowie zdają dwa przedmioty: o godzinie 9 rozpoczyna się egzamin z chemii, a o godzinie 14 z historii. Po egzaminie sprawdźcie arkusze maturalne z chemii oraz przykładowe rozwiązania. MATURA CHEMIA ARKUSZE CKE ODPOWIEDZI PYTANIA. Chemia matura 2018.

  Matura z chemii 2018 r. z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego [ODPOWIEDZI]  Matura Chemia 2018. Roztwory buforowe i cukry


  Maturzyści mają już za sobą kolejny egzamin, tym razem ten na poziomie rozszerzonym z chemii. – Matura rozpoczęła się tradycyjnie od konfiguracji powłokowych pierwiastków – mówił po wyjściu z sali Teodozjusz Hlibowicki z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. – Później były roztwory buforowe, cukry. Trzeba było z projekcji Fischera przestawić na pierścieniowy model. Była też izomeria optyczna i konstrukcyjna – dodał.

  MATURA CHEMIA ROZSZERZENIE ODPOWIEDZI


  Z egzaminem poradził sobie bez problemu, choć nie ukrywa, że zdarzały się również podchwytliwe pytania. - W jednej reakcji addycji wody do alkinu powstawał na początku alkohol. Tylko że grupa OH była przy podwójnym wiązaniu i tam dochodziło do przegrupowania, gdzie tak naprawdę nie powstawał alkohol, tylko keton. Więc to był ten trwały produkt reakcji – mówił po egzaminie.

  Matura Chemia 2018. Matura z chemii trudniejsza niż rok temu


  Zdający wychodzili z sali z różnym odczuciami – Wydaje mi się, że była trudniejsza niż rok temu. Trudne były obliczeniówki, natomiast teoria dość łatwa – mówiła Wiktoria Kłos. – Dla mnie matura była bardzo prosta, głównie zadania otwarte. Zamknięte były trochę podchwytliwe. Bardzo dużo było zadań ze stałą równowagi – mówił z kolei Rafał Szarek.

  – Dość nietypowa pod względem zadań była chemia organiczna. Ale było jej mniej niż rok temu. Wyszedłem 40 minut przed czasem – dopowiedział Filip Melanowski.

  Matura Chemia 2018 rozszerzona: jeden z najtrudniejszych egzaminów


  Chemia to jeden z trudniejszych egzaminów na maturze i jednocześnie przepustka na wiele uczelni. Maturzyści, którzy pisali egzamin z chemii mogą starać się o indeks na medycynę, akademię wychowania fizycznego czy farmację. To niejedyny dzisiaj egzamin na maturze. O godzinie 14 rozpocznie się matura z historii.


  Matura Chemia 2018 rozszerzona - Arkusz z zadaniami pojawi się w tym materiale o godz. 14  Matura Chemia 2018 rozszerzona: takie pytania były w ubiegłych latach


  W ubiegłych latach na maturze z chemii zdający musieli m.in. ocenić, czy prawdą jest, że podczas reakcji wapnia i potasu z wodą te metale pływają po powierzchni wody, ponieważ gęstość każdego z nich jest mniejsza od gęstości wody. W tym samym zadaniu wymagano od nich by stwierdzili, czy prawdziwa jest informacja, że atomy wapnia i potasu, oddając elektrony walencyjne, przechodzą w dodatnio naładowane jony o konfiguracji elektronowej tego samego gazu szlachetnego.

  Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturze z chemii Arkusz CKE, Zadania - takie pytania były w ubiegłym roku


  - Pierwszy raz zmieściłam się w czasie, zdążyłam wszystko sprawdzić dwa razy, a na próbnych maturach nigdy nie mogłam zdążyć - mówiła w ubiegłym roku Sylwia Kościelniak z VIII LO. - Nic mnie nie zaskoczyło, nie było zadania na którym bym utknęła.

  Chemii organicznej było dużo, ale typ zadań był prosty - ocenia Filip Melanowski, który wybiera się na medycynę

  Matura chemia 2018 rozszerzona


  Jeszcze przed maturą z chemii uczniowie najbardziej bali się chemii organicznej. Zwykle w zadaniach jest dużo tekstu, trudnych nazw, skomplikowane wzory, trzeba wykonać trudne obliczenia. - Chemii organicznej było dużo, ale typ zadań był prosty - ocenia Filip Melanowski, który wybiera się na medycynę - wystarczyło podkreślić właściwą odpowiedź, zrobić proste doświadczenie.

  Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi: Było zadanie o fenolu


  Z cukrów było tylko jedno zadanie: uczniowie musieli wskazać cząstkę cukru, która nie odbarwia wody bromowej, a która daje efekt w próbie Tollensa i próbie Trommana.

  Na podstawie opisów pierwiastków maturzyści musieli podać ich nazwy i ich konfigurację elektronową. Było zadanie o fenolu, w którym zachodziły reakcje redukcji i utleniania - maturzyści mieli wykonać obliczenia, zadanie było wieloetapowe.

  Pojawiły się zadania z równowagi chemicznej i reakcji charakterystycznych.

  Matura chemia 2017 rozszerzona: Było miareczkowanie, różne formy aminokwasów


  Kolejne zadanie obliczeniowe dotyczyło prażenia węglanu wapnia. Na podstawie wykresu uczniowie musieli wywnioskować, czy reakcja jest egzo-czy endogenna.

  W kwasie winowym trzeba było podać ile ma on stereoizomerów i narysować dwa diastereoizomery.

  Było miareczkowanie, różne formy aminokwasów w zależności od ph. I narysowane doświadczenie - maturzyści mieli opisać obserwacje podczas tego doświadczenia. - Nie uczyłam się zbyt dużo chemii - przyznaje Julia Marczyńska. - Ale jak na to ile się uczyłam, to całkiem dobrze mi poszło - ocenia.

  - Byłam zaskoczona, że zadania były tak proste - ocenia Agnieszka Zbudniewek. - Ale czasem jak coś jest zbyt proste można popełnić głupie błędy. Przed nami jeszcze tylko egzamin ustny, ale to formalność. I wakacje!

  Jakie będą pytania na maturze z chemii 2017? Arkusze z zadaniami opublikujemy o godz. 14. Każdy uczeń, aby zdać maturę będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka). Wynik uzyskany z egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie będzie miał wpływu na zaliczenie matury, a jedynie będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

  Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi (Arkusz, Zadania, Wyniki)


  Czas egzaminów maturalnych zawsze wiąże się z ogromnym stresem, szczególnie związanym z przedmiotami ścisłymi. Jednakże tegoroczni maturzyści zdają się być dobrze przygotowani i pewni siebie. Aby zdać maturę, a tym matura 2017 chemia - należy uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego.

  Matura chemia 2018. Takie zadania były w ubiegłym roku na maturze z chemii


  1.Zadanie z budowy atomu. Pierwiastek x, który miał 4 powłoki i posiadał na powłoce 3 d liczbę elektronów sparowanych 2 razy mniejszych od niesparowanych. Należało znaleźć ten pierwiastek, podać grupę i okres, skończyć ,ć konfigurację klatkową i zaznaczyć elektrony posiadające x2+.
  2.W łańcuchu tripeptydu należało podać pojedyncze aminokwasy i ich nazwę skrótową.
  3.Ustalić wzór sumaryczny alkanu, który ulega spalaniu całkowitemu, a powstały dwutlenek węgla poddano reakcji z wodą wapienną .

  Matura


  Autor: Joanna Urbaniec

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Testy

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Arkusze, pytania odpowiedzi- egzamin 2018
  Wersja podstawowa jak i rozszerzona
  www.egzaminator.ml

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Nie była zła ale bez przesady, były też "udziwnione" zadania np z masą atomową czy hydroliza dodatkowo z buforami (była cięższe niż z poprzednich lat gdzie była po prostu dodana fenoloftaleina...)...rozwiń całość

  Nie była zła ale bez przesady, były też "udziwnione" zadania np z masą atomową czy hydroliza dodatkowo z buforami (była cięższe niż z poprzednich lat gdzie była po prostu dodana fenoloftaleina...) Powiem tak nieorganiczna trudna a organiczna bardzo prostazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prosciutkie

  Geniusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 21

  Uczyłem się dwa miesiące i maturka na 97 albo 100.
  Latwiutkie progi na lekarski pewnie będą ogromne przez trudność tych matur w tym roku


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  puk

  puku (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Akurat , propagandę siejesz... te testy były chore , nie wiem po co i na co robić tak trudny test w tak krótkim czasie /?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chemia 2018

  kaka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 31

  w tym roku chemia to :bajka"przeczuwam między 97 a 100 %
  szkoda,że biologi tak prosta nie była


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  al

  ale (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  chyba autor testu pisze :)))

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce