Matura z fizyki - co było w ubiegłym roku
MATURA 2018 FIZYKA: ODPOWIEDZI. Zadania i pytania z matury z...
W zeszłym roku maturę z fizyki pisało prawie 26 tysięcy maturzystów. Ze wszystkich przedmiotów rozszerzonych poszła najlepiej – średnia krajowa wynosiła 40 procent, co w porównaniu do 30-35 procent z pozostałych egzaminów przedstawia się wyjątkowo pozytywnie.
Matura z fizyk - ile zadań
Egzamin z fizyki i astronomii składał z się z niewielu, bo 16 zadań, jednak były to zadania przekrojowe, sprawdzające umiejętności analitycznego myślenia, a także wymagające zdolności połączenia ze sobą różnych teorii i wzorów.
Matura z fizyki 2018: jakie zadania?
Pierwsze zadanie było stosunkowo łatwe – na podstawie podanego tekstu należało narysować wykres zależności prędkości od czasu oraz obliczyć całkowitą drogę przebytą przez samochód. Wiele zadań trzeba było wykonać na podstawie podanego rysunku, wykresu czy tekstu. Pojawiło się między innymi zadanie dotyczący magnesów i ładunków elektrycznych. Maturzyści nie uniknęli też zadań z astronomii – jednym z takich było ćwiczenie polegające na zapisaniu relacji między masami czterech planet. Zdecydowana większość zadań opierała się na obliczeniach: wartości siły, masy piasku, wartości prędkości czy sprawności silnika.
Matura z fizyki 2019: kiedy? Ile trwa?
W tym roku matura z fizyki odbędzie się w poniedziałek, 20 maja o godzinie 9:00. Zdających będzie czekać około 20 zadań, na których rozwiązanie będą mieć 180 minut.
Matura z fizyki 2019: co będzie na maturze?
Co roku zadania na maturze z fizyki są bardzo podobne i sprawdzają te same umiejętności. Wśród nich można wymienić umiejętność definiowania pojęć, rozumienia własności wielkości fizycznych oraz praw opisujących różne zjawiska. Aby przećwiczyć powyższe zdolności, warto rozwiązywać matury z poprzednich lat – często zadania się powtarzają lub opierają na podobnych koncepcjach. Na pewno dobrym pomysłem będzie powtórzenie podstawowych fizycznych tez i teorii – prędkości, masy, siły, pędu, ciepła.
Dużym wsparciem jest fakt, że na maturze z fizyki można mieć ze sobą linijkę, kalkulator oraz arkusz z wybranymi wzorami.
Matura z fizyki 2019: kiedy poprawka?
Pocieszające jest to, że matury z fizyki nie można nie zdać. Nie trzeba zdobyć 30 procent punktów, jak to jest w przypadku matur na poziomie podstawowym. Jeśli jednak okaże się, że wynik matury będzie niezadowalający, zawsze można go poprawić w terminie poprawkowym, który odbędzie się 20 sierpnia 2019 roku.
Źródło: Dzień Dobry TVN
