Co było na maturze z historii w ubiegłym roku?
Matura Historia rozszerzona 2018 [Arkusze CKE, Odpowiedzi, R...
Arkusz egzaminacyjny z zeszłego roku zawierał 26 zadań, z których można było zdobyć łącznie 50 punktów – w tym 12 z samego wypracowania.
Matura HISTORIA 2019 - jakie były pytania i tematy? ODPOWIED...
Tematyka zadań była bardzo szeroka i zróżnicowana – dotyczyły one historii politycznej, historii społeczno-gospodarczej i historii kultury. Dla wielu z nich podstawą był materiał źródłowy w postaci tekstu, mapy czy fotografii.
Matura z historii - jakie były zadania?
Według zeszłorocznych maturzystów egzamin gimnazjalny z historii był trudny. Wypracowanie można było napisać m.in. o odzyskaniu wolności i niepodległości przez Polskę najpierw w roku 1918, a później w 1989 czy o polityce państw zaborczych po powstaniu styczniowym. Pojawiło się także pytanie o reformach religijnych faraona Echnatona. Na podstawie zdjęcia monety z 1916 roku uczniowie musieli odpowiedzieć na pytanie, czy moneta miała związek z Aktem V Listopada. W arkuszu pojawił się również obraz "Hamlet Polski", a pytanie dotyczyło z jakim nurtem jest związany i do których zaborów się odnosił.
Matura z historii 2019: co będzie na maturze?
Maturę z historii można pisać tylko na poziomie rozszerzonym, zatem zadania mogą dotyczyć wszystkiego, każdej epoki historycznej od starożytności aż do wydarzeń bieżących. Cenną umiejętnością podczas pisania matury z historii jest odczytywanie ze zrozumieniem materiałów źródłowych. Należy odczytywać je uważnie, po kilka razy, aby w pełni zrozumieć wszystkie zawarte w nim zdania. W przypadku fotografii warto przestudiować je dokładnie, przyjrzeć się każdemu elementowi – często odpowiedź na pytanie jest zawarta w materiale, ale trzeba ją z niego wyciągnąć.
Matura z historii 2019: jak napisać wypracowanie?
Jednym z najbardziej problematycznych zadań może być wypracowanie na końcu arkusza. Ułatwieniem może być fakt, że temat wypracowania nie jest narzucony, ale każdy uczeń może wybrać sobie odpowiedni dla siebie spośród pięciu zaproponowanych. Na wypracowaniu należy pochwalić się wiedzą – wyczerpać temat, opisać go jak najdokładniej i pokazać, czego się dowiedzieliśmy podczas nauki. Jednak wiedza to nie wszystko. Egzaminatorzy zwracają dużą uwagę na aspekty formalne i strukturę pracy. Ważne jest odpowiednie sformułowanie wstępu i przedstawienie tematu i tezy pracy. Od wprowadzenia tak naprawdę zależy, czy całe wypracowanie zostanie pozytywnie ocenione.
Matura z historii 2019: kiedy poprawka?
Matura z historii jest tylko na poziomie rozszerzonym, więc nie trzeba się obawiać o jej zdanie. Tutaj wymóg 30 procent punktów nie obowiązuje. Może się jednak zdarzyć, że wynik będzie niezadowalający. Wtedy jest możliwość poprawienia matury – termin jest wyznaczony na 20 sierpnia.
Źródło: Dzień Dobry TVN
