Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura Operon - co było w zeszłym roku na języku polskim? Próbna matura z polskiego 2019: pytania i odpowiedzi

MH
Matura Operon 2019: co było? Próbna matura - pytania, odpowiedzi, arkusze [PRÓBNA MATURA]
Matura Operon 2019: co było? Próbna matura - pytania, odpowiedzi, arkusze [PRÓBNA MATURA] Małgorzata Mrowiec
Matura Operon 2019 - co było na próbnej maturze z polskiego? Jeśli zastanawiacie się, jak przygotować się do tegorocznej próbnej matury z Operonem, sprawdźcie, jakie tematy i zadania pojawiły się w zeszłorocznym arkuszu! Zadania dotyczyły m.in. zagadnienia retoryki czy "Lalki" Prusa. O wszystkim przeczytacie poniżej!

Matura Operon 2019: j. polski. Co było?

W zeszłym roku o tej porze uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych byli po próbnych egzaminach maturalnych z Operonem. Matura z polskiego odbyła się 19 listopada. Przyszli absolwenci szkół średnich mogli spróbować swoich sił zarówno w egzaminie na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Matura Operon 2019: j. polski - poziom podstawowy. Sztuka przemawiania i "Lalka"

Próbna matura z Operonem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się tekstem Anety Załazińskiej "Jak przekonać słuchacza, że mówi się właśnie do niego". Na jego podstawie należało odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. wyjaśnić sens zdania "Nie rzucaj słów na wiatr" lub podać dwa przykłady podanych w zadaniu aktów mowy.

Kolejnym wyzwaniem dla maturzystów był tekst Olgi Tokarczuk "Lalka i perła".

"- Był przytoczony tekst Olgi Tokarczuk na temat „Lalki”, w którym autorka uzasadniała, dlaczego „Lalka” jest arcydziełem. Dostaliśmy tabelkę, w której były wypisane stwierdzenia Olgi Tokarczuk, a trzeba było wpisać analogicznie fakty z „Lalki”. Na przykład Tokarczuk napisała, że gdyby Wokulski żył w teraźniejszych czasach, dorabiałby w Niemczech – a my mieliśmy napisać, jak było w „Lalce”, że dorabiał na dostawach dla wojska. Albo inny przykład – że dziś Izabela Łęcka byłaby córką ambasadora, a my mieliśmy napisać, kim faktycznie była w powieści."

- relacjonowała jedna z licealistek VIII LO w Krakowie.

Matura Operon 2019: j. polski. Wypracowanie

Jak co roku, maturzyści musieli zmierzyć się z napisaniem wypracowania. Do wyboru mieli dwa tematy: analizę wiersza bądź rozprawkę.

  • Pierwszemu tematowi towarzyszył fragment "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego, na którego podstawie należało odpowiedzieć na pytanie "Czy powrót do domu uszczęśliwia?". W wypracowaniu należało odnieść się do dodatkowych tekstów kultury - jedna z licealistek przyznała, że odwołała się do "Małego Księcia" oraz "Potopu".
  • Drugie zadanie do wyboru polegało na interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej "Akrobata".

Matura Operon 2019: j.polski rozszerzony

Ochotnicy wiążący swoją przyszłość z kierunkami humanistycznymi, mogli także podejść do próbnego egzaminu maturalnego z polskiego na poziomie rozszerzonym. W arkuszu znajdowało się tylko jedno zadanie polegające na napisaniu dłuższej wypowiedzi na jeden z dwóch tematów.

  1. Zdający, którzy wybrali pierwszy temat, musieli przeczytać tekst Elżbiety Rybickiej "Miejsce, pamięć, literatura (w perspektywie geopoetyki)", określić podejmowany w nim problem oraz ustosunkować się do niego.
  2. Drugi temat, podobnie jak na poziomie podstawowym, polegał na interpretacji wiersza - tym razem jednak miała to być analiza porównawcza dwóch utworów: Zbigniewa Herberta "Wybrańcy gwiazd" oraz Wisławy Szymborskiej "Radość pisania".
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska