Matura próbna 2021 z CKE. Język polski już 3 marca!
Próbne matury rozpoczną się od egzaminu z języka polskiego - właśnie 3 marca oraz dzień później z matematyki. W piątek 5 marca licealiści, którzy się zdecydują, napiszą egzamin z języka angielskiego. Egzaminy z innych języków odbędą się od 8 do 10 marca w stopniu podstawowym i rozszerzonym.
Także od 3 marca do 16 marca będą trwały egzaminy z przedmiotów na poziomie rozszerzonym, między innymi z matematyki, biologii, czy z wiedzy o społeczeństwie.
Matura z j. polskiego 2020 p. podstawowy. Co było w ubiegłym roku na maturze z j. polskiego?
W ubiegłym roku na maturze z języka polskiego uczniowie pisali m.in. wypracowanie o elementach fantastycznych w utworach w oparciu o dramat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Drugim tematem do wyboru była analiza wiersza "Daremne" Anny Kamieńskiej, poetki urodzonej w Krasnymstawie.
Próbna matura 2021. Zasady oceniania
Zasady oceniania rozwiązań zadań będą zamieszczane na ww. stronach internetowych oraz przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO w dniu następującym po dniu, w którym przeprowadzany był test diagnostyczny z danych przedmiotów, o godz. 10:00, a w przypadku egzaminów przeprowadzanych w piątek – w piątek o godz. 20:00.
Matura próbna 2021 z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych
Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zapowiedział, że próbne egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych – uczniowie będą mogli zdjąć maseczki dopiero gdy usiądą na swoje miejsce.
- Zapewne zdarzą się sytuacje, gdzie możliwość przeprowadzenia egzaminu będzie ograniczona ze względu na kwarantannę czy trudności lokalowe. Na to również jesteśmy przygotowani. W tych przypadkach dostępna będzie możliwość pobrania arkuszy ze strony internetowej – mówił Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Próbna matura 2021 z CKE HARMONOGRAM
- Środa 3 marca, godz. 9 - język polski – poziom podstawowy
- Środa 3 marca, godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
- Czwartek 4 marca, godz. 9 - matematyka – poziom podstawowy,
- Czwartek 4 marca, godz. 14 - historia muzyki, filozofia (poziom rozszerzony)
- Piątek 5 marca, godz. 9 - język angielski – poziom podstawowy
- Piątek 5 marca, godz. 14 - historia sztuki, język kaszubski (poziom rozszerzony)
- Poniedziałek 8 marca, godz. 9 - język angielski – poziom rozszerzony, język angielski – poziom dwujęzyczny
- Poniedziałek 8 marca, godz. 14 - język francuski (poziom podstawowy), język hiszpański (poziom podstawowy), język niemiecki (poziom podstawowy), język rosyjski (poziom podstawowy), język włoski (poziom podstawowy)
- Wtorek 9 marca, godz. 9 -język polski – poziom rozszerzony,
- Wtorek 9 marca, godz.14 - język francuski (poziom rozszerzony), język francuski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom dwujęzyczny), język włoski (poziom rozszerzony), język włoski (poziom dwujęzyczny)
- Środa 10 marca, godz. 9 - matematyka poziom rozszerzony
- Środa 10 marca, godz. 14 - język hiszpański (poziom rozszerzony), język hiszpański (poziom dwujęzyczny), język niemiecki (poziom rozszerzony), język niemiecki (poziom dwujęzyczny)
- Czwartek 11 marca, godz. 9 - biologia – poziom rozszerzony,
- Czwartek 11 marca, godz. 14 - informatyka – poziom rozszerzony
- Piątek 12 marca, godz. 9 - chemia – poziom rozszerzony,
- Piątek 12 marca, godz. 14 - wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
- Poniedziałek 15 marca, godz. 9 - historia – poziom rozszerzony
- Poniedziałek 15 marca, godz. 14 - fizyka – poziom rozszerzony
- Wtorek 16 marca, godz. 9 - geografia – poziom rozszerzony
- Wtorek 16 marca, godz. 14 - języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).
Matura 2021. Jak będzie wyglądała oficjalna matura?
Tegoroczna matura ma rozpocząć się 4 maja 2021 egzaminem pisemnym z j. polskiego. Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i w 2021 r. składa się wyłącznie z części pisemnej.
Jak informował w listopadzie 2020 roku minister edukacji, zakres wiedzy ma być zmniejszony o 20-30 proc. Dodatkowo na maturze 2021 nie będzie obowiązku zapisywania się na jeden z egzaminów dodatkowych (na poziomie rozszerzonym).
