Co było na maturze podstawowej z matematyki?
Zadania były bardzo zróżnicowane: zamknięte były proste i łatwo można było je rozwiązać. Otwarte były bardziej skomplikowane, trzeba było pogłówkować. Najważniejsze było odnalezienie metody na rozwiązanie zadania. Dwa zadania otwarte były z rodzaju: udowodnij, co jest największą zmorą maturzystów. Dużo poleceń było z ciągów, w tym zadanie otwarte za największą liczbę punktów, ale zmierzyliśmy się też z planimetrią. Jeśli chodzi o pisanie w reżimie sanitarnym, to wszystkie klasy zostały od siebie oddzielone. Przede wszystkim pisaliśmy maturę w mniejszych grupach, co jest dużym plusem, bo panuje większy spokój. Stoliki są od siebie odsunięte, więc mamy możliwość ściągnięcia maseczek podczas pisania egzaminów - relacjonował nam Uczeń XIII LO
Próbna matura 2021. Kiedy egzamin z matematyki podstawowej?
Próbny egzamin maturalny 2021 odbywa się na początku marca. Uczniowie zmierzą się z testami z różnych przedmiotów od 3 do 16 marca włącznie. Matura próbna z matematyki podstawowej odbyła się w czwartek 4 marca o godzinie 9.00, natomiast o godzinie 14.00 uczniowie napiszą test z historii muzyki i filozofii na poziomie rozszerzonym.
Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zapowiedział, że próbne egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych – uczniowie będą mogli zdjąć maseczki dopiero gdy usiądą na swoje miejsce.
- Zapewne zdarzą się sytuacje, gdzie możliwość przeprowadzenia egzaminu będzie ograniczona ze względu na kwarantannę czy trudności lokalowe. Na to również jesteśmy przygotowani. W tych przypadkach dostępna będzie możliwość pobrania arkuszy ze strony internetowej – mówił Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Zadania i odpowiedzi. Co było na maturze podstawowej z matematyki 2020?
Matematyka matura 2020 ARKUSZ CKE. Zadania i odpowiedzi. Co ...
Matematyka - matura 2020. Czy egzamin był trudny?
- Pytania zamknięte były bardzo łatwe, gorzej było z otwartymi. Myślę jednak, że poszło dobrze. Muszą sprawdzić arkusze odpowiedzi, ale mam nadzieję, że nie zrobiłem dużo błędów – mówi pełen optymizmu Marcin z VIII LO w Krakowie. Maturzysta przyznaje, że dla niego najtrudniejsze zadania, to te, w których pojawiały się funkcje.
Z kolei Gosia z XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie przyznaje, że cała matura z matematyki była dość trudna. - Zadania otwarte rozwiązywałam ze tablicami ze wzorami, a w kilku strzelałam. Zadania otwarte w większości były dość trudne, głównie te za 4-5 punktów. Próbowałam jakoś się ratować, ale mam wrażenie, że zrobiłam dużo błędów. Było na przykład zadanie, w którym był podany ciąg geometryczny, w którym iloraz miała zawierać się w podanym przedziale. Nigdy w życiu nie widziałam na oczy takiego typu zadania i zrezygnowałam w połowie – mówi Gosia.
Matura próbna z matematyki podstawowej - arkusz egzaminacyjny składa się z trzech grup zadań
- I grupa zawiera zadania zamknięte. Dla każdego z tych zadań są podane cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Każde zadanie z tej grupy jest punktowane w skali 0–1. Zdający wskazuje właściwą odpowiedź, zaznaczając swoją decyzję na karcie odpowiedzi.
- II grupa zawiera zadania otwarte krótkiej odpowiedzi. Zdający podaje krótkie uzasadnienie swojej odpowiedzi. Zadania z tej grupy punktowane są w skali 0–2.
- III grupa zawiera zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Zadania te wymagają starannego zaplanowania strategii rozwiązania oraz przedstawienia sposobu rozumowania i są punktowane w skali 0–4, 0–5 albo 0–6.
Harmonogram próbnej matury 2021
- 3 marca, godz. 9 - język polski – poziom podstawowy
- 3 marca, godz. 14 - język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
- 4 marca, godz. 9 - czwartek matematyka – poziom podstawowy,
- 4 marca, godz. 14 - historia muzyki, filozofia (poziom rozszerzony)
- 5 marca, godz. 9 - piątek język angielski – poziom podstawowy
- 5 marca, godz. 14 - historia sztuki, język kaszubski (poziom rozszerzony)
- 8 marca, godz. 9 - język angielski – poziom rozszerzony, język angielski – poziom dwujęzyczny
- 8 marca, godz. 14 - język francuski (poziom podstawowy), język hiszpański (poziom podstawowy), język niemiecki (poziom podstawowy), język rosyjski (poziom podstawowy), język włoski (poziom podstawowy)
- 9 marca, godz. 9 -język polski – poziom rozszerzony,
- 9 marca, godz.14 - język francuski (poziom rozszerzony), język francuski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom dwujęzyczny), język włoski (poziom rozszerzony), język włoski (poziom dwujęzyczny)
- 10 marca, godz. 9 - matematyka poziom rozszerzony
- 10 marca, godz. 14 - język hiszpański (poziom rozszerzony), język hiszpański (poziom dwujęzyczny), język niemiecki (poziom rozszerzony), język niemiecki (poziom dwujęzyczny)
- 11 marca, godz. 9 - biologia – poziom rozszerzony,
- 11 marca, godz. 14 - informatyka – poziom rozszerzony
- 12 marca, godz. 9 - chemia – poziom rozszerzony,
- 12 marca, godz. 14 - wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
- 15 marca, godz. 9 - historia – poziom rozszerzony
- 15 marca, godz. 14 - fizyka – poziom rozszerzony
- 16 marca, godz. 9 - geografia – poziom rozszerzony
- 16 marca, godz. 14 - języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).
