MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna matematyka 2023. ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE. Co było na próbnej maturze z matematyki? Wielomiany, prawdopodobieństwo, funkcje

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura próbna z matematyki 2023/2024
Matura próbna z matematyki 2023/2024 Tomasz Czachorowski/CKE
Czwartek (7 grudnia) to drugi dzień matur próbnych organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przyszli maturzyści sprawdzili swoją wiedzę i przygotowanie do egzaminu z matematyki. W opracowanych przez CKE arkuszach egzaminacyjnych czekało na nich 30 zadań. W tym artykule znajdziesz arkusz CKE z zadaniami i rozwiązaniami próbnej matury z matematyki.

Zobacz odpowiedzi i rozwiązania próbnej matury z matematyki

Publikujemy rozwiązania zadań z matury próbnej z CKE z matematyki[/b]. Rozwiązania przygotowali fachowcy (korepetytorzy) stojący za aplikacją z kursami maturalnymi dla uczniów - Matematyka Gryzie.

Próbna matura z matematyki 2023. Jakie były zadania?

Na próbnej maturze z matematyki pojawiły się tym razem zadania m.in. z wielomianem, z funkcją kwadratową czy ostrosłupem, dla którego trzeba obliczyć wysokość ściany bocznej. Nie zabrakło też np. prawdopodobieństwa.

Zgodnie z jednym z poleceń trzeba było wykazać, "że dla każdej liczby całkowitej nieparzystej 𝒏 liczba 𝟑𝒏 𝟐 + 𝟒𝒏 + 𝟏 jest
podzielna przez 𝟒".

A np. ostatnie zadanie w arkuszu egzaminacyjnym, zadanie "z treścią", brzmi tak: "Zgodnie z założeniem architekta okno na poddaszu ma mieć kształt trapezu równoramiennego, który nie jest równoległobokiem. Dłuższa podstawa trapezu ma mieć długość 12 dm, a suma długości krótszej podstawy i wysokości tego trapezu ma być równa 18 dm. Oblicz, jaką długość powinna mieć krótsza podstawa tego trapezu, tak aby pole powierzchni okna było największe. Oblicz to pole. Zapisz obliczenia".

Chcesz się sprawdzić? Tutaj znajdziesz arkusz CKE z zadaniami z matury z matematyki 2023

Po co próbna matura?

Od 6 do 8 grudnia przyszli maturzyści w całej Polsce mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i przekonać się, nad czym jeszcze muszą popracować - przystępując do tzw. próbnej matury (oficjalna nazwa to: test diagnostyczny). Przygotowała ją Centralna Komisja Egzaminacyjna. Szkoły nie mają obowiązku przeprowadzania próbnej matury, również dla uczniów udział w próbnej maturze jest dobrowolny. Ale specjaliści zachęcają, by skorzystać z okazji i sprawdzić się podczas tej "próby generalnej" egzaminu dojrzałości. Istotne jest m.in., by zmierzyć się z czasem przeznaczonym na rozwiązanie zadań. Jednocześnie CKE wyjaśnia, że próbne matury powinny być wskazówką dla uczniów i nauczycieli, co młodzi ludzie już opanowali, a nad czym jeszcze trzeba popracować. Natomiast nie powinno się wpisywać ocen do dziennika za te egzaminy.

Dostęp do przygotowanych przez CKE materiałów dostały z wyprzedzeniem wszystkie szkoły maturalne, w formie elektronicznej, w systemie przeznaczonym dla dyrektorów szkół. Natomiast już w trakcie trwania matur, każdego dnia o godzinie 9 rano, arkusze egzaminacyjne z pytania z danego egzaminu są publikowane na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl). Dzięki temu z zadaniami egzaminacyjnymi mogą się zmierzyć także uczniowie, którzy z różnych powodów nie mogą być na egzaminie w szkole czy absolwenci z poprzednich lat, którzy zamierzają w tym roku poprawiać wyniki swojej matury.

Czwartkowy egzamin z matematyki trwał 180 minut. Na koniec próbnych matur, 8 grudnia, maturzystów czeka egzamin z języka obcego, który trwa 120 minut.

FAQ – próbna matura z CKE 2023/2024

Najważniejsze informacje na temat próbnej matury organizowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdź, kiedy są egzaminy, ile trwają i czy próbna matura jest obowiązkowa.

Kiedy jest próbna matura z CKE?

Próbna matura odbędzie się w następujących dniach:

 • 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym;
 • 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym;
 • 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, a więc język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski.

Ile trwa próbna matura?

Matura próbna w roku szkolnym 2023/2024 trwa w zależności od przedmiotu:

 • 240 minut – w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym;
 • 180 minut – jeżeli chodzi o egzamin z matematyki na poziomie podstawowym;
 • 120 minut – w przypadku egzaminu z języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego) na poziomie podstawowym.

Kiedy pojawią się arkusze CKE testów diagnostycznych?

Arkusze CKE matury próbnej pojawią się w momencie, gdy uczniowie zaczną pisać egzamin. CKE podjęło taką decyzję, by umożliwić wszystkim maturzystom (także tym, którzy z różnych powodów nie przystępują do testów diagnostycznych w szkole) sprawdzenie się na egzaminie.

Arkusze egzaminacyjne będą więc dostępne w zależności od egzaminu:

 • w środę (6 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z języka polskiego;
 • we czwartek (7 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z matematyki;
 • w piątek (8 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z języka angielskiego.

Czy można wystawiać oceny z egzaminu próbnego?

Jak przekazało CKE w komunikacie: Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia.

Kto sprawdza matury próbne?

Arkusze egzaminacyjne z próbnej matury sprawdzają nauczyciele ze szkoły, w której odbywa się egzamin. Prace są sprawdzane według klucza opracowanego przez CKE. Na maturze właściwej arkusze oceniać będą nauczyciele z uprawnieniami egzaminatora, a dane uczniów będą zakodowane.

Kiedy pojawią się zasady oceniania zadań na maturze próbnej?

Jak przekazano zasady oceniania rozwiązań zadań w pierwszej wersji zostaną opublikowane na stronach CKE i poszczególnych OKE odpowiednio:

 • 11 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z języka polskiego;
 • 12 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z matematyki;
 • 13 grudnia 2023 ok. godz. 12.00  – w przypadku matury próbnej z języka obcego.

Czy próbna matura jest obowiązkowa?

Do próbnej matury przystępują chętne szkoły. Testowy egzamin, na podstawie materiałów CKE (arkusze egzaminacyjne) organizuje dyrekcja placówki. Uczestnictwo w próbnej maturze nie jest obowiązkowe, ale pozwala sprawdzić poziom wiedzy przed właściwym egzaminem dojrzałości.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska