MATURA USTNA JĘZYK POLSKI 2018: [TEMATY, PYTANIA] Maturalne egzaminy ustne z języka polskiego odbywać się będą w 2018 roku od 9 maja do 22 maja (bez niedziel).
MATURA USTNA 2018: JĘZYK POLSKI - TEMATY
21.5.2018
Materiał aktualizowany na bieżąco
WCIŚNIJ F5
- Temat 1: Jaką funkcję w kulturze pełni alegoria? Obraz \"Fortuna\" Kuntza i inne teksty literackie
- Temat 2: Czy można uciec od przeszłosci. Odwołaj się do załączonego tekstu Stanisława Wyspiańskiego ,,Wesele\" całości utworu i innego tekstu kultury. (Załączono rozmowę dziada z upiorem)
- Temat 3: Jaki wpływ na interpunkcje i skutecznosc komunikatu maja wspolczesne ? Odwolaj sie do tekstu ,,Zalety interpunkcji'', wlasnych doswiadczen i wybranego tekstu kultury
- Temat 4: Jak autorzy ukazują emocje w swoich dzielach? Na podstawie rzezby Ból Antoniego Madeyskiego i innych tekstów literackich
- Temat 5: W jaki sposób kształtuje się opinia o człowieku. Odwołaj się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa i wybranego tekstu kultury.
- Temat 6: Co wpływa na rozwój języka? Odwołaj się do fragmentu wywiadu z Mirosławem Bańko "Lubię lajki", tekstu literackiego i własnych doświadczeń.
- Temat 7: Czym dla bohaterów literackich jest książka? Rozważ problem, odwołując się do ilustracji Igora Morskiego i wybranych tekstów literackich
- Temat 8: Czym dla człowieka jest przemijanie? Odwołaj się do wiersza Ludmiły Marjańskiej pt. Dzień dobry” oraz wybranych tekstów kultury.
- Temat 9: Jaka role w życiu człowieka odgrywa wierny towarzysz. Obraz „Współczucie”. Odwołaj się do innych tekstów literackich.literackich.
- Temat 10: Jak twórcy w swoich dziełach ukazują zakochanie? Na podstawie fragmentu Pana Wołodyjowskiego (Basia i Michał) i innych tekstów literackich.
- Temat 11: Jaką funkcje pełni stylizacja językowa? Odwołaj się do fragmentu „Wesela” (fragment gdzie Poeta namawia Pannę Młodą do zaproszenia duchów) , całości utworu i tekstu kultury.
- Temat 12: Jak przedstawiona jest relacja nauczyciel-uczeń? Obraz "Bakałarz" i inne utwory literackie
- Temat 13: Jaką funkcje w kulturze pełni maska? Omów problem odwołując się do tekstu \"Malte\" i innych tekstów kultury.
- Temat 14: Jaką funkcję pełnią zdrobnienia w polszczyźnie
- Temat 15: Jak przedstawiane jest dzieciństko. Na podstawie obrazu i innych tekstów literackich.
- Temat 16: Motyw powstania w tekstach kultury. Odwołaj się do Pana Tadeusza, całego utworu I wybranego tekstu kultury
- Temat 17: Jaki wpływ mają funkcje perswazyjne języka? Odpowiedź na podstawie tekstu Pana Tadeusza, własnych doświadczen oraz wybranego tekstu kultury.
- Temat 18: Jak jest przedstawiony człowiek w tekstach kultury?
- Inna wersja: Jak artyści ukazują indywidualistów? Omów na postawie ilustracji Igora Morskiego i innych tekstów literackich
- Temat 19: Innowacje frazeologiczne a idiomy na podstawie tekstów kultury załączonego jakiegos i własnych doświadczeń
- Temat 20: Cechy stylu naukowego na podstawie artykułu, tekstu kultury i własnych doświadczeń
- Temat 21: Jak powstają i czemu służą wyrazy nacechowane pozytywnie?
- Temat 22: Pycha a pokora, był tekst \"Antygona\" Sofoklesa i inne teksty literackie
- Temat 23: Jakich funkcji uzywaja nadawcy by wywolac uczucia na odbiorcy? Odwolaj sie do podanego fragmentu \"Ogniem i mieczem\" Henryka Sienkiewicza, wlasnych doswiadczen oraz wybranego tekstu kultury.
- Temat 24
- Temat 25: Jak powstają i w jakim celu są tworzone wyrazy nacechowane pozytywnie (zdrobnienia)
- Temat 26
- Temat 27: Jaką rolę pełni symbolika biblijna. Odwołując się do obrazu Wieża Babel i innych tekstów literackich.
- Temat 28: Motyw powrotu w tekstach kultury. Odwołać się do wiersza Kazimierza Wierzynskiego pt.”Dzikie gęsi?”
- Temat 29: Jak powstają i jaką pełnią rolę wyrazy nacechowane pozytywnie? Odwołaj się do fragmentu Katarzyny Szewczuk "Polaków czułe słówka", własnych doświadczeń oraz wybranego tekstu kultury.
- Temat 30: Na jakie zjawiska społeczne autorzy zwracają uwagę? Odwołaj sie do obrazu Wojciecha Weissa ,,Ecce Homo\" i innych tekstów literackich.
- Temat 31: W jaki sposób autor może pokazać konflikt pokoleń? Odwołaj się do fragmentu tekstu ‚Nad Niemnem’ Elizy Orzeszkowej oraz innych tekstów kultury.
- Temat 32: Wyjaśnij w jakim celu autorzy wykorzystują funkcje impresywna w swoich dziełach. Odwołaj się do „Tekstu o funkcji impresywnej” Jadwigi Puzyniny, własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury.
MATURA USTNA 2018: JĘZYK POLSKI - TEMATY
- 19.5.2018
Materiał aktualizowany na bieżąco
WCIŚNIJ F5
- Temat 1 W jaki sposób autorzy przedstawiają w swoich dziełach wodzów, przywódców. Odwołaj się do poniższego obrazu przedstawiającego Jana III Sobieskiego oraz do innych tekstów literackich. (Jako obraz mamy Portret Jana III Sobieskiego w stroju rzymskim namalowany przez Daniela Schultza)
- Temat 2 Oblicze straty i samotności. Rozważ problem odwołując się do Dziadów cz4 oraz do wybranych tekstów literackich.
- Temat 3 Jakie znaczenie ma kultura języka na podstawie Miodka
- Temat 4 Dlaczego autorzy ukazują przyrodę w tekstach kultury Na podstawie obrazu i tekstów literackich
- Temat 5 Motyw miłości w tekstach kultury
- Temat 6 Uzasadnij, że język żyje. Odwołaj się do zamieszczonego fragmentu tekstu, własnych doświadczeń językowych i wybranego tekstu kultury. (tekst był o tym, że język tak jak organizmy żywe podlega ewolucji)
- Temat 7 Jak autorzy w swoich działa przedstawiają dzieci ? Odwołaj się do obrazu poniżej i innych dzieł literackich.
- Temat 8 Jaką rolę pełnią wspomnienia
- Temat 9 Jak autorzy ukazują emocje? Na podstawie obrazu "Gritto" i tekstów literackich
- Temat 10 Jak tworcy przedstawiaja spory i klutnie. Odwolaj sie do podanego fragmentu Pana Tadeusza oraz do calosci epopei i jednego wybranego tekstu kultury.
- Temat 11 Etyka słowa. Odniesc sie do tekstu, wlasnych doswiadczen oraz wybranego tekstu kultury.
- Temat 12 Jak autorzy ukazują przemijanie? Na podstawie obrazu "Ulotność chwili" i innych tekstów literackich
- Temat 13 Jak zachowują się ludzie w sytuacji zagrożenia (fragment opisujący łapankę żydów)
- Temat 14 Jak rozwija się język?
- Temat 15 Jaki zwiazek ma natura z czlowiekiem? Byl obraz I trzeba sie odwolac do utworow literackich
- Temat 16 Rola komunikacji w społeczeństwie. Odwołaj się do fragmentu Lalki, całości lektury i innego tekstu z literatury.
- Inna wersja: Do czego wykorzystywana jest ironia w tekstach kultury? Odwołaj się do tekstów kultury i wiersza,, konkurs piękności męskiej " Szymborskiej
- Temat 17 Komunikacja zabarwienia emocjonalne na podstawie fragmentu Jana Miodka
- Temat 18 Jak twórcy przedstawiają macierzyństwo?
- Temat 19 Czym jest dla człowieka cierpienie?
- Temat 20 Jak autorzy przedstawiają życie codzienne ludzi w swoich dziełach? Na podstawie obrazu \"Babie Lato\" i dwóch tekstów literackich
- Temat 21 Jaka role pelni w zyciu czlowieka muzyka? Odwolaj sie do obrazu podanego i wybranych tekstow literackich
- Temat 22 W jaki sposób autorzy przedstawiają przemianę duchową bohatera. Odwołaj się do przedstawionego fragmentu "Potopu" Sienkiewicza oraz wybranego tekstu kultury
- Temat 23 Wady i zalety modnych słów na podstawie tekstu Bugajskiego, odwołaj się do własnych doświadczeń oraz wybranego tekstu kultury
- Temat 24 Jak artyści w swoich dziełach ukazują motyw przemijania? Odwołać się do obrazu "Etapy zycia" Caspar David Friedrich i innych tekstów literackich
- Temat 25 Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa nadzieja, na podstawie wiersza A.Kamińskiej "Nadzieja" i inne teksty kultury.
- Temat 26 Znaczenie neologizmów na podstawie fragmentu, odwołaj się do własnych doświadczeń oraz wybranego tekstu kultury
- Temat 27 Jak twórcy przedstawiają pasjonatów, obraz starego człowieka czytającego ksiazki i inne teksty literackie
- Temat 28 Jak doświadczenia życiowe wpływają na młodych ludzi. Odwołaj się do fragmentu Lalki Prusa , całej powieści i innych tekstów kultury
- Temat 29 Środki stylistyczne w przemówieniach. Fragment książki, odwołaj się do doświadczeń życiowych i tekstu kultury
- Temat 30 Jak zachowuje się człowiek wobec utraty bliskiej osoby. Odwołaj się do obrazu ,,Ostatnia woła" i do wybranych tekstów literackich
- Temat 31 Jaka rolę odgrywają przedmioty, wesele, cały utwór wesela i inny utwor
- Temat 32 Jak w tekstach kultury przedstawiona jest natura. Na podstawie utworu Uśmiech E. Zagadolwicza i odwołać się do własnych doświadczeń komunikatywnych i wybranego tekstu kultury
MATURA USTNA 2018: JĘZYK POLSKI - TEMATY
18.5.2018
Materiał aktualizowany na bieżąco
WCIŚNIJ F5
- Temat 1 Jak autorzy przedstawiają życie codzienne ludzi w swoich dziełach? Na podstawie obrazu "W ogrodach luksemburskich" i dwóch tekstów literackich
- Temat 2 Czym jest władza? Na podstawie fragmentu Jonathana Swift Podróż Guliwera oraz innych tekstów kultury
- Temat 3 Czym się charakteryzują i jakie maja cechy style językowe na podstawie artykułu : "Jak pisać teksty naukowe" Ewy Bulich, własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury.
- Temat 4 Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa taniec? W odwołaniu do przedstawionego obrazu wanga kuna( przedstawia Azjatkę która tańczy ) i wybranych tekstów literackich.
- Temat 5 Jakie wartości są najważniejsze w życiu? Odnieś się do fraszki Kochanowskiego "Na zdrowie" i innych tekstów kultury.
- Temat 6 Jakie są przyczyny zmian językowych? Na podstawie artykułu \"Zmiany jako immanentna część rzeczywistości\" Małgorzaty Rutkiewicz, innego tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych
- Temat 7 W jaki sposób twórcy ukazują wielkie wydarzenia oraz ich bohaterów? Odwołaj się do fotografii - "Pomnik Powstania Warszawskiego w Parku Krasickich"(zbliżenie na samych żołnierzy) oraz do innych tekstów literackich.
- Temat 8 Jaką rolę odgrywają podróże w życiu człowieka? Czy podróże rozwijają człowieka? Odwołaj się do fragmentu ,Zapachy miasta” Davida Rosenbauma oraz innych tekstów kultury.
- Temat 9 Jak twórcy ukazują motywy ludowe w tekstach kultury? Odwołaj się do obrazu ,,Rykiel i gęsi” oraz do wybranych tekstów literackich.
- Temat 10 Jaką role pełniła tradycja według twórców. Odwołaj sie do Tekstu Tadeusza Gajcego 1942.Noc Wigilijna i inne teksty kultury
- Temat 11 Funkcja pytań i odpowiedzi. Pytania i odpowiedzi w akcie komunikacji. Omów na podstawie fragmentu tekstu Jerzego Bralczyka 'Kto pyta, nie błądzi', własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.
- Temat 12 W jaki sposób autorzy w swoich dziełach przedstawiają dzieciństwo? Obraz Giorgiosa J. "Pierwsze kroki", odwołaj się do tekstów literackich.
- Temat 13 W jaki sposób przedstawiony zostaje postęp cywilizacji na podstawie wiersza Julii Hartwig pt: \"Komunikat \" i na podstawie tekstów kultury
- Temat 14 Grzeczność werbalna i niewerbalna jako wyraz szacunku do drugiego człowieka. Omów zagadnienie odwołując się do fragmentu tekstu Małgorzaty Marciniak \"Współczesna etykieta językowa - zmierzch wartości?, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury
- Temat 15 Jaka role w tekstach kultury pełni nastrój? Odwołać się do obrazu Caspar David Friedrich „Kobieta i mężczyzna obserwujący księżyc” Friedricha. i innych utworów literackich
- Temat 16 Jakie mogą być konsekwencje zranionych uczuć? Omów zagadnienie odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.
- Temat 17 Czy porzekadła są potrzebne w polszczyźnie? Omów zagadnienie odwołując się do fragmentów tekstu Władysława Kopalińskiego "Pypcie na języku", własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury
- Temat 18 Jakie metafory ludzkiego życie kreują autorzy w dziełach? Odwołaj się do obrazu „Linia życia” Marcina Kołpanowicza i innych tekstów literackich.
- Temat 19 Jak artyści przestawiają nauczyciela? Na podstawie fragmentu „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza i innych tekstów kultury
- Temat 20 Jaką funkcje w języku pełnią zapożyczenia? Odwołaj się do fragmenty, tekstu kultury oraz własnych doświadczeń.
- Temat 21 Czy natura i cywilizacja mogą ze sobą współgrać? Obraz Zdzisława Beksińskiego "Samochód" (samochód porzucony na plaży, w oddali morze) oraz wybranych tekstów literackich.
- Temat 22 Motyw drzewa w tekstach literackich. Odwołaj się do \"Laura i Filon\" Franciszka Karpińskiego i innych tekstów literackich.
- Inna wersja: Jak na bohaterów wpływa mimesis dzieł twórczych. Odwołać się do obrazu ( obraz z książką i starym człowiekiem) i do 2 tekstów literackich.
- Inna wersja: Jak twórcy przedstawiają miasto.
- Temat 23
- Temat 24 Jaką funkcje językowę pelni potoczny zwrot: kicha. Odwołaj sie do podanego fragmentu tekstu i własnych doswiadczen jezykowych.
- Inna wersja: Czy człowiek może zmienić świat?
- Temat 25 Jak erotyka wpływa ma bohaterów. Odwołaj się do tekstów kultury.
- Temat 26 W jaki sposób użytkownicy języka zapobiegają zubożaniu polszczyzny? Omów zagadnienie odwołując się do fragmentu rozmowy Piotra Schutty z prof. Andrzejem Dyszakiem, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury.
- Temat 27 Skrzydlate słowa we współczesności. Jakie miejsce zajmują w polszczyźnie? Artykuł prof. Miodka i innego tekstu kultury.
- Temat 28 Jak twórcy w swoich dziełach przedstawiają motyw korzystania z życia? Omów zagadnienia odwołując się do utworu Jana Kochanowskiego \"Pieśn XX\" oraz wybranego tekstu kultury.
- Temat 29 Jakie funkcje w komunikacji językowej pełnią wyrazy zdrobniałe? Omów zagadnienie odwołując się do artykułu z Poradni Językowej, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury
- Temat 30 Na podstawie Wiersza Tomasza Ostrowskiego \"Niech Cierpliwość palcem dół wykopie\" opisz sens tego stwierdzenia . Odwołaj się do innych tekstów kultury .
- Temat 31 Na podstawie obrazu Jacka Malczewskiego pt \"Geniusz w pracowni malarskiej \" opisz problem bycia artystą . Odwołaj się do innego tekstu kultury .
- Temat 32 Motyw natury. Fragment dziadów cz.2
- Inna wersja: Jak zachowuje się człowiek w sytuacji zniewolenia odwołaj się do przytoczone fragmentu Pana Tadeusza i całości utworu
MATURA USTNA 2018: JĘZYK POLSKI - TEMATY
17 maja 2018
- Temat 1 Jakie refleksje na temat losu człowieka znajdujemy w tekstach kultury. Na podstawie Rzeźby „Lalkarz Jerzego Kędziory” i innych tekstów literackich
- Temat 2 Jak twórcy ukazują relacje człowieka z naturą na podstawie wiersza Julii Hartwig \"Wyreczymy Cie naturo\" i innych tekstów kultury.
- Temat 3 Jakie znaczenie w kulturze narodowej mają gwary? Na podstawie tekstu „Kulturalna wartość gwar” Kwiryna Handke, swoich doświadczeń komunikacyjnych oraz innego tekstu kultury.
- Temat 4 Jaka jest rola pracy w życiu człowieka? Na podstawie obrazu "Żniwa" W.Tetmajera i odwołać się do wybranych tekstów literackich.
- Temat 5 Jak mogą być uznawane autorytety? Odwołaj się do fragmentu Ludzie bezdomni i jednego tekstu kultury.
- Temat 6 Oceń znaczenie języka potocznego w polszczyźnie. Nawiązać do wywiadu (Rozmowa profesora z dziennikarką), własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.
- Temat 7 Cywilizacja- rozwój czy zagrożenie? Odwołaj się do załączonej fotografii (siedzi człowiek przed telewizorem w masce tlenowe, ogląda telewizję wszystko jest zanieczyszczone, w tle fabryka)
- Temat 8 Jaką rolę w życiu człowieka pełnią wspomnienia? Odwołaj się do podanego fragmentu \"Sklepów cynamonowych\" i wybranych tekstów kultury.
- Temat 9 Moc sprawcza wyobraźni na podstawie obrazu \"Ocean\" Pawła Kuczyńskiego oraz wybranych tekstów literackich.
- Temat 10 Jaką rolę w społeczeństwie pełni artysta? Na postawie Czesława Miłosza \"Który skrzywdziłeś\" i innych tekstów kultury.
- Temat 11 Emocje w języku - jaką pełnią funkcję. Odwołaj się do fragmentu Tomasza Korpysza i jednego tekstu kultury i swoich doświadczeń.
- Temat 12 Jak w tekstach kultury przedstawione są bieda i wykluczenie? Odwołaj się do obrazu i utworów literackich.
- Temat 13 Jak twórcy w swoich dziełach ukazują zwyczaje i obyczaje? Odwołaj się do fragmentu Pana Tadeusza, całości utworu oraz innego tekstu kultury. (We fragmencie opisane biesiadowanie przy wspólnym stole, sztućce, talerze, wędliny, jedzenie).
- Temat 14 Jak zmienia się współczesna polszczyzna? Odwołaj się do tekstu Elżbiety Awramiuk, własnych doświadczeń komunikacyjnych i jednego tekstu kultury.
- Temat 15 Jak twórcy kultury ukazują walkę dobra ze złem. Odwołaj się do obrazu \"Śmierć Skąpca\" Hieronima Boscha i innych tekstów literackich.
- Temat 16 Jak obraz wojny został przedstawiony przez autorów w utworach? Omów wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i wybranych tekstów kultury.
- Temat 17 Relacja między nadawcą a odbiorcą. Odnieść się do fragmentu artykułu, własnych doświadczeń oraz tekstu kultury.
- Temat 18 Jak twórcy przedstawiają tęsknotę? Odpowiedz na podstawie obrazu \"Ja tu a ty tam\" Ewy Nieważkiewicz i wybranych przykładów literackich.
- Temat 19 Jak artyści przedstawiają dzieci? Odwołanie do tekstu kultury i fragmentu Magdy Tulli (dziewczyna w świetlicy siedzi sama, wyobraża sobie, że bawi się z innymi).
- Temat 20 Czy korzystając z języka powinniśmy podlegać modom, Czy moda językowa jest dobra? Tekst J. Miodka \"W tym temacie\", inny tekst kultury i wlasne doświadczenia
- Temat 21 Rola dworku w kulturze, na podstawie Bronisławy Rychter-Janowskiej 'Kobieta przed dworkiem'.
- Temat 22 Jak przedstawiony jest obraz zakochanych w literaturze? Odpowiedź na podstawie utworu Bolesława Leśmiana „Dwoje Ludzieńków” i innych tekstów kultury.
- Temat 23 Jakich środków językowych używa się do wyrażania uczuć? Wiersz Edwarda Stachura \"Jest już za późno, nie jest za późno\", własne doświadczenia z życia i wybrany tekst kultury.
- Temat 24 Czy człowiek może zmienić świat? Ilustracja pt. „Behind the curtain” i odwołanie do tekstów literackich.
- Temat 25 Jak twórcy kultury przedstawiają gospodarzy? Omów zagadnienia odwołując się do fragmentu "Lalki" (o Zasławskiej), całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
- Temat 26 Jakie refleksje o współczesnej cywilizacji wyrażają twórcy w swoich dziełach? Podany tekst / odwołać się do tekstów kultury.
- Inna wersja: Co to jest błąd językowy? Odwołaj się do podanego fragmentu, własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury.
- Temat 27 Syberia jako motyw utworów literackich. Odwołaj się do obrazu "Śmierć na etapie" i dwóch tekstów literackich
- Temat 28 Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! Homilia Jana Pawła 2 rola religii w literaturze
- Temat 29 W jaki sposób artyści przedstawiają indoktrynację językową? Na podstawie rysunku i dowolnych tekstów literackich.
- Temat 30 W jaki sposób twórcy w swoich dziełach ukazują samotność? Odwołać się do obrazu którego tytuł brzmiał "opuszczona" i innych utworów literackich
- Temat 31 Rola przedmiotów codziennego użytku w dochodzeniu do władzy, Jakiś tekst Sławomira Mrożka
- Temat 32 Jaka rolę odgrywają środki stylizacyjne w języku polskim ? Odwołaj się do tekstu, własnych doświadczeń i innego teksty kultury.
Matura ustna z języka polskiego 16.5.2018
- Temat 1 Jaki stosunek do wartości materialnych ukazują autorzy w tekstach kultury? Odwołaj się do innych tekstów literackich. ( zdjęcie muralu - postać mężczyzny - widać tylko koszule i krawat jak go poprawia i był w kajdankach ze złota - dwa złote zegarki połączone złotym łańcuchem)
- Temat 2 Jak autorzy dzieł przedstawiaj i opisują świat ? Omów na podstawie wiersza Adama Asnyka XIX-mu wiekowi i wybranych tekstów kultury
- Temat 3 Jaka jest rola języka niewerbalnego. Odwołaj się do tekstu Sandry Jagiełło oraz własnych doświadczeń
- Temat 4 Kobieta w tekstach kultury. Obraz pt. \"Maszyna do szycia\" i odwołać się do innych utworów literackich.
- Temat 5 Jak autorzy przedstawiają refleksje na temat honoru? Omów zagadnienie na podstawie fragmentu lalki, całego tekstu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury
- Temat 6 Jak artyści ukazują ludzi nauki? Na podstawie obrazu \"Astronom Kopernik, Rozmowa z Bogiem\" i wybranych tekstów literackich.
- Temat 7 Jaka role w życiu człowieka i zbiorowości pełnia mierzenia? Fragment Przedwiośnia Żeromskiego, a dokładnie mit o szklanych domach
- Temat 8 Jak środki językowe wpływają na ekspresję wypowiedzi? Na podstawie wiersza „Zamyślenie” Kazimierza Przerwy-Tetmajera
- Temat 9 Czym dla człowieka jest taniec. Opisz zagadnienie odwołując się do obrazu Pino Daeniego 'The Spanish Dancer' i wybranych utworów literackich.
- Temat 10 Jaki obraz buntowników odnajdujemy w tekstach kultury? Odwołaj się do \"Mój jest ten kawałek podłogi\" Waldemara Miszczora oraz wybranych tekstów kultury.
- Temat 11 Jaką rolę w życiu codziennym odgrywa manipulacja. Znaczenie komunikacji w życiu codziennym? Na podstawie tekstu: \"Manipulacja językowa\" innego kultury i własnych doświadczeń
- Temat 12 Jak przedstawiany jest obraz osób starych omów obraz \"Studium głowy starej kobiety\" i odwołaj się do tekstów literackich
- Temat 13 Groteskowy opis i jego funkcje w tekstach kultury. Na podstawie fragmentu opowiadania Stanisława Mrożka \"Baba\" i wybranych tekstów kultury
- Temat 14 Czy język internetu podlega jakimś zasadom? Odwołaj się do podanego tekstu literackiego „Etykieta i netykieta”, do własnych doświadczeń i innych tekstów kultury.
- Temat 15 Jaką funkcję w tekstach kultury odgrywają zwierzęta? Odwołaj się do obrazu Jerzego Kossaka \"Uciekinier\" i innych tekstów literackich.
- Temat 16 Jak w utworach literackich ukazane są doświadczenia człowieka. Odwołaj się do wiersza T. Różewicza \"Warkoczyk \" i innych tekstów kultury.
- Temat 17 Jak za pomocą środków stylistycznych został ukazany obraz przyrody. Odwalaj się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu i wybranego tekstu literackiego
- Temat 18 Jak w tekstach literackich jest przedstawiana uczucia? Odwołać się do obrazu Edmunda BlairaLeightona \"Tristan i Izolda\" i innych tekstów literackich.
- Temat 19 W jaki sposób artyści poruszają problem tolerancji w swoich dziełach, odwołaj się do wiersza \"tolerancja\" i wybranych tekstów literackich.
- Temat 20 Jaką funkcję pełni język urzędowy? Na podstawie podanego tekstu, własnych doświadczeń i tekstu kultury.
- Temat 21 W jaki sposób i w jakim celu artyści przedstawiają deformacje rzeczywistości. Na podstawie obrazu i innych tekstów literackich
- Temat 22 W jaki sposób ukazane są obrazy ogrodów w podanym fragmencie Pieśni VII (antyczna hellada) i w innych tekstach kultury
- Temat 23 Jak w języku wyraża się perswazja ? Odnieś się do zamieszczonego tekstu "Perswazja" , wybranego teksty kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych
- Temat 24 Czy człowiek samotny może być szczęśliwy ? Odwołaj się do obrazu Edwarda Hoppera „Samotność” i innych tekstów kultury
- Temat 25 Jak w tekstach ukazywana jest postać lekarza? Na podstawie fragmentu tekstu pt. \"Paragraf 22\" i innych tekstów kultury.
- Temat 26 Jaką rolę pełnią neologizmy znaczenie i pojęcie neologizmów na podstawie wiersza Juliana Tuwima \"Zielone słowa”. Aparat mowy
- Inna wersja: Czym dla człowieka są symbole? Przykłady z utworów literackich. Odwołaj się do utworu /Wadowice/
- Temat 27 Jak w utworach ukazany jest świat bogatych i ubogich? Odwołaj się do kolażu (dwie kobiety, jedna pozująca z torebka na głowie, druga niosła na głowie misę z woda) i innych tekstów kultury
- Temat 28 Jak twórcy przedstawiają przemijanie w tekstach kultury. Na podstawie wiersza "Ciocia Zosia" i innych tekstów kultury.
- Temat 29 Etos rycerza na podstawie fragmentu Don Kichot
- Temat 30 Mentalność ludzi średniowiecza na podstawie fragmentu utworu Krzyżacy
- Temat 31 Jak utrata kogoś bliskiego wpływa na życie drugiej osoby? /fragment \"Chłopów\" i dwa wybrane teksty kultury.
- Temat 32 Idiolekty: na podstawie Tadeusza Zgółki własnych doświadczeń i tekstu kultury.
Matura 2018: Pytania z dnia 15.5.2018
- Temat 1: W jaki sposób autor kreuje nastrój w utworze? Odwołaj się do obrazu Mariusza Lewandowskiego \"Szum płonącego lasu\" i innych tekstów kultury.
- Temat 2: Jak twórcy w swoich dziełach przedstawiają upływ czasu? Rozważ problem odwołując się do wiersza Wisławy Szymborskiej Kilkunastoletnia oraz wybranych tekstów kultury.
Inna wersja: Jak artyści ukazują milość, na podstawie obrazu i innych tekstów literackich. - Inna wersja: Jak twórcy w swoich dziełach przedstawiają upływ czasu? Rozważ problem odwołując się do wiersza Wisławy Szymborskiej Kilkunastoletnia oraz wybranych tekstów kultury.
- Temat 3: Zagrożenia współczesnego języka. Fragment, własne doświadczenia, dowolny tekst kultury
- Temat 4: Jaki obraz osób starych przedstawiają teksty kultury? Na podstawie obrazu Nędzarka
- Temat 5:W jaki sposób są ukazywane dobra materialne. Odnieś się do tekstów kultury.
- Temat 6: Przedstawienie motywów ludowych. Na podstawie obrazu i wybranych tekstów literackich
- Temat 7: Niezwykle spotkania zakochanych. Odwołaj się do tekstów kultury
- Temat 8: Jakie środki językowe określają czułość i zmysłowość?
- Temat 9: Jak ukazany jest człowiek w mieście w tekstach literackich na podstawie obrazu „Ulica”
- Temat 10: \"Recepta na szczęście\" odwołaj się do fragmentu \"Pieśni świętojańskiej o sobótce \" Jana Kochanowskiego oraz innych tekstów literackich.
- Temat 11: Codzienność w tekstach literackich
- Inna wersja: Jakie środki stylistyczne używane są w wypowiedzi retorycznej? Odwołać się do fragmentu \"Pana Wołodyjowskiego\", własnych doświadczeń komunikacyjnych i innego tekstu kultury.
- Temat 14: Jak kultura masowa wpływa na język młodzieży
- Temat 16: Motyw kary, winy i zadośćuczynienia. Na podstawie 2 części Dziadów i innych tekstów
- Temat 17: Na czym polega bon ton językowy? Na podstawie artykułu Jana Miodka "Językowy bon ton", odwołując się do modelu aktu komunikacji i własnych doświadczeń językowych.
- Temat 18: Jak miłość przedstawiana jest w tekstach literackich? Na podstawie obrazu "Przysięga"
- Temat 19: Jak autorzy przedstawiają postacie historyczne? Odwołać się do przytoczonego fragmentu Potopu Sienkiewicza (o Czarnieckim fragment) i innych tekstów kultury
- Temat 20: Jakie środki językowe są używane do wyrażenia funkcji impresywnej? Odwołaj się do fragmentu przemówienia Józefa Piłsudskiego do I kompanii, do własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury
- Temat 21: Motyw rozłąki \ rozstania na podstawie komiksu Shauna Tana \"Przybysz\" i innych tekstów literackich.
- Temat 22: Jaką role w tekstach kultury pełni muzyka? Na podstawie opowiadania Sławomira Mrożka „Przygoda dobosza”
- Temat 23:Język jako część kultury. Omów zagadnienie na podstawie tekstu „Język w komunikowaniu” Mariana Bogajskiego, własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury.
- Temat 24: Rodzina jak temat utworów literackich. Obraz Rodzina Bellillich. Odwołać się do innych tekstów literackich
- Temat 25: Jak artyści ukazują słabość i siłę człowieka? Odwołaj się do fragmentu ("Stary człowiek i może) Ernesta Hemingway'a i wybranych tekstów kultury.
- Temat 26: Za pomocą jakich środków językowych przedstawiane są emocje. Odwołaj się do "Dziennika" W. Gombrowicza, innego tekstu kultury i własnych doświadczeń
- Temat 27: Jakie refleksje snują artyści na temat człowieka w czasie wojny? Na podstawie muralu na Woli Damiana Kwiatkowskiego i wybranych tekstów literackich
- Temat 28: Jakie emocje towarzyszą wspomnieniom przeszłości na podstawie Józef Bohdan Zaleski - Westchnienie za rodzinną chatką i tekstów kultury
- Temat 29: Jaką rolę w języku pełnią przysłowia? Odwołaj się do podanego tekstu, własnych doświadczeń i tekstu kultury.
- Temat 30: Jak autorzy ukazują motyw uczty. Odwołaj się do obrazu i tekstów literackich
- Temat 31: Jakie są najważniejsze wartości w życiu człowieka ? Jan Kochanowski ”O żywocie ludzkim” + teksty kultury
- Temat 32: Jak język charakteryzuje daną społeczność? Tekst Miodka, własne doświadczenia i tekst kultury.
Inna wersja: Jakie są najważniejsze wartości w życiu człowieka.
Pytania z dnia 14.05.2018
Przesunięcie na dziś (14.05) dla nowego systemu to +21.
- Temat 1 Jaki obraz człowieka odnajdujemy w tekstach kultury? Odwołaj się do grafiki "Wyspy" Kuczawskiego i odnieś się do innych tekstów literackich/kultury.
- Temat 2 Jakie funkcje pełnią proroctwa i przepowiednie w literaturze. Odwołaj się do fragmentu "Wesela", całego dramatu oraz innego tekstu kultury.
- Temat 3 Jakie funkcje w tekstach kultury pełni symbol? Odwołaj się do podanego obrazu Jacka Kaczmarskiego ,,Śmierć" oraz innych utworów literackich.
- Temat 4 Jakie nauki młodszym przekazują starsi? Na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu i wybranego tekstu kultury.
- Temat 5 W jaki sposób język oddaje rzeczywistość? Jak słowa wpływają na rzeczywistość? Odwołać się do tekstu, który podali, do własnych doświadczeń i innego tekstu kultury.
- Temat 6 Jak twórcy ukazują codzienność na podstawie obrazu "Tea Time" i innych tekstów literackich.
- Temat 7 Czym dla człowieka jest podróżowanie? Odpowiedz na podstawie "Podróży z Herodotem" Kapuścińskiego i innych tekstów kultury.
- Temat 8 Za pomocą jakich związków językowych realizowana jest funkcja ekspresywna? Odwołaj się do fragmentu 'Skąpca', własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.
- Temat 9 Jaki wpływ na człowieka ma sztuka? Na podstawie obrazu, na którym jest dziewczynka czytająca książkę w otoczeniu dzieł malarskich i pianina; odwołanie do tekstów literackich.
- Temat 10 Czym dla człowieka jest samotność? Odwołaj się do wiersza Adama Mickiewicza "Do samotności" i innych tekstów literackich/kultury.
- Temat 11 Jak twórcy budują nastrój w swoich utworach? Odwołaj się do podanego fragmentu "Dziadów" cz.II i innych tekstów kultury.
- Temat 12 Jak autorzy przedstawiają pracę w swoich dziełach? Odwołaj się do obrazu 'Piaskarze' Maksymiliana Gierymskiego i innych tekstów literackich.
- Temat 13 Jak autorzy ukazują zachowania ludzi w obliczu niebezpieczeństwa? Na podstawie fragmentu Idy Fink „Jan Krzysztof” oraz innych tekstów kultury.
- Temat 14 Jak kultura masowa wpływa na kształtowanie języka młodzieży? Odwołaj się do podanego tekstu, innego tekstu kultury oraz sytuacji komunikacyjnej.
- Temat 15 Jaki obraz dzieci artyści ukazują? Odwołać się do obrazu Stanisława M. "Dziecięca kapela" i do wybranych utworów literackich.
- Temat 16 W jaki sposób artyści ukazują szczęście? Odwołaj się do tekstów kultury.
- Temat 17 W jaki sposób i jakimi środkami nadawca może oddziaływać na odbiorcę? Na podstawie tekstu Piotra Skargi „Kazania wtóre”, własnych doświadczeń i tekstu kultury.
- Temat 18 Jak ukazywani są artyści? Odnieś się do obrazu "Sen poety" i innych tekstów literackich.
- Temat 19 Jak twórcy ukazują konflikty ludzkie? Odwołaj się do „Zemsty” i innych tekstów kultury.
- Temat 20 Funkcja wyrażeń i zwrotów grzecznościowych w komunikacji na podstawie własnych doświadczeń i innych tekstów kultury.
- Temat 21 Jak artyści w swoich dziełach ukazują motywy fantastyczne? Na podstawie grafiki i innych tekstów literackich.
- Temat 22 Jakie znaczenie dla twórców ma inspirowanie się dziełami innych epok. Uzasadnij odwołując się do wiersza Zbigniewa Herberta „Nike, która się wahała” i wybranych tekstów kultury.
- Temat 23 Rola języka w komunikacji społecznej. Omów temat na podstawie tekstu Marii Cyran, własnych doświadczeń i tekstu kultury.
- Temat 24 Jak artyści ukazują rolę pieniędzy w życiu człowieka? Na podstawie obrazu "Skąpiec" Bronisława Linke i innych tekstów literackich.
- Temat 25 Jakie wartości przypisują artyści przedmiotom codziennego użytku? Na podstawie "Telefonu" Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i innych tekstów kultury.
- Temat 26 Czym jest snobizm językowy? Omów zagadnienie na podstawie tekstu Mariana Bugajskiego, własnych doświadczeń i innego tekstu kultury.
- Temat 27 W jaki sposób artyści ukazują nastrój tajemniczości? Odwołaj się do obrazu "Cmentarz klasztorny zimą" Caspara Davida Friedricha i innych tekstów literackich.
- Temat 28 Przedstaw w jaki sposób twórcy ukazują duchowość człowieka. Na podstawie utworu Jana Twardowskiego \"Wyjaśnienie\" i wybranych tekstów kultury.
- Temat 29 Jakie środki językowe występują w reklamie? Odwołaj się do tekstu „Język na sprzedaż” Jerzego Bralczyka, własnych doświadczeń oraz tekstu kultury.
- Temat 30 Jakie refleksje na temat książek maja artyści w swoich dziełach? Odwołaj się do obrazu "Służąca" Williama McGregora Paxtona i innych tekstów literackich
- Temat 31 Jaką rolę w życiu człowieka odgrywają marzenia? Odnieś się do fragmentu powieści "Futu.re" Dmitry'ego Glukhovsky'ego i wybranych tekstów kultury.
- Temat 32 Czy zapożyczenia są zagrożeniem dla polszczyzny? Odwołaj się się do fragmentu tekstu Barbary Kuleszy, własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.
Matura 2018 Polski ODPOWIEDZI + ARKUSZE CKE. ROZWIĄZANE! Pyt...
Harmonogram ustnej matury 2018. Terminy egzaminów maturalnych
od 9 do 22 maja (oprócz 13 i 20 maja) | język polskijęzyki mniejszości narodowych język łemkowski język kaszubski |
od 5 do 25 maja (oprócz 6, 13 i 20 maja) | języki obce nowożytne |
MATURA USTNA JĘZYK POLSKI 2018: 10 MAJA [TEMATY, PYTANIA]
Zobaczcie, z jakimi tematami mierzyli się maturzyści podczas egzaminu ustnego. Przeglądajcie galerię i czytajcie tematy:
Język polski - Egzamin z wykorzystaniem komputera
Termin matury pisemnej z języka polskiego w 2018 roku został wyznaczony na piątek, 4 maja 2018. Egzamin na poziomie podstawowym rozpocznie się o godz. 9.00, a na poziomie rozszerzonym o godz. 14.00.
Część pisemna z języka polskiego: MATURA 2018
4 maja, piątek
- godz. 9 - poziom podstawowy;
- godz. 14 - poziom rozszerzony.
MATURA USTNA JĘZYK POLSKI 2018: 10 MAJA [TEMATY, PYTANIA]
Film z przykładowym nagraniem egzaminu ustnego ze strony CKM:
W 2017 roku do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym podeszło 261 tys., a na poziomie rozszerzonym 49,7 tys. uczniów. Średnie wyniki wyniosły odpowiednio 56 proc. i 50 proc.
Na stronie cke.gov.pl znajdziecie ważne informacje dotyczące egzaminu. Oto niektóre z nich:
Egzamin maturalny z języka polskiego w części ustnej sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, zgodnej z zasadami poprawności językowej, logiki i retoryki. Inspiracją do wypowiedzi jest tekst kultury.
Egzamin trwa około 30 minut i składa się z trzech części:
- przygotowania,
- wypowiedzi monologowej zdającego dotyczącej wylosowanego polecenia i związanej z tą wypowiedzią,
- rozmowy zdającego z zespołem przedmiotowym.
Zdający losuje zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie i ma nie więcej ni 15 minut na przygotowanie wypowiedzi. Następnie przez około 10 minut wygłasza wypowiedź monologową na zadany w poleceniu temat.
Tekst kultury powinien zainspirować zdającego, którego zadaniem jest rozwinięcie i poszerzenie zasygnalizowanych w poleceniu wątków – także poprzez odwołanie się do innych, dowolnie wybranych tekstów.
Rozmowa zdającego z zespołem egzaminacyjnym może dotyczyć wyłącznie wygłoszonej przez zdającego wypowiedzi monologowej. Członkowie zespołu egzaminacyjnego nie mogą odwoływać się do faktów lub lektur nieprzywołanych w tej wypowiedzi. W trakcie rozmowy, która trwa około 5 minut, członkowie zespołu mogą prosić o dodatkowe wyjaśnienia, zachęcać do pogłębienia wybranych aspektów wypowiedzi itp.
Harmonogram pisemnej matury 2018. Terminy egzaminów maturalnych. Zobacz:
Data | Dzień | Godzina 9 | Godzina 14 |
4 maja | piątek | język polski pp | język polski pr |
7 maja | poniedziałek | matematyka – pp | język łaciński i kultura antyczna – pp język łaciński i kultura antyczna – pr |
8 maja | wtorek | język angielski – pp | język angielski – prjęzyk angielski – dwujęzyczna |
9 maja | środa | matematyka – pr | filozofia – ppfilozofia – pr |
10 maja | czwartek | biologia – ppbiologia – pr | historia sztuki – pphistoria sztuki – pr |
11 maja | piątek | wiedza o społeczeństwie – ppwiedza o społeczeństwie – pr | informatyka – ppinformatyka – pr |
14 maja | poniedziałek | fizyka i astronomia – pp fizyka i astronomia / fizyka – pr | geografia – pp geografia – pr |
15 maja | wtorek | język niemiecki – pp | język niemiecki – prjęzyk niemiecki – dj |
17 maja | czwartek | język rosyjski – pp | język rosyjski – prjęzyk rosyjski – dj |
18 maja | piątek | język francuski – pp | język francuski – prjęzyk francuski – dj |
21 maja | poniedziałek | język hiszpański – pp | język hiszpański – pr język hiszpański – dj |
22 maja | wtorek | język włoski – pp | język włoski – pr język włoski – dj |
23 maja | środa | języki mniejszości narodowych – pp język kaszubski – pp język kaszubski – pr język łemkowski – pp język łemkowski – pr | języki mniejszości narodowych – pr wiedza o tańcu – pp wiedza o tańcu – pr historia muzyki – pp historia muzyki – pr |
23 maja | środa | godz. 9:00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pp) godz. 10:35 – historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr) godz. 12:10 – geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr) godz. 13:45 – biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr) godz. 15:20 – chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr) godz. 16:55 – fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr) |
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Pianino na lotnisku w Pyrzowicach odżyło. Kto tak pięknie gra?