Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Matura z j. polskiego 2020: arkusz CKE i odpowiedzi. Co było na maturze z polskiego w zeszłym roku? Sprawdź tematy i zadania! 7.06.20

Redakcja
Co było na maturze z polskiego w zeszłym roku?
Co było na maturze z polskiego w zeszłym roku? Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Matura 2020 coraz bliżej. Jakie tematy pojawiły się na zeszłorocznej maturze? Sprawdź.

Matura z polskiego 2020: kiedy? Nowy termin matur

Ze względu na epidemię koronawirusa, CKE postanowiło przesunąć matury z maja na czerwiec. Dlatego też w tym roku matura z języka polskiego odbędzie się w poniedziałek, 8 czerwca. O godzinie 9:00 maturzyści zmierzą się z poziomem podstawowym, natomiast o 14:00 – z rozszerzonym.

Matura z języka polskiego - co było w zeszłym roku. Poziom podstawowy

Matura z języka polskiego w 2019 roku na poziomie podstawowym podzielona była na dwie części. Pierwsza składała się z kilku czytanek i miała na celu sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem wśród uczniów. Najpierw maturzyści musieli uporać się z tekstem o językowym savoir-vivre, a następnie odpowiedzieć na różnego rodzaju pytania – od zadań typu prawda-fałsz, przez krótkie punktowe odpowiedzi, aż do dłuższych na kilka zdań wypowiedzi.

Matura z polskiego 2019: zadania

Drugim tekstem, stanowiącym niemałe wyzwanie dla maturzystów, był fragment książki Ryszarda Koziołka o powieści historycznej. Na jego podstawie uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania między innymi o dwa słowa klucze istotne dla odczytania sensu całego tekstu; przyporządkować pytania problemowe do odpowiedniego akapitu tekstu; podać przykład wątku z powieści Sienkiewicza do cech z innych powieści historycznych; czy uzasadnić, że w polskiej literaturze ważne jest tworzenie obrazu klęski przezwyciężonej.

Matura z polskiego: tematy wypracowań

W zeszłym roku maturzyści mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy z nich dotyczył „Dziadów” cz. III Adama Mickiewicza i brzmiał „Czym dla człowieka może być wolność?”. Natomiast temat drugi polegał na interpretacji wiersza Anny Świrszczyńskiej pod tytułem „Samotność”. Oba teksty miały składać się z co najmniej 250 słów.

Według zeszłorocznych maturzystów, egzamin podstawowy z języka polskiego nie było łatwy. Około 70% uczniów na pytanie, czy egzamin sprawił im trudność, udzielili odpowiedzi twierdzącej.

Matura z polskiego - co było w zeszłym roku. Poziom rozszerzony

Na egzaminie maturalnym z polskiego na poziomie rozszerzonym było tylko jedno zadanie i polegało na napisaniu wyczerpującego wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów. Do pierwszego z nich podano fragment tekstu Józefa Tischnera – uczniowie na jego podstawie musieli podać problem podjęty przez autora i ustosunkować się do jego stanowiska. Natomiast drugi temat polegał na analizie porównawczej dwóch wierszy: Kazimiery Zawistowskiej „Chciałabym, z tobą poszedłszy…” oraz Bolesława Leśmiana „Dusza w niebiosach”.

Matura 2020. Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Matura z języka polskiego nie należy do najłatwiejszych. Aby dobrze ją zdać, trzeba wykazać się dobrą znajomością wielu tekstów kultury, zarówno tych z poziomu podstawowego, jak również rozszerzonego. Żeby poradzić sobie z nią należycie, najlepiej przed egzaminem przypomnieć sobie najważniejsze teksty ze wszystkich lat nauki i obecne w nich wątki i motywy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska