Matura z matematyki 2019. Poziom podstawowy
Na maturze z matematyki na poziomie podstawowym, uczniowie musieli zmierzyć się z trzema rodzajami pytań. Pojawiły się zadania zamknięte, za które można było dostać 1 punkt. Zadania otwarte krótkiej odpowiedzi, w których wystarczyło podać krótkie uzasadnienie wyniku punktowane były w skali 0-2. Najwięcej punktów można było dostać za zadania otwarte dłuższej odpowiedzi. W nich nie liczył się tylko sam wynik, ale także ścieżka rozumowania, którą uczeń przebył, aby dojść do rozwiązania. Za takie zadania można było otrzymać 4, 5 lub 6 punktów.
Matura matematyka 2019: zadania
Na maturze z matematyki 2019 pojawiło się wiele pytań dotyczących kombinatoryki i geometrii. Uczniowie musieli się uporać także z funkcjami, trygonometrią, prawdopodobieństwem i równościami.
Dla uczniów, którzy uczęszczali do klas o profilu matematycznym, matura na poziomie podstawowym była łatwa. Pytania nie były podchwytliwe, choć czasem trzeba było mocno się skupić, aby zauważyć pewne prawidłowości. Nie dało się uniknąć drobnych błędów, ale po dwukrotnym sprawdzeniu przez samego ucznia, można było je wyłapać i odpowiednio poprawić.
Matura z matematyki 2019. Poziom rozszerzony
Na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym pojawiły się zadania z dowodami, równościami i nierównościami oraz geometrią analityczną. Większość maturzystów była zadowolona – matura w zeszłym roku okazała się o wiele łatwiejsza niż w 2018.
Wachlarz zadań na poziomie rozszerzonym był dość szeroki. Oprócz wspominanych dowodów, nierówności i geometrii analitycznej, maturzyści walczyli także z pytaniami na temat optymalizacji, rachunku różniczkowego i algebry.
Matura z matematyki 2020. Jak przygotować się do matury z matematyki?
Trudno przewidzieć jakie zadania mogą pojawić się na maturze z matematyki w tym roku. Aby odpowiednio się do niej przygotować, najlepiej jest rozwiązywać jak najwięcej zadań. W Internecie funkcjonuje wiele stron, na których można rozwiązywać zadania maturalne i sprawdzić jak najlepszy sposób dotarcia do odpowiedniego wyniku. Praktyka czyni mistrza, zatem zamiast kucia na pamięć wszystkich wzorów, najskuteczniejszym sposobem jest robienie jak największej liczby zadań.
