Matura z matematyki 2023. Wymagania, zmiany, przykładowe zadania, arkusz. To trzeba wiedzieć, aby zdać maturę z matematyki! 29.03.23

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
W arkuszu maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym znajdzie się od 29 do 40 zadań
W arkuszu maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym znajdzie się od 29 do 40 zadań Tomasz Czachorowski
Tegoroczna matura z matematyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, odbędzie się w drugim tygodniu maja. Na uczniów czeka kilka zmian. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące egzaminu dojrzałości z matematyki 2023: terminy, wymagania, przykładowe arkusze i zadania.

Kiedy i o której odbędzie się matura z matematyki 2023?

Egzaminy dojrzałości rozpoczną się tuż po weekendzie majowym. Uczniowie zmierzą się z obowiązkową maturą z matematyki na poziomie podstawowym w poniedziałek 8 maja o godzinie 9:00.

Dodatkowo uczniowie, którzy zgłosili chęć pisania matury z matematyki także na poziomie rozszerzonym, będą mogli napisać ją w piątek 12 maja o godzinie 9:00.

Na napisanie obu matur abiturienci będą mieli po 180 minut, czyli 3 godziny.

Matura z matematyki 2023. Zadania oraz wymagania

W arkuszu maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym znajdzie się od 29 do 40 zadań zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Łączna liczba punktów do zdobycia wynosi 46 punktów, w tym: 29 pkt - zadania zamknięte; 17 pkt - zadania otwarte.

Za zadania zamknięte można uzyskać od 1 do 2 punktów, a za zadania otwarte od 1 do 4 punktów. Aby zdać, należy uzyskać minimum 30 procent punktów.

Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.:

 • zadania wyboru wielokrotnego,
 • zadania typu prawda-fałsz,
 • zadania na dobieranie.

Wśród zadań otwartych znajdą się m.in.:

 • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wyrażeniami matematycznymi określającymi własności obiektów matematycznych, w tym wykonania lub uzupełniania wykresu, zależności, diagramu, tabeli,
 • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające wykonania prostego obliczenia lub bezpośredniego zapisania rozwiązania albo zapisania przeprowadzonego rozumowania lub obliczenia zwykle w dwóch lub trzech etapach,
 • zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego i przedstawienia jej realizacji.

Przedstawione przez zdającego rozwiązanie zadania otwartego, w którym zdający m.in. oblicza, wyznacza, wyprowadza, uzasadnia, wykazuje, musi prezentować pełny tok rozumowania, uwzględniać warunki zadania, a także odwoływać się do twierdzeń matematycznych i własności odpowiednich obiektów matematycznych. Wszystkie zadania egzaminacyjne będą sprawdzały poziom opanowania umiejętności określonych w następujących wymaganiach ogólnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej (w nawiasach zapisano numery celów kształcenia podstawy programowej):

 • sprawność rachunkowa (I),
 • wykorzystanie i tworzenie informacji (II),
 • wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji (III),
 • rozumowanie i argumentacja (IV).

Zadania egzaminacyjne będą dotyczyły następujących obszarów tematycznych matematyki (w nawiasach zapisano numery treści nauczania podstawy programowej):

 • liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności (I, II, III, IV),
 • funkcje, ciągi, optymalizacja (V, VI, XIII),
 • planimetria, geometria analityczna, stereometria (VII, VIII, IX, X),
 • kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka (XI, XII).

Z kolei na poziomie rozszerzonym w arkuszu znajdzie się 10-14 zadań, za które można zdobyć łącznie 50 punktów.

Szczegółową podstawę programową wraz z komentarzem można znaleźć klikając w link: podstawa programowa z matematyki

Ograniczone wymagania podstawy programowej na maturze z matematyki podstawowej 2023

Warto zaznaczyć, że na tegorocznej maturze z matematyki na poziomie podstawowym zostaną ograniczone następujące wymagania podstawy programowej:

 • ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego),
 • brak zadania na dowód geometryczny,
 • usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich,
 • ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów,
 • ograniczenie wymagań ze stereometrii,
 • całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych.

Pokazowe arkusze maturalne oraz zadania przygotowane przez Centralną Komisją Egzaminacyjną

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano pokazowe arkusze egzaminacyjne w formule 2023 ze wszystkich przedmiotów, z których maturzyści mogą zdawać egzamin dojrzałości, czyli m.in. z matematyki, języka polskiego, chemii czy fizyki.

Arkusze pokazowe można znaleźć klikając w link: pokazowe arkusze egzaminacyjne CKE

Na stronie zamieszczono także informatory maturalne. W roku 2023 i 2024 Informator należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera m.in. spis wiadomości i umiejętności określonych w rozporządzeniu ministra Edukacji i Nauki o wymaganiach egzaminacyjnych obowiązujących w 2023 i 2024 r. oraz informacje o treściach informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 r.

Przykładowe zadania z matury z matematyki na poziomie podstawowym z marca 2022 roku:

Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Wszystkich liczb naturalnych trzycyfrowych, w których zapisie dziesiętnym nie występuje cyfra 2, jest
A. 900
B. 729
C. 648
D. 512

Firma przeprowadziła badania rynkowe dotyczące wpływu zmiany ceny 𝑃 swojego produktu na liczbę 𝑄 kupujących ten produkt. Z badań wynika, że każdorazowe zwiększenie ceny o 1 jednostkę powoduje spadek liczby kupujących o 3 jednostki. Ponadto przy cenie równej 5 jednostek liczba kupujących jest równa 12 jednostek. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Funkcja, która opisuje zależność liczby kupujących ten produkt od jego ceny, ma wzór
A. 𝑄 = −0,9𝑃 2 + 6,9
B. 𝑄 = −3𝑃 + 27
C. 𝑃 = −0,9𝑄 2 + 6,9
D. 𝑃 = −3𝑄 + 27

Klient wpłacił do banku 20 000 zł na lokatę dwuletnią. Po każdym rocznym okresie oszczędzania bank dolicza odsetki w wysokości 3% od kwoty bieżącego kapitału znajdującego się na lokacie. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Po 2 latach oszczędzania w tym banku kwota na lokacie (bez uwzględniania podatków) jest równa
A. 20 000 ∙ (1,12)^2
B. 20 000 ∙ 2 ⋅ 1,03
C. 20 000 ∙ 1,06
D. 20 000 ∙ (1,03)^2

Dany jest trójkąt 𝐴𝐵𝐶, w którym |𝐴𝐵| = 6, |𝐵𝐶| = 5, |𝐴𝐶| = 10. Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń. Wybierz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
Cosinus kąta 𝐴𝐵𝐶 jest równy (−0,65). P F
Trójkąt 𝐴𝐵𝐶 jest rozwartokątny. P F

Matura z matematyki 2023. Materiały i przybory pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym z matematyki, to:

Ogłoszenie wyników matury z matematyki już w lipcu

Ogłoszenie wyników matur nastąpi w piątek 7 lipca 2023 roku. Matura poprawkowa odbędzie się we wtorek 22 sierpnia 2023 r.

Aby przystąpić do matury poprawkowej, należy złożyć deklarację w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego (czyli nie później niż do 14 lipca 2023 roku). Deklaracja stanowi pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym, które składa się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.

Wyniki egzaminu poprawkowego zostaną ogłoszone w piątek 8 września 2023.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie