Matura z matematyki 2023. Wymagania, zmiany, przykładowe zadania, arkusz. To trzeba wiedzieć, aby zdać maturę z matematyki! 4.05.23

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
W arkuszu maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym znajdzie się od 29 do 40 zadań
W arkuszu maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym znajdzie się od 29 do 40 zadań Tomasz Czachorowski
Tegoroczna matura z matematyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, odbędzie się w drugim tygodniu maja. Na uczniów czeka kilka zmian. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące egzaminu dojrzałości z matematyki 2023: terminy, wymagania, przykładowe arkusze i zadania.

Kiedy i o której odbędzie się matura z matematyki 2023?

Egzaminy dojrzałości rozpoczną się tuż po weekendzie majowym. Uczniowie zmierzą się z obowiązkową maturą z matematyki na poziomie podstawowym w poniedziałek 8 maja o godzinie 9:00.

Dodatkowo uczniowie, którzy zgłosili chęć pisania matury z matematyki także na poziomie rozszerzonym, będą mogli napisać ją w piątek 12 maja o godzinie 9:00.

Na napisanie obu matur abiturienci będą mieli po 180 minut, czyli 3 godziny.

Matura z matematyki 2023. Zadania oraz wymagania

W arkuszu maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym znajdzie się od 29 do 40 zadań zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Łączna liczba punktów do zdobycia wynosi 46 punktów, w tym: 29 pkt - zadania zamknięte; 17 pkt - zadania otwarte.

Za zadania zamknięte można uzyskać od 1 do 2 punktów, a za zadania otwarte od 1 do 4 punktów. Aby zdać, należy uzyskać minimum 30 procent punktów.

Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.:

 • zadania wyboru wielokrotnego,
 • zadania typu prawda-fałsz,
 • zadania na dobieranie.

Wśród zadań otwartych znajdą się m.in.:

 • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wyrażeniami matematycznymi określającymi własności obiektów matematycznych, w tym wykonania lub uzupełniania wykresu, zależności, diagramu, tabeli,
 • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające wykonania prostego obliczenia lub bezpośredniego zapisania rozwiązania albo zapisania przeprowadzonego rozumowania lub obliczenia zwykle w dwóch lub trzech etapach,
 • zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego i przedstawienia jej realizacji.

Przedstawione przez zdającego rozwiązanie zadania otwartego, w którym zdający m.in. oblicza, wyznacza, wyprowadza, uzasadnia, wykazuje, musi prezentować pełny tok rozumowania, uwzględniać warunki zadania, a także odwoływać się do twierdzeń matematycznych i własności odpowiednich obiektów matematycznych. Wszystkie zadania egzaminacyjne będą sprawdzały poziom opanowania umiejętności określonych w następujących wymaganiach ogólnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej (w nawiasach zapisano numery celów kształcenia podstawy programowej):

 • sprawność rachunkowa (I),
 • wykorzystanie i tworzenie informacji (II),
 • wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji (III),
 • rozumowanie i argumentacja (IV).

Zadania egzaminacyjne będą dotyczyły następujących obszarów tematycznych matematyki (w nawiasach zapisano numery treści nauczania podstawy programowej):

 • liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności (I, II, III, IV),
 • funkcje, ciągi, optymalizacja (V, VI, XIII),
 • planimetria, geometria analityczna, stereometria (VII, VIII, IX, X),
 • kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka (XI, XII).

Z kolei na poziomie rozszerzonym w arkuszu znajdzie się 10-14 zadań, za które można zdobyć łącznie 50 punktów.

Szczegółową podstawę programową wraz z komentarzem można znaleźć klikając w link: podstawa programowa z matematyki

Ograniczone wymagania podstawy programowej na maturze z matematyki podstawowej 2023

Warto zaznaczyć, że na tegorocznej maturze z matematyki na poziomie podstawowym zostaną ograniczone następujące wymagania podstawy programowej:

 • ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego),
 • brak zadania na dowód geometryczny,
 • usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich,
 • ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów,
 • ograniczenie wymagań ze stereometrii,
 • całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych.

Pokazowe arkusze maturalne oraz zadania przygotowane przez Centralną Komisją Egzaminacyjną

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano pokazowe arkusze egzaminacyjne w formule 2023 ze wszystkich przedmiotów, z których maturzyści mogą zdawać egzamin dojrzałości, czyli m.in. z matematyki, języka polskiego, chemii czy fizyki.

Arkusze pokazowe można znaleźć klikając w link: pokazowe arkusze egzaminacyjne CKE

Na stronie zamieszczono także informatory maturalne. W roku 2023 i 2024 Informator należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera m.in. spis wiadomości i umiejętności określonych w rozporządzeniu ministra Edukacji i Nauki o wymaganiach egzaminacyjnych obowiązujących w 2023 i 2024 r. oraz informacje o treściach informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 r.

Przykładowe zadania z matury z matematyki na poziomie podstawowym z marca 2022 roku:

Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Wszystkich liczb naturalnych trzycyfrowych, w których zapisie dziesiętnym nie występuje cyfra 2, jest
A. 900
B. 729
C. 648
D. 512

Firma przeprowadziła badania rynkowe dotyczące wpływu zmiany ceny 𝑃 swojego produktu na liczbę 𝑄 kupujących ten produkt. Z badań wynika, że każdorazowe zwiększenie ceny o 1 jednostkę powoduje spadek liczby kupujących o 3 jednostki. Ponadto przy cenie równej 5 jednostek liczba kupujących jest równa 12 jednostek. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Funkcja, która opisuje zależność liczby kupujących ten produkt od jego ceny, ma wzór
A. 𝑄 = −0,9𝑃 2 + 6,9
B. 𝑄 = −3𝑃 + 27
C. 𝑃 = −0,9𝑄 2 + 6,9
D. 𝑃 = −3𝑄 + 27

Klient wpłacił do banku 20 000 zł na lokatę dwuletnią. Po każdym rocznym okresie oszczędzania bank dolicza odsetki w wysokości 3% od kwoty bieżącego kapitału znajdującego się na lokacie. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Po 2 latach oszczędzania w tym banku kwota na lokacie (bez uwzględniania podatków) jest równa
A. 20 000 ∙ (1,12)^2
B. 20 000 ∙ 2 ⋅ 1,03
C. 20 000 ∙ 1,06
D. 20 000 ∙ (1,03)^2

Dany jest trójkąt 𝐴𝐵𝐶, w którym |𝐴𝐵| = 6, |𝐵𝐶| = 5, |𝐴𝐶| = 10. Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń. Wybierz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
Cosinus kąta 𝐴𝐵𝐶 jest równy (−0,65). P F
Trójkąt 𝐴𝐵𝐶 jest rozwartokątny. P F

Matura z matematyki 2023. Materiały i przybory pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym z matematyki, to:

Ogłoszenie wyników matury z matematyki już w lipcu

Ogłoszenie wyników matur nastąpi w piątek 7 lipca 2023 roku. Matura poprawkowa odbędzie się we wtorek 22 sierpnia 2023 r.

Aby przystąpić do matury poprawkowej, należy złożyć deklarację w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego (czyli nie później niż do 14 lipca 2023 roku). Deklaracja stanowi pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym, które składa się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.

Wyniki egzaminu poprawkowego zostaną ogłoszone w piątek 8 września 2023.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie