ME łyżwiarzy szybkich: udany występ Szymańskiego

Jan Szymański (z prawej) w biegu na 1500 m zajął w Mińsku 3. miejsce, a w punktacji wieloboju uplasował się na 7. pozycji Sergei Grits
Złote medale wielobojowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Mińsku, zdobyli Holender Sven Kramer i Czeszka Martina Sablikova. Najlepszy wynik z polskich łyżwiarzy szybkich uzyskał Jan Szymański (AZS AWF Poznań), który zajął 7. miejsce.

Szymański w poprzednich ME, w Czelabińsku, też dostał się do 8-osobowego finału (bieg na 10 000 m), ale ze względu na problemy ze zdrowiem zrezygnował wówczas ze startu. Teraz był w dobrej formie, m.in. w niedzielę na 1500 m zajął 3. miejsce (za poszczególne konkurencje nie ma osobnych medali). Zakwalifikował się do biegu długiego, kończąc go na 7. pozycji, łącznie (4 punktowane starty) też przypadła mu taka lokata. Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice) na dystansie 1500 m był 4. i zakończył udział w ME po trzech konkurencjach, sklasyfikowany został na 10. pozycji. 21. ostatecznie był Piotr Puszkarski (Stoczniowiec Gdańsk), który w biegu na 1500 m został zdyskwalifikowany.

Złoty medal ME, po raz ósmy w karierze, zdobył broniący tytułu Kramer. Wygrał biegi na 5000 m (sobota) i 10 000 m (niedziela). Tuż za nim uplasował się Belg Bart Swings, a brąz zdobył kolejny Holender, Jan Blokhuijsen. Ze startu w ostatniej konkurencji zrezygnował Rosjanin Denis Juskow, zwycięzca biegów na 500 i 1500 m, sklasyfikowany został na 9. pozycji.

Wśród kobiet liderką na półmetku zmagań była Sablikova. W niedzielę w pięknym stylu obroniła swoją pozycję, zwyciężając w obu startach (na 1500 i 5000 m, w sobotę zwyciężyła na 3000 m). Dla Czeszki to piąte wielobojowe złoto ME, poprzednie miała w 2012 r. Przed rokiem w Czelabińsku była 2., przegrała z Holenderką Ireen Wuest, która teraz musiała zadowolić się srebrem. Po brąz w Mińsku sięgnęła Antoinette de Jong (Holandia).

Polkom nie udało się awansować do finałowej ósemki. Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) uplasowała się w wieloboju na 10. pozycji, a Natalia Czerwonka (Zagłębie Lubin) na 11.

Wyniki z niedzieli

Kobiety, 1500 m: 1. Martina Sablikova (Czechy) 1.57,00, 2. Ireen Wuest (Holandia) 1.57,01, 3. Ida Njaetun (Norwegia) 1.58,51... 7. Luiza Złotkowska (Polska) 1.59,40, 8. Natalia Czerwonka (Polska) 1.59,57.

5000 m: 1. Martina Sablikova (Czechy) 6.58,44, 2. Marije Joling (Holandia) 7.10,10, 3. Natalia Woronina (Rosja) 7.10,19.

Klasyfikacja końcowa wieloboju: 1. Martina Sablikova (Czechy) 161,455 pkt, 2. Ireen Wuest (Holandia) 163,188, 2. Antoinette de Jong (Holandia) 164,043... 10. Luiza Złotkowska (Polska) 123,050 (trzy punktowane starty), 11. Natalia Czerwonka (Polska) 123,249 (trzy punktowane starty).

Mężczyźni, 1500 m: 1. Denis Juskow (Rosja) 1.45,18, 2. Bart Swings (1.46,41), 3. Jan Szymański (Polska) 1.47,48, 4. Zbigniew Bródka (Polska) 1.48,05... Piotr Puszkarski został zdyskwalifikowany.

10 000 m: 1. Sven Kramer (Holandia) 13.11,98, 2. Bart Swings (Belgia) 13.15,47, 3. Jan Blokhuijsen (Holandia) 13.22,14... 7. Jan Szymański (Polska) 13.57,27.

Klasyfikacja końcowa wieloboju: 1. Sven Kramer (Holandia) 150,102 pkt, 2. Bart Swings (Belgia) 150,464, 3. Jan Blokhuijsen (Holandia) 151,176... 7. Jan Szymański (Polska) 154,342, 10. Zbigniew Bródka (Polska) 112,756 (trzy punktowane starty), 21. Piotr Puszkarski.