Minister zdrowia podczas konferencji zaapelował do Polaków. - Sytuacja jest bardzo poważna. Dzisiaj kolejny raz mamy przekroczone 25 tysięcy zachorowań. W stosunku do zeszłego tygodnia jest to poważny przyrost – mówił. - To jest ta sytuacja, której musimy pójść po głęboką refleksję dotyczącą bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich – dodał.
Minister podkreślił, że brytyjska mutacja wirusa wypiera inne warianty w Polsce. - Udział tego wirusa to jest mniej więcej między 60 a 80 procent, ten wirus jest bardziej zajadły, jest bardziej zaraźliwy - podkreślił szef resortu.
- W naszych rękach są trzy narzędzia: szczepienia, obostrzenia, ale są to również podstawowe zasady, jak dezynfekcja. Tylko naszą odpowiedzialnością możemy tę falę przełamać – dodał Niedzielski.
Minister zdrowia mocno skrytykował także publikację jednego z dzienników dotyczącą szczepień preparatem AstraZeneki. Przekazał, że jest "oburzony". - Artykuł w sposób skandaliczny sugeruje niebezpieczeństwo szczepienia preparatem AstraZeneki. Myślę, że taka publikacja powinna być potępiona przez wszystkich dziennikarzy i całe środowisko. Widzę już tego bardzo wyraźne symptomy - zaznaczył.
Polski rząd nie uległ panice
- Polski rząd nie uległ panice i nie zawiesił szczepień preparatem firmy AstraZeneca. Ostatni komunikat EMA potwierdził, że była to dobra decyzja – podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk.
Polityk zwrócił uwagę, że o kilkadziesiąt procent spadł procent ludzi, którzy zarejestrowali się na szczepienia. - Mamy kilkaset tysięcy szczepionek, które leżą w punktach szczepień i nie zostały wykorzystane, bo pacjenci nie zjawili się. Apelujemy do wszystkich o ty, żeby kierować się zaleceniami lekarzy i naukowców – dodał.
- W poniedziałek rozpoczynamy rejestrację seniorów z roczników 1955-1956. Już we wtorek o 6 rano zaczynamy rejestrację kolejnych 5 roczników. Roczniki między 1957 a 1961 będą mogły się od wtorku rejestrować i wszystkie osoby z tych grup zachęcamy do rejestracji, bo jest to kwestia bezpieczeństwa nas wszystkich. – przekazał Dworczyk.
Pojawiła się także kwestia zaszczepienia osób, które zrezygnowały początkowo z przyjęcia preparatu firmy AstraZeneca. - Taka osoba będzie musiała czekać na szczepienia ogólnopopulacyjne, kiedy nie będzie już kolejek. Efekty tej histerii widać bardzo wyraźnie, więc innej decyzji nie może być - odpowiedział Dworczyk. Dodał, że nie wie, kiedy takie osoby będą mogły zostać zaszczepione.
Dzisiejsze dane o koronawirusie
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w dzisiaj o 26 405 nowych i potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 349 osób. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 261 osób.
Dzienny raport o koronawirusie, 20.03.2021 r.:
- zajęte łóżka COVID-19 – 23 293 z 32 713 dostępnych
- zajęte respiratory - 2 315 z 3 154 dostępnych
- osoby objęte kwarantanną – 396 680
- osoby, które wyzdrowiały – 1 640 050
Nowe obostrzenia
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziło nowe restrykcje na terenie całego państwa, które obowiązują od soboty do 9 kwietnia. Dokument opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.
Od 20 marca (sobota) do 9 kwietnia (piątek) na terenie całego kraju swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Cały czas jednak otwarte pozostaną biblioteki, kościoły, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne oraz salony tatuażu i piercingu.
Odszkodowania za szczepienia na Covid-19. Ile wyniosą? Tyle ...
