Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał zarządzenie, którym zmienił nazwę ulicy Służba Polsce w Miechowie. Zgodnie z jego decyzją, teraz ma się nazywać Wąska.
Kilka dni wcześniej do miechowskiego Urzędu Gminy i Miasta wpłynęło pismo z opinią IPN, uzasadniającą konieczność zmiany nazwy. „W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, upamiętniona we wskazanej nazwie organizacja symbolizuje komunizm” - głosi fragment uzasadnienia. Następnie jego autorzy przypominają, że Służba Polsce została powołana przez władze stalinowskie w lutym 1948 roku. Jej celem było natomiast związanie z obozem władzy komunistycznej młodzieży w wieku 16-21 lat.
O ile uznanie nazwy Służba Polsce za niezgodne z Ustawą o zakazie propagowania komunizmu nie jest wielkim zaskoczeniem, to dziwne jest, że stało się to teraz. Już bowiem w 2016 roku miechowskie władze przekazały listę nazw ulic, które mogą budzić skojarzenia z epoką komunizmu. Ulica Służba Polsce znajdowała się na tej liście. Wtedy jednak uznano, że zmienić należy tylko nazwy ulic Buczka, Taborowicza oraz osiedla XXX-lecia PRL. Związana z tym procedura trwała wiele miesięcy i skończyła się ich przemianowaniem. - Uważam, że wojewoda miałby podstawy do wydania zarządzenia zastępczego, gdyby Rada Miejska odmówiła zmiany nazwy ulicy wskazanej przez IPN jako naruszającą ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Takiego wskazania dotyczącego ulicy Służba Polsce jednak nie było - przekonuje burmistrz Dariusz Marczewski.
W opinii burmistrza w przypadku ul. Służba Polsce należy posłużyć się taką samą procedurą, jak w przypadku trzech ulic wymienionych wcześniej. To znaczy, że najpierw nową nazwę powinni wybrać mieszkańcy, a potem ich wybór powinna zatwierdzić Rada Miejska. Tymczasem - według zapewnień - nikt z mieszkańcami nazwy Wąska nie uzgadniał. - Nie będę mieszkał na żadnej Wąskiej. To może Alternatywy, są akurat dwa bloki 4 i 4a - proponuje Krzysztof Osikowski.
W piątek ma się odbyć spotkanie połączonych komisji Rady Miejskiej poświęcone tej sprawie.
Z prośbą ustosunkowanie się do sprawy zwróciliśmy się do Biura Prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że wojewoda w listopadzie 2017 r. otrzymał z Instytutu Pamięci Narodowej wykaz nazw ulic w Krakowie i Miechowie, które w ocenie IPN naruszają ustawę dekomunizacyjną i które winny podlegać zmianie. Wśród tych nazw wymieniona była ul. Służba Polsce w Miechowie. - Po otrzymaniu powyższego wykazu Wojewoda niezwłocznie wystąpił do IPN w wnioskiem o opinię do nazwy ulicy Służba Polsce. Opinia IPN potwierdzająca niezgodność nazwy Służba Polsce z ustawą dekomunizacyjną wpłynęła do Wojewody Małopolskiego w czerwcu 2018 r - czytamy.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków