
W najbliższy weekend, 29-30 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie działające przy Rynku Głównym 25 obchodzi jubileusz 30-lecia. Na kolejnych zdjęciach z archiwum MCK prezentujemy fotografie upamiętniające kluczowe momenty w historii Centrum oraz jego przestrzenie.

20 listopada 1990 r. w przemówieniu na szczycie paryskim KBWE premier Tadeusz Mazowiecki zadeklarował powołanie MCK: „Pragniemy, aby w nowej Europie w pełni rozkwitała współpraca kulturalna. Do realizacji tego celu przyczynić się winna działalność Międzynarodowego Centrum Kultury. Centrum takie zamierzamy utworzyć w Krakowie”.
8 grudnia 1990 r. w Krakowie podpisano akt założenia Fundacji Międzynarodowego Centrum Kultury, instytucji wspierającej działalność MCK tworzonego przez rząd polski we współpracy z samorządem Krakowa. Podpisy pod aktem składają (od lewej): prof. Krzysztof Skubiszewski, minister spraw zagranicznych, prof. Jacek Woźniakowski, prezydent miasta Krakowa, i prof. Andrzej Pelczar, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

10 grudnia 1990 roku „Dziennik Polski” informował na pierwszej stronie o wyborze Lecha Wałęsy na Prezydenta RP oraz o powstaniu Fundacji MCK

29 maja 1991 r., w drugim dniu Sympozjum KBWE, zainaugurowano działalność Międzynarodowego Centrum Kultury. Dzięki temu nowa instytucja z jasno określoną misją od początku zaistniała na forum międzynarodowym. „Centrum jest dowodem naszego powrotu do demokracji i pluralizmu i naszego pełnego otwarcia się zarówno ku Wschodowi, jak i ku Zachodowi” – podkreślał w przemówieniu inauguracyjnym prof. Krzysztof Skubiszewski. – „Jesteśmy odpowiedzialni za architekturę jedności, bezpieczeństwa i współpracy w Europie – i sądzę, że Centrum, które narodziło się dzisiaj, odegra tu istotną rolę”.