FLESZ - Od piątku luzowanie obostrzeń

Urodziny Centrum, przypadające w ostatni weekend maja, zorganizowane zostaną w sposób, który z jednej strony pozwoli spotkać się osobiście w siedzibie przy Rynku Głównym 25, a z drugiej połączyć ze wszystkimi, którzy na odległość będą chcieli wziąć udział w głównym wydarzeniu jubileuszu. Będzie nim przygotowany na tę okazję koncert "Muzyczny most. Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego na urodziny MCK" łączący Kraków z Ośrodkiem „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Występ transmitowany będzie w sobotę, 29 maja o godz. 19 na platformie Play Kraków oraz profilu MCK na Facebooku.
Zarówno w sobotę, jak również w niedzielę muzealnicy będą oprowadzać po wystawie "Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna Fotografia niemiecka i polskie tropy" dostępnej w tych dniach za symboliczną złotówkę. Natomiast w sali „Pod Kruki” otwarta zostanie księgarnia, gdzie będzie można nabyć książki Wydawnictwa MCK i plakaty z wystawy "Rośliny i zwierzęta", które ukazały się na przestrzeni ostatnich lat.
Regionem, na którym koncentrujemy naszą działalność, jest szeroko rozumiana Europa Środkowa i jej dziedzictwo - od krajów bałtyckich po kraje nad Adriatykiem czy Morzem Czarnym, od Niemiec po Białoruś i Ukrainę. Przez te 30 lat staraliśmy się pokazywać najwybitniejsze zjawiska artystyczne czy architektoniczne naszego regionu, opisywać je, pokazywać skomplikowaną historię, która za nimi stoi - podsumowuje Agata Wąsowska-Pawlik. - Naszą misję rozumiemy także w kategoriach budowania zbliżenia i likwidowania podziałów na „My” i „Oni” - mieszkańcy Europy Środkowej nie są bowiem Innymi, ani tym bardziej Obcymi
- dodaje.
Jak podkreśla dyrektor Centrum, placówka była i jest próbą nieobciążonego stereotypami odczytywania przeszłości, zwłaszcza w Europie Środkowej z jej wielowymiarową kulturą i skomplikowaną historią, bo rozumienie zagmatwanych, wynikających z przeszłości relacji jest warunkiem dobrego sąsiedztwa. MCK reprezentuje Polskę w organizacjach międzynarodowych, w tym u UNESCO, Radzie Europy czy Grupie Wyszehradzkiej, działa na rzecz włączenia Polski do międzynarodowej debaty w sprawach kultury oraz dziedzictwa, a jednocześnie opowiada światu o Polsce.
Nasze Centrum jest w pewnym sensie dzieckiem zmian politycznych, które zaszły w Polsce po 1989 roku – powstało z potrzeby otwarcia się na niemożliwą wcześniej współpracę międzynarodową w zakresie kultury, było też rezultatem bardzo ścisłej kooperacji rządu i nowo odrodzonego samorządu. Ten kontekst jest dla nas ważny, bo przypomina, jak istotne było otwieranie Polski, i w szczególności Krakowa, na świat
- mówi dyrektor.
Centrum zainaugurowało działalność 29 maja 1991 roku podczas Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poświęconej dziedzictwu kulturowemu - pierwszego takiego spotkania Wschodu i Zachodu po zniesieniu żelaznej kurtyny. Stało się wówczas pierwszą w Polsce narodową instytucją kultury nowej generacji i eksperymentem w otwieraniu się kraju na świat poprzez kulturę.
Nasza działalność przez lata ewoluowała, ale pewne idee i formuły pozostały te same. Nadal staramy się łączyć otwieranie się na szeroką publiczność poprzez nasze projekty wystawiennicze czy wydawnicze z realizacją projektów przeznaczonych dla konkretnych grup odbiorców - ekspertów, badaczy, zarządzających miejscami dziedzictwa, uczestników studiów podyplomowych „Akademia Dziedzictwa”
- podkreśla Agata Wąsowska-Pawlik.
Pandemia postawiła jednak MCK przed koniecznością zmiany planów i zamierzeń, ale również przed mnóstwem wyzwań. Jak podkreśla dyrektor placówki, ten czas pokazał zwiększone zainteresowanie edukacją na rzecz dziedzictwa, którą Centrum będzie rozwijać. Planuje pozostawienie aktywności internetowej oraz rozwój anglojęzycznej działalności i pozyskanie międzynarodowej publiczności.
Cały czas będziemy też realizować nasz cel strategiczny - zaznacza Agata Wąsowska-Pawlik - budowanie mostów między nami a naszymi europejskimi sąsiadami. Zainteresowania publiczności oraz ciągłej wrażliwości na to, co jest ważne, o czym powinniśmy mówić, można życzyć Centrum na kolejne lata.
W galerii prezentujemy archiwalne zdjęcia Międzynarodowego Centrum Kultury, które układają się w niedługą fotograficzną opowieść o historii tego miejsca.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!