https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mówią ocynkowni: "STOP"! Spór narasta

Paweł Chwał
Ocynkownia w Zawadzie ma być czwartym zakładem ZinkPower w Polsce. Ludzie są przeciw. - Mamy ponad 900 podpisów - mówi Zb. Matłok
Ocynkownia w Zawadzie ma być czwartym zakładem ZinkPower w Polsce. Ludzie są przeciw. - Mamy ponad 900 podpisów - mówi Zb. Matłok Paweł Chwał
Mieszkańcy kilku poddębickich miejscowości sprzeciwiają się budowie zakładu w pobliżu ich domów. Ludzie boją się trujących pyłów i skażenia ujęć wody. Inwestor twierdzi, że to jedynie wymysły.

W Zawadzie, Nagawczynie i Pustyni wrze. Gdy ludzie dowiedzieli się, że obok ich domów budowana ma być ocynkownia, w której na masową skalę zabezpieczana ma być stal przed korozją, stanęli murem przeciw inwestorowi. Obawiają się o zdrowie swoje i swoich dzieci.

Mieszkańcy nie wierzą w zapewnienia inwestora, który za 6 milionów złotych kupił w Agencji Rynku Rolnego niespełna 4-hektarową działkę w Zawadzie koło Dębicy.

- Uruchomienie produkcji oznacza, że będziemy żyli w pyle. Cząstki cynku będą roznoszone z wiatrem po całej okolicy, a my je będziemy na okrągło wdychać i magazynować w naszych nerkach, płucach, wątrobie. To metal ciężki, który może wywoływać raka, powodować zmiany w mózgu i uszkadzać nerki. Godząc się na budowę tego zakładu, po cichu przyzwalalibyśmy na to, że będziemy ciągle podtruwani - mówi Zbigniew Matłok, sołtys Nagawczyny.

Mieszkańcy trzech miejscowości, w sąsiedztwie których powstać ma ocynkownia, zawiązali komitet protestacyjny „Stop Ocynkowni ZinkPower w Zawadzie”. Zebrali już 900 podpisów osób, które sprzeciwiają się inwestycji. Na każdej z trzech rozpraw administracyjnych z udziałem inwestora i przedstawicieli gminy zadali dziesiątki pytań. Nie zawsze dostawali odpowiedzi, które w stu procentach rozwiałyby ich obawy.

- My nie jesteśmy przeciwko inwestorowi i zakładowi w ogóle, ale przeciwko umiejscowieniu go akurat w tym konkretnym miejscu. Tuż obok, bo zaledwie trzysta metrów stąd, jest ujęcie wody, które zaopatruje jedną trzecią gminy. Przy tego typu działalności nie potrzeba wiele, aby doszło do skażenia. Wystarczy, że te niebezpieczne odpady przenikną przez ziemię, z deszczem lub topniejącym śniegiem, do wód gruntowych i mamy cynk, ołów i inne niebezpieczne związki w wodzie, którą piją tysiące ludzi - zauważa Stanisław Matłok z komitetu.

Do mieszkańców, sprzeciwiających się powstaniu ocynkowni dołączył niedawno Stanisław Jedliński, prezes firmy Olimp Laboratories, znanego producenta leków i suplementów diety. Wzbudzający duże kontrowersje zakład ma bowiem sąsiadować z Olimpem przez drogę.

- Żarty się skończyły. Drodzy Państwo nie cofnę się przed niczym. Czy nie rozumiecie, że zainwestowaliśmy kilkaset milionów złotych, których nie możemy wyrzucić? - mówił podczas sesji rady gminy biznesmen. Zapowiedział, że gdyby ocynkowania, mimo protestów, powstała w Zawadzie, wystąpi z pozwem cywilnym przeciwko gminie Dębica o gigantyczne odszkodowanie. Tłumaczy to tym, że profil działalności jego firmy wymaga czystego środowiska, a sąsiedztwo ocynkowni takim nie jest.

Zbigniew Miodowski , prezes ZinkPower, dziwi się protestom.

- Nasze wcześniejsze inwestycje, w Szczecinie czy w Wielkopolsce były przyjmowane bardzo przyjaźnie zarówno przez lokalne władze, jak i społeczność - przekonuje.

Aby przekonać niezdecydowanych, zorganizował wyjazd do podobnej, jak planowana w Zawadzie, ocynkowni pod Koninem. - Każdy mógł przyjrzeć się jak to funkcjonuje, a przedstawiciele gminy potwierdzili, że zakład w żaden sposób nie wpływa na środowisko - przekonuje Miodowski.

- Jak się gościa zaprasza do domu, to nie po to, żeby mu pokazywać bałagan i to, co niewygodne dla nas. Domyślam się, że podobnie było w przypadku tej wizyty - mówi Stanisław Matłok, który pod Konin nie pojechał. Jego zdaniem szansa na zastopowanie inwestycji jeszcze jest. Gmina powinna tylko wprowadzić w planie zagospodarowania przestrzennego zapis, który zakazuje otwarcia tutaj firm, których działalność może mieć negatywny wpływ na środowisko.

- W planie wprawdzie takiego zapisu nie ma, ale firma ZinkPower, jeśli chce otworzyć w Zawadzie swój zakład, musi wpierw otrzymać decyzję środowiskową. Tę otrzyma tylko pod warunkiem, że spełni surowe wymogi dotyczące tego typu działalności, których jest całe mnóstwo - tłumaczy Paweł Wolicki z Urzędu Gminy Dębica. A ą

Ocynkownia koło domów to kuszenie losu

Rozmawiamy z prof. dr hab. Borysem Mikułowskim z Katedry Materiałów Metalicznych i Nanoinżynierii AGH w Krakowie.

- Czy cynk, który wydostaje się z ocynkowni, może być groźny dla zdrowia ludzi?

Z całą pewnością tak, w końcu jest to metal ciężki, którego nadmiar jest niewskazany dla ludzi.

- Inwestor zapewnia, że dysponuje odpowiednimi filtrami i zabezpieczeniami, które zapobiegać będą tego typu sytuacjom.

Nawet najnowocześniejszy zakład nie jest w stanie w stu procentach powstrzymać pylenia. Ono się bardzo dobrze roznosi, rozprzestrzeniając się nawet na dużym obszarze. Odrębną kwestią jest w tym przypadku bliskie sąsiedztwo ujęcia wody. Tego typu inwestycje nie powinny być lokowane obok niego, bo to niepotrzebne kuszenie losu.

- Czyli odradzałby pan budowę ocynkowni w tym miejscu?

Tego typu zakłady powinny być lokowane z dala od skupisk ludzkich. Bo nawet jeśli przez najbliższe 5-10 lat nic złego się nie wydarzy, to nie ma pewności co do tego, że zawsze tak będzie. Zgadzając się na taką inwestycję bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie ale również za nasze dzieci i wnuki . Za kilka-kilkanaście lat ząb czasu zrobi swoje i zabezpieczenia nie będą już tak skuteczne.

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kinga
Przynajmniej biorą sprawy w swoje ręce i nie dadzą sobie tego typu firmy postawić. Lepiej zapobiegać jak leczyć. Ja popieram działania społeczne a zwłaszcza takie które mają chronić środowisko na przyszłość. Bo jak dojdzie do katastrofy to już nic nie zrobimy. Pożar w ocynkowni to katastrofa ekologiczna murowana . Co wtedy ? Właśnie czytałam o pożarze w ocynkowni artykuł . Nie pozwolić na taki zakład obok ujęć wody
k
kubaS
Jak tu zamieszkasz i będziesz miał dzieci chore to pójdziesz do Gminy po zapomogę?
Myślenie nie boli
K
KubaS
to znaczy że jeśli z kominów leci sy.f to inny syf też może być puszczany do atmosfery? co jeszcze? spalarnia śmieci, wysypisko śmieci, utylizacja odpadów chemicznych z Niemiec?
Sorry stary ale rozumowanie na poziomie przedszkolaka.
I
Ida
W piecach palą przez jakiś czas może tylko odsetek śmieciami a moze wcale a taki zakład pracuje 24/h i emisja 365 dni w roku. Mają założony profil na Facebooku stopo cynkowni zinkpower w zadzie gdzie publikują różne zeczy. Właśnie analizuje co na nim jest
M
Monika
Ja tych mieszkańców popieram z całych sił , jak się ktoś wypowiadał o planie zagospodarowania przestrzennego - tutaj nie chodzi o konkretny zakład tylko oto żeby zabezpieczyć się na przyszłość. Jak się pozwoli jednej firmie uciążliwej dla środowiska to reszta momentalnie się zjawi. Przy uchwalanie tego planu ktoś zawinił na całej linii , że nie zadbał o interesy społeczeństwa.
e
ekolog
Niech te podpisane 900 osób przeanalizuje co pali w swoich piecach i stan zanieczyszczenia powietrza się wyrówna jak powstanie ocynkownia, a może nawet poprawi, bo się okaże, że gazy i pyły z domów są zdecydowanie gorsze
I
Ivona
Filtry które będą zastosowane filtrują frakcje pyłowe (workowy rodzaj filtrów) a co z frakcjami gazowymi? Nie ma żadnej wzmianki o absorberach gazu. Jak się wkłada metal do gorącej kąpieli 600 stopni to co powstaje pył - czy gaz ? Pyły poniżej 2,5 mikrona co zatrzyma? Praktycznie nic a już na pewno nie filtry workowe. Moje dzieci mają grać w piłkę na obiektach sportowych (ośrodek sportowy), które są w odległości około 500 - 800 m od tej inwestycji - no przepraszam bardzo - nigdy na to nie pozwolę.
p
piotr
to może zamieszkasz w pobliżu? najlepiej z rodziną, dziećmi żebyś mogł doświadczyć tego dobra jakim będzie ocynkownia. na pewno niedługo po wydaniu pozytywnej decyzji przez wójta r., będziesz mogł tanio odkupić działki budowlane w pobliżu...
A
Anka
Dlatego że jest ujęcie wody z którego korzysta bardzo dużo mieszkańców . Kwasy metale ciężkie oto będą przenikały do tego ujęcia i się przedostawaly dalej. Są 3 studnie głębinowe . Nikt nie protestuje przeciwko zakładowi ale jego lokalizacji świadomość społeczna jest bardzo duża i na pewno nie pozwolimy na wybudowanie tego zakładu w tym miejscu.
D
Darko
Od tego jest prawo i przepisy, a nie referendum lokalne co można a czego nie na prywatnych działkach. Bez paranoi, jeżeli w planie zagospodarowania jest teren przemysłowy to czemu ludzie się burzą.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska