https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Szymanowskiego w Wieliczce nie chcą mieć po sąsiedzku zakładu utylizacji sztucznych odpadów

Marcin Banasik
Teren, na którym inwestor planuje budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych
Teren, na którym inwestor planuje budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS
Inwestor chce wybudować na działce przy os. Szymanowskiego w Wieliczce zakład recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Okoliczni mieszkańcy są przeciwni budowie takiego przedsiębiorstwa pod swoimi oknami. Twierdza, że działalność zakładu będzie uciążliwa m. in. ze względu na hałas i zwiększoną emisję zanieczyszczeń. Wiceburmistrz Wieliczki też nie jest przychylny inwestycji tak blisko mieszkańców. Miasto zaproponowało Spółce Odonów Inwestycje inną lokalizację.

W środku osiedla zamieszkiwanego przez kilka tysięcy osób

Osiedle Szymanowskiego położone jest we wschodniej części Wieliczki. Mieszkańcy niedawno dowiedzieli się, że po sąsiedzku ma powstać zakład recyklingu odpadów.

- Nie zgadzamy się i będziemy protestować na wszelkie możliwe sposoby przeciwko uruchomieniu zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych w środku osiedla zamieszkiwanego przez kilka tysięcy osób. Jako mieszkańcy nie wyobrażamy sobie, żeby kilkadziesiąt metrów od naszych domów funkcjonowała firma przetwarzająca odpady 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – mówi Dorota Brzostowska, mieszkanka jednego z bloków przy os. Szymanowskiego, sąsiadującego z planowaną inwestycją.

Jak wskazuje, mieszkańcy obawiają się m.in. zwiększonej emisji zanieczyszczeń do powietrza, hałasu, zwiększonego ryzyka wystąpienia pożarów, a także zwiększonych problemów komunikacyjnych, które już w tej chwili mocno doskwierają mieszkańców.

– Nie pozwolimy, żeby prywatna firma zbudowała przetwórnie plastikowych odpadów pod naszymi oknami i narażała nas i nasze dzieci na niebezpieczeństwo. Myślę, że taka działalność zdecydowanie powinna być prowadzona z dala od osiedli – podkreśla mieszkanka os. Szymanowskiego.

Obawy mieszkańców popiera radny Jakub Kostrz.

- Ta inwestycja jest za blisko osiedla, dosłownie kila metrów od bloków. Takie miejsca nie są dla inwestycji tego typu - mówi radny.

Damian Sabuda, radca prawny, pełnomocnik Spółki Odonów Inwestycje sp. z o.o. w Krakowie zapewnia, że dane zawarte w Karcie Informacyjnej przedsięwzięcia wskazują na nieznaczny wzrost ruchu pojazdów w otoczeniu budynków mieszkalnych.

- Przeprowadzone analizy w zakresie hałasu i emisji wskazują, że nie dojdzie do sytuacji związanych z przekroczeniami dopuszczalnych norm w tym zakresie. Inwestor jest zdania, że planowana inwestycja nie będzie uciążliwa dla mieszkańców, co jest udowodnione w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia. Nie ma potrzeby przekonywać mieszkańców, wystarczy, że mieszkańcy zapoznają się z ww. opracowaniem - mówi pełnomocnik spółki.

"Rejon osiedla Szymanowskiego jest to zła lokalizacja"

Inwestorzy złożyli już wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia. Gmina na wniosek inwestora wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Przeciwny wybudowaniu zakładu przy osiedlu jest też zastępca burmistrza ds. rozwoju Wieliczki Michał Roehlich.

- We wniosku inwestora nie było wystarczających informacji, żeby móc określić oddziaływanie na środowisko, dlatego urząd gminy wysłał do sanepidu, dyrekcji wód polskich oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie wnioski o wydanie opinii o oddziaływaniu na środowisku. W naszej ocenie rejon osiedla Szymanowskiego jest to zła lokalizacja. Będzie to stale i zawsze oddziaływało na okolicznych mieszkańców, a nie, jak pisze inwestor tylko okresowo. W związku z tym wystąpiliśmy również o uzupełnienie wniosku przez spółkę Odonów - mówi zastępca burmistrza.

Zastępca burmistrza informuje, że gmina zaproponowała spółce lokalizację zastępczą na gminnej działce na terenach strefy przemysłowe w Węgrzcach Wielkich.

- Przedstawiciele firmy zastanawiają się nad naszą ofertą - mówi Michał Roehlich.

Czy inwestor dopuszcza zmianę lokalizacji?

Wiceburmistrz dodaje, że w celu zabezpieczenia się przed podobnymi sytuacjami w przyszłości gmina wystąpiła również z wnioskiem o zmianę w studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego na przeznaczenie mieszkalne terenów w okolicy os. Szymanowskiego.

Pełnomocnik Odonowa mec. Damian Sabuda twierdzi, że zmiana lokalizacji inwestycji w wielu przypadkach skutkuje zmianą zakresu planowanej inwestycji.

- Lokalizacja jest bardzo ważna dla każdej Inwestycji. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy inwestor dopuszcza zmianę lokalizacji. Należy pamiętać, że taka nowa lokalizacja związana jest z przygotowaniem nowej Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia, co jest związane z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów dodaje mec. Sabuda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska