Mieszkania w centrum Krakowa wciąż stoją puste i niszczeją

  Mieszkania w centrum Krakowa wciąż stoją puste i niszczeją

  Katarzyna Janiszewska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Sprzedać i zarobić. Taki plan na komunalne mieszkania w centrum Krakowa mieli radni i urzędnicy miejscy. Chętni jednak nie nie dopisali. Na przetargu udało się sprzedać zaledwie 32 mieszkania, 80 kupili bez przetargu aktualni najemcy. 105 nadal jednak stoi pustych i niszczeje, a w kolejce po komunalne lokum czeka ponad 2 tys. osób.
  Mieszkania w centrum Krakowa wciąż stoją puste i niszczeją

  ©fot. archiwum

  Czytaj także: Za wysokie progi na inwalidy nogi w autobusach MPK  Urzędnicy miejscy rakiem zaczęli wycofywać się z pomysłu sprzedaży mieszkań. Pojawił się kolejny pomysł wynajęcia ich osobom z 3-letnim wypowiedzeniem najmu mieszkań w prywatnych kamienicach. I on jednak nie rozwiązał problemu.

  Ofertę wynajmu mieszkań w centrum otrzymali bowiem tylko ci bogatsi, których dochody przekraczają pułap uprawniający do starania się o lokal socjalny. W ramach Programu Pomocy Lokatorom (PPL) udało się w ten sposób wynająć 48 mieszkań, ale 105 nadal jest pustych i się marnuje.
  - Te mieszkania powinny zostać przeznaczone na pomoc dla lokatorów, bez żadnych dodatkowych kryteriów - uważa Jadwiga Tajchman, prezes Stowarzyszenia Krakowska Grupa Inicjatywna Obrony Praw Lokatorów. - To byłoby sensowne, tym bardziej że co roku gmina płaci ogromne odszkodowania prywatnym właścicielom za to, że nie może zapewnić lokum eksmitowanym lokatorom - dodaje Tajchman.

  Zdaniem Bogusława Kośmidera, przewodniczącego rady miasta, to chybiony pomysł, bo nigdzie na świecie nie ma praktyki, by mieszkania w centrum wynajmować najuboższym. - Pod wieżą Eiffla w Paryżu czy na placu Weneckim w Rzymie nie mieszka biedota - mówi. - Pomijając fakt, że takie rozwiązanie budziłoby społeczne protesty, to przecież takie osoby nie będą w stanie utrzymać mieszkania. Remont, a później eksploatacja to ogromne koszty. Efekt byłby taki, że gmina musiałaby do tego dopłacać - wyjaśnia Kośmider.

  Rafał Wojtusik z Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa zapewnia, że zarówno system wynajmu mieszkań, jak i pomocy lokalowej jest sprawny i dobrze działa. -Mamy ofertę i dla najbiedniejszych, i dla średnio zarabiających - mówi Wojtusik. - Okazało się, że lokatorów z 3-letnim wypowiedzeniem najmu nie ma tak wielu, jak się spodziewaliśmy (ok. 300 osób). Dlatego chcemy rozszerzyć grupę, której wynajmiemy mieszkanie w ramach PPL. Muszą jednak mieć dochody na tyle wysokie, by poradzić sobie z utrzymaniem mieszkania.

  Rada miasta zdecydowała, by pomysł ten trafił pod obrady Okrągłego Stołu Mieszkaniowego.


  Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!

  Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

  "Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZŁODZIEJE

  leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  I TAK TO SIĘ DZIAŁO -KIEDYŚ BĘDĄ TO ODDAWALI I BĘDZIE PŁACZ

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A po co

  XXL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 107 / 78

  pooddawano kamienice nie wiadomo komu ? Jacyś pseudo-spadkobiercy się poznajdowalo nie wiadomo skąd i dostali kamienice ! Ci ludzie którym to zabrano i zrobiono krzywdę przeważnie już nie żyją, a...rozwiń całość

  pooddawano kamienice nie wiadomo komu ? Jacyś pseudo-spadkobiercy się poznajdowalo nie wiadomo skąd i dostali kamienice ! Ci ludzie którym to zabrano i zrobiono krzywdę przeważnie już nie żyją, a wcześniej już pogodzili się z utratą kamienic. Jakoś to przeboleli, a teraz jakieś cwaniaczki "odzyskują"
  coś na co nie zapracowali. Jeszcze jak to są dzieci dawnych właścicieli to owszem, ale przekazywać te kamienice jakimś pociotkom to już przesada. A jeszcze co rusz się słyszy o przekrętach w przejmowaniu kamienic.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pisuar

  wacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 69

  czy ten kosmider to ten prawy i sprawiedliwy z pisuaru

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Licytacja

  KLL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 90 / 100

  Największe wzięcie miały mieszkania wtedy gdy cwaniacy w zmowie z niektórymi urzędnikami wykorzystali uchwalone przez radnych przepisy aby za grosze przejmować lokale . Wszyscy dziwili się jak...rozwiń całość

  Największe wzięcie miały mieszkania wtedy gdy cwaniacy w zmowie z niektórymi urzędnikami wykorzystali uchwalone przez radnych przepisy aby za grosze przejmować lokale . Wszyscy dziwili się jak wysokie stawki czynszu są licytowane na przetargach skoro za połowę można było wynająć mieszkanie bez łaski . Później się okazało ,że wtajemniczeni mają już wszystko ułożone .Zaraz po zawarciu umowy najmu lokalu gminnego występowali z wnioskiem o wykup na własność z 90% bonifikatą i za grosze wykupywali lokale w centrum warte na wolnym rynku miliony . Przez te kilka miesięcy faktycznie płącili bardzo wysoki czynsz ale co to znaczy wobec zysku jaki osiągnęli .To samo było ze strychami w budynkach gminnych .To były dopiero jaja bo był to program tzw. pomocy mieszkaniowej dla osób nie posiadających własnego mieszkania . Osoba taka musiała mieszkać w mieszkaniu gdzie na 1 osobę przypada mnie niż 5 m2 pokoju .Taka osoba dostawała później od gminy strych do adaptacji o powierzchni nieraz ponad 100m2 i własnym sumptem robiła tam pałac lub pokoje do wynajęcia o wartości rynkowej kilku milionów.Tylko w obu przypadkach kto ze znajomych urzędników miał zarobić to już zarobił a teraz z resztkami nie wiadomo co począć .Zatem radni niech lepiej zlecą fachowcom opracowanie zasad zagospodarowania nieruchomości gminy bo już narobili uprzednio zamieszania umożliwiając dokonanie nie do końca oczekiwanych czynności .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ile to kosztuje

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 83 / 75

  ceny, podajcie ceny takiego najmu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo