Policjanci z komisariatu w Chełmku prowadzą czynności
Pokrzywdzony mężczyzna zgłosił się do Komisariatu Policji w Chełmku. Powiadomił, że zadzwonił do niego mężczyzna, który przekazał, że jest pracownikiem banku.
Poinformował go, że hakerzy przejęli jego konto, i usiłują zaciągnąć na niego pożyczkę. Oszust wskazał, że jedyną możliwością, aby uniknąć kradzieży oszczędności z konta jest wypłata pieniędzy z banku, a następnie dokonanie wpłaty we wpłatomacie na tzw. konto zapasowe.
Mężczyzna natychmiast pojechał do banku wypłacił pieniądze z konta, które następnie przelał blikiem we wpłatomacie.
Pamiętajmy, że pracownik banku nie dzwoni, aby powiadomić o włamaniu na konto - zaznacza Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Policja radzi, jak zachować się w takich sytuacjach
W chwili, gdy na telefon dzwoni osoba podająca się za pracownika banku informująca, że konto zostało przejęte przez hakerów, którzy próbują skraść pieniądze lub zaciągnąć na kredyt, każdą taką wiadomość należy traktować jako próbę oszustwa.
W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć się i samemu zadzwonić na infolinię banku lub pojechać do placówki bankowej, w celu powiadomienia o otrzymanej informacji, a także upewnienia się, że konto nie jest zagrożone.
Każdy może pomóc w walce z oszustami
Ważna jest wiedza o sposobach, którymi posługują się oszuści, aby uniknąć kradzieży pieniędzy z konta. Każdy mieszkaniec świadomy zagrożenia także może pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą oszczędności.
