Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Puda: Koniec z nieuczciwym działaniem sieci handlowych wobec rolników, którzy dostarczają swoje produkty

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zmiany w relacji odbiorcy i dostawcy ma uregulować nowa ustawa.
Zmiany w relacji odbiorcy i dostawcy ma uregulować nowa ustawa. Sławomir Seidler/archiwum
Już nie będzie tak, że sieć handlowa wymusza na rolniku udzielenie rabatu ze względu na planowaną promocję - zapowiada Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Warunki przyjęcia dostawy mają być ujęte na piśmie, a anulowanie zamówienia produktów łatwo psujących się będzie możliwe w określonym czasie. Ma to zapewnić ustawa przeciw nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi handlowej.

W resorcie rolnictwa odbyła się wspólna konferencja prasowa Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa i Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK na temat prac nad nową ustawą o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obróci produktami rolnymi i spożywczymi

Nowa ustawa o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej sieci handlowych nad rolnikami

- Jako kraj na arenie UE jesteśmy jednym z tych 2 państw, które na arenie międzynarodowej rozpoczęły dyskusję na temat nieuczciwych działań często bardzo dużych koncernów. Zdarzają się umowy, zmowy między niektórymi z instytucji, dotyczące cen jabłek i cen innych produktów. W związku z tym, aby to uregulować, chcemy wprowadzić zmiany, które mają zabezpieczyć interes sprzedawców, ale również pośrednio konsumentów. Ta ustawa o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obróci produktami rolnymi i spożywczymi ma kilka podstawowych elementów - mówił Grzegorz Puda 7 września 2021.

- Jedną ze zmian jest rozszerzenie definicji produktów rolnych i spożywczych - zapowiada minister. Znajdą się tu m.in. zwierzęta żywe, pasze, nasiona, owoce, oleiste i inne obszary będą obszarem produkcji rolników.

To też może Cię zainteresować

Zmiana ma się pojawić także w definicji nabywcy. - Proponujemy, aby nabywca był przedsiębiorcą lub organem publicznym.
Chcemy by ten, które bezpośrednio lub bezpośrednio nabywa produkty został zdefiniowany jako nabywca.

Wprowadzamy katalog, jakie praktyki mogą być stosowane, a jakie nie. - informuje Grzegorz Puda. Dalej minister wymienia tzw. czarne praktyki, które ustawa również ma wyeliminować.

Wspomina o nieuzasadnionym obniżeniu należności z tytułu dostarczenia produktów po ich przyjęciu w całości albo umówionej części w szczególności na skutek żądania udzielenia rabatu.

- Mieliśmy sygnały, że cena produktu zmieniała się, nie kiedy produkt był przyjmowany, ale już po. Duża sieć handlowa proponowała rolnikowi obniżenie ceny w wyniku promocji, którą wprowadzała. Rolnik był bez wyjścia.

Kolejny element, który ma być zabroniony, to anulowanie zamówienia produktów łatwo psujących się w terminie krótszym niż 30 dni przed przewidywanym terminem dostarczenia. To też była wielokrotnie podnoszona kwestia stosowania takiej praktyki, w której anulowano te zamówienia. Ten, kto dostarczał, był w bardzo trudnej sytuacji, również finansowej.

Inna czarna praktyka - odmowa potwierdzenia na piśmie warunków dostawy, które zostały uzgodnione między nabywcą a dostawcą. Warunki muszą być podpisane z góry, na piśmie, przekazuje Grzegorz Puda.

Będzie kontrola cen warzyw i owoców na wszystkich etapach łańcucha dostaw

Wcześniej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował informację o kolejnych zleconych kontrolach dotyczących cen owoców i warzyw. UOKiK zapowiada, że pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzą ceny jabłek, borówek, ziemniaków i kapusty na poszczególnych szczeblach obrotu. "Pozwoli to oszacować, ile na tych produktach zarabiają rolnicy, pośrednicy oraz sieci handlowe".

- Niskie ceny skupu owoców i warzyw budzą zaniepokojenie rolników i sadowników. Z drugiej strony konsumenci skarżą się na wysokie kwoty, które muszą płacić za te produkty w sklepach - mówi Tomasz Chróstny. - Dlatego poleciłem Inspekcji Handlowej pozyskanie dowodów, które pozwolą na ocenę sytuacji na rynku polskich owoców i warzyw. Kontrolerzy zbadają, jak kształtują się ceny poszczególnych partii produktów, a także czy są one efektem czynników rynkowych.

Pracownicy IH rozpoczną swoje działania w dużych sieciach handlowych, następnie na zasadzie „kroku wstecz”, sprawdzą kolejne podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw.

UOKiK przypomina, że każdy przedsiębiorca czy rolnik działający w branży rolno-spożywczej może zgłosić, że duży kontrahent wykorzystuje swoją przewagę, narzucając niekorzystne warunki współpracy. Zawiadomienie można przekazać przez specjalny formularz ---> Zgłoś wykorzystanie przewagi kontraktowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Puda: Koniec z nieuczciwym działaniem sieci handlowych wobec rolników, którzy dostarczają swoje produkty - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska